خانه زینت الملوک قوامی شیراز

تعداد بازدید: ۱۷۰۴۴ ۱۵ آبان ۱۳۹۶

ادب، شعر، تاریخ، فرهنگ، هنر و عطر بهار نارنج از گوشه و کنار خانه زینب الملوک قوامی به مشام می‌رسد و گردشگران را به سمت خود فرا می‌خواند. به هر جای این خانه که بنگرید، آثار تاریخی و زیبایی‌های دیدنی به چشم می‌خورد. این خانه عطر و بوی تاریخ می‌دهد و بهتر است در سفر به شیراز حتما سری به این خانه بزنید و ساعتی روی معماری آن تامل کنید.

 

خانه زینت الملوک قوامی شیراز

آشنایی با خانه زینت الملوک قوامی شیراز

خانه زینت الملوک قوامی شیراز بنایی ماندگار از دوره قاجار و از زیباترین جاهای دیدنی شیراز است که معماری بسیار زیبا و بی‌نظیر دارد. به سمت غربی نارنجستان که بنگرید، بنایی بسیار زیبا و با شکوه را مشاهده خواهید کرد که قدمت زیادی دارد و از دور با چشم اندازی زیبا خودنمایی می‌کند و ناخوداگاه فرد را به سوی خود می‌کشاند تا از سرگذشت تاریخی و زیبایی‌های آن مطلع شود.

 

خانه زینت الملوک قوامی ساختمانی است که محل زندگی خانوم خانه یعنی زینت الملوک قوامی بوده و مدت‌ها در آن اقامت داشته است. خاندان قوام الملک خانواده‌ای از نسل حاج ابراهیم کلانتر بوده‌اند که در گذشته‌ برای دورانی در فارسی زندگی می‌کرده‌اند و والی این مکان بوده‌اند. زینت الملوک زنی بسیار با ایمان بوده و در زمان سوگواری و مراسم مذهبی در خانه خود مجلس عزاداری برپا می‌کرده است. همچنین در قسمتی از حیاط خانه مشاهده می‌شود که برای کمک به نیازمندان آجرکاری کرده و امور خیریه را در آن انجام می‌داده است.

 

خانه زینت الملوک شیراز کجاست؟

این بنای تاریخی که به خانه زینت الملوک قوامی معروف است در خیابان لطفعلی خان زند قرار دارد. خانه زینت الملوک قوامی در ضلع غربی باغ نارنجستان قوام واقع شده و عمارتی بسیار زیبا است. البته بهتر است بدانید که این خانه در فاصله یک کوچه از خانه قوام واقع شده و از طریق یک زیر زمین که به آن راه دارد، می‌توان به آن رفت و آمد کرد.

 

آشنایی با خانه زینت الملوک قوامی شیراز

 

مسیرهای دسترسی به خانه زینت الملوک شیراز

مسیر دسترسی به این خانه بسیار آسان و راحت است. در هر جای شهر شیراز که قرار دارید، از راننده بخواهید که شما را به خیابان لطفعلی خان زند برساند. بعد از این خیابان به سمت جنوب بروید. این مسیر را ادامه دهید تا اینکه به محله گود عریان برسید. در این محله خانه زینت الملوک قوامی و البته نارنجستان را مشاهده خواهید کرد و سیری در تاریخ خواهید داشت.

 

تاریخچه خانه زینت الملوک قوامی

همانطور که گفته شد خانه زینت الملوک قوامی از خانه‌های تاریخی شیراز و متعلق به دوران قاجار است. این بنای بسیار باشکوه در سال 1290 هجری قمری ساخت آن آغاز شد که علی محمد خان قوام الملک دوم احداث آن را آغاز کرد. ساخت این خانه در سال 1302 هجری قمری توسط محمدرضا خان قوام الملک سوم به اتمام رسید و محل زندگی خانواده قوام شد. این خانه طراحی بسیار زیبایی دارد که بیشتر اتاق‌های آن چوبی بوده و با نقاشی‌های بسیار زیبایی مزین شده است. این نقاشی‌ها تصاویری از حیوانات، پرندگان، گل‌ها و بوته‌های هستند که مکان را به زیبایی آراسته‌اند.

 

خانه زینت الملوک قوامی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.