رَهی نو

جاهای دیدنی یزد

لیست دیدنی های یزد

معرفی جاهای دیدنی یزد

یزد، شهری کویری در فلات مرکزی ایران قرار گرفته و  دومین شهر قدیمی جهان به‌شمار می‌‌رود. قدمت شهر یزد به دوره ساسانیان (۲۲۴ تا ۶۵۱ پیش از میلاد ) می ‌رسد. این شهر به نام شهر بادگیرها، شهر دوچرخه‌ها و شهر شیرینی نیز مشهور است و در سال ۹۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

جمعیت شهر یزد ۶۵۰ هزار نفر بوده و در رتبه دوازدهم شهرهای پرجمعیت ایران قرار دارد. عموماً شهر یزد را به‌عنوان شهری مذهبی می ‌شناسند. اکثر جمعیت این شهر مسلمان و شیعه بوده و گروه نسبتا بزرگی از هموطنان زرتشتی در این شهر اقامت دارند.

این شهر کویری در میان دو شهر اصفهان و کرمان قرار دارد و فاصله تهران تا یزد حدود ۶۹۰ کیلومتر است. آب‌وهوای آن خشک و گرم و نوسان دما در آن بالاست. مانند تمام شهر‌های کویری، بهترین زمان سفر به شهر باستانی یزد اواسط پاییز تا اوایل بهار است که هوا معتدل می ‌شود

 اگر شهر یزد را برای کویرنوردی انتخاب می‌‌کنید، بهتر است سفر خود را برای پاییز برنامه‌ریزی کنید چرا که تابستان‌‌های کویر غیرقابل تحمل و زمستان‌های آن بسیار سرد است.همچنین برای سفر به یزد می‌توانید از هواپیما، قطار و اتوبوس استفاده کنید.

معرفی جاهای دیدنی یزد

لیست جاذبه‌ های گردشگری یزد

جاهای دیدنی یزد کجاست؟ قطعاً  این اولین سوالی است که در زمان سفر به این شهر برای شما پیش بیاید.  به‌همین دلیل، برای اینکه سفر به‌کام شما باشد، ما لیستی از دیدنی‌ های یزد را برای شما آورده‌ایم تا با قرار دادن آنها در برنامه سفر خود، بتوانید از آنها بازدید داشته باشید.

لیست جاذبه های گردشگری یزد

. مسجد جامع‌ یزد

این ساختمان باشکوه با قرار گرفتن در لیست  جاذبه های گردشگری یزد، ایوانی بلند دارد که پایه‌های آن متعلق به عصر ساسانیان است. دروازه ورودی این مسجد دو مناره با ارتفاع ۴۸ متر و کتبیه ‌هایی از قرن ۱۵ دارد. کاشی‌‌های نفیس با شاهکار‌های خوشنویسی از دیگر جاذبه ‌های چشمگیر این مسجد هستند.

آدرس :‌ خیابان امام خمینی، مقابل برج ساعت، انتهای خیابان مسجد جامع (بازدید رایگان ، ساعات بازدید ۶ صبح تا ۲۰ شب))

مسجد جامع یزد

2. باغ دولت آباد یزد

هشت باغ دولت آباد با داشتن 70 هزار مترمربع، از قدیمی‌ترین باغ‌ها و جاذبه های یزد است که به دوره افشاریه بر می‌گردد.  بادگیر این باغ  با ۳۴ متر ارتفاع، بلندترین بادگیر خشتی جهان به‌شمار می‌رود. باغ به دو قسمت اندرونی و بیرونی تقسیم می‌شود که بخش اندرونی محل سکونت حاکم بوده و بخش بیرونی شامل ساختمان‌‌های مختلفی است که برای انجام کارهای حکومتی استفاده می‌شدند.

طرح این باغ از جالب‌ترین و خلاقانه‌ترین طراحی‌های ایرانی است که برای محفوظ کردن باغ از درختان بسیار بلند استفاده شده است.  محصول این باغ وقف حرم حضرت علی علیه السلام در نجف می‌شود.  این باغ با قرار گرفتن در لیست مناطق دیدنی یزد، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. (بلیط ۳۰۰۰ تومان ، ساعات بازدید ۷ صبح تا ۲۲ شب)

آدرس : خیابان شهید رجایی، بلوار دولت آباد

باغ دولت آباد یزد

3. شهر قدیم یزد

شهر قدیم یزد، یکی از قدیمی‌‌ترین شهر‌های جهان و شامل هزاران خانه باستانی است  که بادگیر‌های روی سقف آن هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌‌سازد. شهر قدیم گنجینه‌ای از خانه‌‌های خشتی و کوچه‌‌های باریک و قدیمی است. برخی از خانه‌‌های این قسمت به اقامتگاه‌های بومی تغییر کرده‌‌اند و شما را با خود به سال‌‌های دور خواهند برد.

شهر قدیم یزد شامل چند محله است که عبارتند از : محله چهار منار (مرکز شهر)، محله آب‌شاهی (محدوده : آیت آلله کاشانی از شمال، کوی فیضیه از جنوب و اکبر آباد از غرب و شهای محراب از شرق)  ، محله خلف خانعلی ( محدوده :‌ خیابان سلمان فارسی از جنوب، محله زرتشتیان از شمال ، کوی مطهری از شرق و بلوار شهید عاصی زاده از غرب)، محله سر دوراه ( محدوده :‌ کوچه بیوک از شمال، خرمشاه از جنوب، اهرستان از غرب و پشت باغ از شرق) ، محله لب خندق ( محدوده :‌ دروازه شاهی از شمال، قیام از جنوب، دارالشفاء از شرق و سر پلک از غرب) ، محله شاهد باز (‌محدوده : دو طرف خیابان سلمان فارس) ، محله لرد کیوان ( محدوه باغ گندم از شمال، شاه طهماسب از جنوب) ، محله آب شور ( محدوده : از شمال کوی طالقانی، از جنوب محله یعقوبی، از شرق مریم آباد)

شهر قدیم یزد

4. مسجد امیر چخماق

این مسجد که به مسجد امیر چخماق مشهور است، در دوره تیموری ساخته شده‌ و در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد. این مسجد در میدانی به همین نام واقع شده ‌و کتبیه‌های آن از شهرت بالایی برخوردارند.

آدرس : میدان امیرچخماق در خیابان امام خمینی یزد و در کنار چهارراه شهدا (بازدید رایگان)

مسجد امیر چخماق

5. موزه آب

آب در شهر‌های کویری ارزشی معادل طلا دارد. قنات‌ها و کاریزهای شهر کویری یزد از شهرت بالایی برخوردارند. موزه آب یکی دیگر از مکان های دیدنی یزد است که در خانه باستانی کلاهدوز‌ها قرار دارد. این موزه دنیای پنهان کاریزها و آبراه‌های این شهر را به نمایش می‌گذارد. این موزه در پنج طبقه مجزا طراحی شده است. طبقه اول دو کاریز قدیمی را با ۷۵ کیلومتر طول و ۲۰۰۰ سال قدمت نشان می‌د‌هد که هنوز نیز فعال است.

طبقه دوم، انبار مواد غذایی بوده که به شیوه‌‌ای خاص نگهداری می‌شدند. دمای این بخش که پایاب نام دارد در تمام طول سال ثابت و معادل ۱۴ درجه است. طبقه سوم اقامتگاهی ییلاقی برای روزهای گرم تابستان به‌شمار می‌رفت.

طبقه چهارم، محل سکونت ساکنان خانه کلاهدوزها بوده که در عصر قاجار توسط  یکی از تجار معروف به نام سید علی اکبر کلاهدوز ساخته شده‌ و اکنون در تصرف سازمان آب یزد است. طبقه پنجم پشت بام است که چاهی روی آن بوده و آب آشامیدنی اهل خانه از آن تامین می‌شد. یکی از شگفتی‌‌های این خانه، لوله‌کشی آب است که متعلق به ۱۵۰ سال پیش می‌‌باشد. برخی اشیاء قدیمی متعلق به دوره‌های مختلف تاریخی در این موزه در معرض دید عموم قرار گرفته‌اند، ازجمله وسایل مخصوص حفر قنات، تقسیم آب و برخی اسناد ازدواج که در آنها از آب به‌عنوان مهریه یاد شده است.

آدرس : میدان امیرچخماق، خیابان قیام، چهار راه شهدا، موزه آب یزد (بلیط ۲۰۰۰ تومان، ساعات بازدید ۸ صبح تا ۱۴:۳۰ بعد از ظهر و ۱۵:۳۰ بعد از ظهر تا ۱۹ شب)

موزه آب

6. آتشکده

همان‌طور که گفتیم یزد جمعیت بسیار بزرگی از پیروان زرتشت را در خود جای داده است. آتشکده (آتش ورهام) که درواقع معبد زرتشتیان به‌شمار می‌رود، ساختمان نئوکلاسیک زیبایی است که در سال ۱۳۱۳ ساخته شده ‌است.

آتش این آتشکده قدمتی ۱۵۰۰ ساله دارد و از سال ۴۷۰ میلادی روشن است. بازدید از آتشکده برای همه امکان‌پذیر است اما ورود به آن آدابی دارد که باید رعایت شود ازجمله مردان باید کلاه سفید بپوشند و خانم‌ها از روسری سفید و لباس‌های رنگ روشن استفاده کنند. در این آتشکده در روزهای خاصی از سال مراسم مخصوص و جشن‌های زرتشتیان برگزار می‌شود.

آدرس : خیابان آیت الله کاشانی، کوچه آتشکده (بلیط ۳۰۰۰ تومان، ساعات بازدید ۷:۳۰ صبح تا ۲۱ شب)

آتشکده

7.خانه لاری

یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی یزد که در این بخش از سایت رزرو آنلاین هتل رهی نو به آن می‌پردازیم، خانه لاری است. این ساختمان ۱۵۰ ساله یکی از خانه‌‌های باقیمانده عصر قاجار در یزد است.

بادگیرها، درهای سنتی، شیشه‌های رنگی، قوس‌ها و شاه‌نشین زیبا، آن را به یکی از بزرگ‌ترین و چشمگیرترین خانه‌های شهر و دیدنی های یزد تبدیل کرده است. گچ‌کاری سفید و کرم رنگ ظریف و آینه‌کاری‌های استادانه از دیگر ویژگی‌های این خانه است. پسر صاحب‌خانه که علاقه بسیاری به  زنان غربی داشت، دیوارها و سقف یکی از اتاق‌ها را به عکس‌های و نقاشی‌های آنها اختصاص داده بود.

آدرس : خیابان امام خمینی، محله فهادان، مجاور عمارت کلاه فرنگی ( بلیط ۲۵۰۰ تومان، ساعات بازدید ۸ صبح تا ۲۰ شب)

خانه لاری

8. قنات زاچ

قنات زاچ یکی دیگر از مناطق دیدنی یزد است که رتبه طولانی‌ترین قنات ایران و جهان را به خود اختصاص داده است. قدمت این قنات به سال ۱۳۰۰ میلادی می‌رسد. قنات زاچ دارای سه شاخه مجزا است و برآورد می‌شود که حدود هزار حلقه چاه در این سه شاخه حفر شده‌اند.

یکی از شاخه‌ها که به شاخه شور مشهور است، دارای آبی شور بوده که نام شاخه نیز به همین دلیل انتخاب شده است. متاسفانه دو شاخه دیگر خشک شده‌اند و تنها همین شاخه هنوز قابلیت آبدهی دارد. طول این شاخه ۷۲ کیلومتر است. یکی از ویژگی‌هایی که این چاه را در میان دیگر همتایانش ممتاز می‌سازد، مربع بودن مقطع آن است.  این قنات در سال ۸۴ در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفت.

آدرس :‌ ۱۸ کیلومتری یزد

قنات زاچ

 

9. آسیاب آبی اشگذر

از دیگر جاذبه های دیدنی یزد می‌توان به آسیاب اشگذر اشاره کرد. آسیاب مذکور که قدمت آن به دوره صفویه می‌رسد، بزرگ‌ترین آسیاب ایران است. این آسیاب به‌شکل هشت ضلعی و در عمق هفت متری زمین قرار گرفته است. از ویژگی‌های برجسته این آسیاب معماری و مقرنس‌های آن است که شاهکار معماری ایرانی به‌شمار می‌رود.

آدرس : شهرستان اشکذر، بلوار سیدالشهدا، جنب حسینیه سفید اشکذر، آسیاب آبی اشکذر ( بلیط ۳۰۰۰تومان ، بادید با هماهنگی)

آسیاب آبی اشگذر

10.حمام خان

حمام خان که قدمت آن به  سال ۱۲۱۲ می‌رسد، محل استحمام و رفع خستگی و حتی معاشرت بزرگان شهر یزد بوده و از این جهت به حمام خان مشهور است. این حمام تاریخی امروزه با تغییر کاربری به‌عنوان چایخانه سنتی استفاده می‌شود که می‌توان در هنگام دیدن آثار تاریخی آن، از فضای چایخانه هم لذت برد.

آدرس :‌ خیابان قیام، مجموعه خان یزد ( بلیط ۳۰۰۰ تومان، ساعات بازدید ۱۰ صبح تا ۲۲ شب)

حمام خان

11.موزه آیینه و روشنایی

عمارت قصر آیینه اولین و تنها موزه روشنایی در ایران به‌شمار می‌رود. ساختمان این مجموعه متعلق به سال ۱۳۲۰ بوده و به‌عنوان مهمانسرا از آن استفاده می‌‌کردند. از سال ۱۳۷۷ این ساختمان که در اختیار بنیاد مستضعفان است، به‌عنوان موزه کار خود را آغاز کرد. در این موزه انواع چراغ‌های پی‌سوز، شمع سوز ، نفت‌سوز، گازسوز و برق‌سوز در معرض دید همگان قرار دارند.

آدرس : خیابان آیت الله کاشانی، روبروی پارک هفتم تیر ( بلیط ۲۰۰۰ تومان، ساعات بازدید ۸ صبح تا ۲۰ شب)

موزه آیینه و روشنایی

12.پارک کوهستان یزد

از مکان‌های تفریحی یزد می‌توان به پارک کوهستان اشاره کرد. در زمان ورود به این پارک با یک دریاچه مصنوعی روبرو می‌شوید. اگر قصد گذراندن اوقات فراغت در این پارک را دارید، امکان اینکه بتوانید در این پارک چادر بزنید، وجود دارد. از امکانات پارک کوهستان یزد می‌توان به استخر، سونای بخار و خشک، انواع سرسره و کافه رستوران اشاره کرد.

پارک کوهستان یزد

راهنمای اقامت در یزد

جاذبه‌ های دیدنی یزد محدود به موارد بالا نیست. با گشت‌وگذار در کوچه‌های باریک و قدیمی این شهر باستانی می‌توانید در هر گوشه و کنار یادگاری تاریخی از شکوه و عظمت ایران باستان را بیابید. خانه‌های خشتی، حمام‌های سنتی ، بادگیرهای عظیم و  آتشکده‌ها و معابد کوچک و بزرگ هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌سازند.

اقامت در یزد

هتل‌های بسیاری در یزد وجود دارند که می‌توانید برای اقامت در این شهر تاریخی  و زیبا، بسته به هزینه‌ای که برای اقامت‌تان در نظر دارید، یکی از آن‌ها را رزرو کنید.

از هتل‌های ارزان قیمت تا هتل‌های پنج و چهار ستاره یزد مانند مانند هتل پارسیان صفائیه یزد، هتل ارگ جدید یزد، هتل مشیر الممالک یزد، هتل تهرانی یزد، هتل داد یزد، هتل زنبق یزد، هتل فهادان یزد و بسیاری دیگر از هتل‌ها را می‌توانید در رهی نو با راحت‌ترین و سریع‌ترین روش ممکن رزرو کنید.

علاوه بر هتل های بالا، انواع مهانپذیر، مسافرخانه و اقامت‌ گاه های بوم گردی نیز در یزد پذیرای مهمانان هستند.

اقامت در یزد


ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لطفا منتظر بمانید ...