رَهی نو

جاهای دیدنی شیراز

لیست دیدنی های شیراز

شیراز شهر زیبایی ها است و می توان لذت وصف ناپذیر و حس عطر خوشایند بهارنارنج ها را بزرگترین ارمغان این شهر دانست. این شهر هم به لحاظ فرهنگ و تمدن، آب و هوا و جاذبه های طبیعی سر آمد شهر های ایران است. مسافران می توانند انگیزه های متفاوتی برای سفر داشته باشند ولی خالی از لطف نیست که مهمترین و جذاب ترین جاذبه های این شهر را بشناسید و آنها را از نزدیک ببینید. تمام سعی ما بر آن است که در این مقاله این مراکز را گنجانده و توضیحی مفید و کوتاه داشته باشیم.

بنا است در بهترین و زیباترین شهرهای ایران، گشتی بزنیم و جاهای دیدنی آن را با جان و دل در آغوش بکشیم و خاطره‌سازی کنیم. برای بهره‌مندی و لذت بردن از جاذبه‌های گردشگری این شهر، لازم است تا از میان  لیست هتل های شیراز، یکی را برای اقامت چند روزه خود انتخاب کنید.  پس ما را همراهی کنید تا با  جاهای دیدنی این شهر آشنا شوید.  

مکان های دیدنی های شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز آنقدر زیاد است که هر میهمانی را عاشق خود می کند و ما این مراکز گردشگری را به چند دسته کلی تقسیم می کنیم که عبارتند از:

  1. آرامگاه‌های مشاهیر (مهد شعر و ادب پارسی)
  2. باغ‌های تاریخی و به غایت زیبا
  3. اماکن تاریخی و مذهبی
  4. موزه‌ها (نمایش تاریخ ایران)
  5. جاذبه‌های طبیعی (جاذبه‌هایی از جنس طبیعت)
  6. مراکز خرید و تجاری

بازدید از دیدنی های شیراز، آرامش را به سراسر وجودمان تزریق می کند و بعد از سفر روحیه ای عالی خواهید داشت.

مکان های دیدنی شیراز

 

آرامگاه مشاهیر در شیراز

شیراز،شهر ادب و فرهنگ است و در کوچه های آن قدم با شعرها همقدم می شوی و طعم ویژه آن را می چشید. دوستداران ادبیات به اشتیاق رفتن به حافظیه، سعدیه و آرامگاه خواجوی کرمانی سر از پا نمی شناسند.

 

آرامگاه حافظ در شیراز

 

حافظیه شیراز

برای تجدید عهد با حافظ و خواندن چند غزل از اشعار او، به سمت شمال شهر شیراز پیش می‌رویم. در جنوب دروازه قرآن مساحت دو هکتاری حافظیه را می‌بینید که یک تالار در وسط یک صحن بزرگ قرار گرفته است. قدمت تالار به دوران زندیه می‌رسد. معماری این مکان دلنشین را که می‌بینید از زمان هخامنشیان و زندیان بر جای مانده است. در اینجا علاوه بر همنشینی با حافظ می‌توانید از باغ و درختان و منظره زیبای آن لذت ببرید. 

حافظیه شیراز

سعدیه شیراز

کتاب بوستان و گلستان سعدی را باز می‌کنیم تا با ادبیاتی به سبک شاعر بزرگ، سعدی شیرازی، جان تازه‌ای بگیریم. این باغ، در انتهای خیابان بوستان قرار دارد. به سمت باغ دلگشا رفته و علاوه بر آرامگاه سعدی، بزرگان دیگری را نیز در این مکان خواهید دید. اینجا نیز به دستور کریم‌خان زند، ساخته شده و چندین بار مرمت شده است. 

سعدیه شیراز

آرامگاه کوروش کبیر 

یکی از جذاب‌ترین و زیباترین جاذبه‌های تاریخی در شیراز، آرامگاه کوروش کبیر در مجموعه پاسارگاد است. سازه‌های باستانی به جا مانده از دوران هخامنشی، حکایت از زمان‌های دور و درازی دارد که تاریخ را در 30 کیلومتری شیراز به تصویر کشیده است. در مجموعه پاسارگاد علاوه بر آرامگاه کوروش کبیر، مسجد پاسارگاد، باغ پادشاهی پاسارگاد، کاخ دروازه، کاخ بارعام، دو کوشک، آرامگاه کمبوجیه و بسیاری از جاذبه‌ها و بناهای تاریخی دیگر را خواهید دید.

آرامگاه کوروش کبیر

آرامگاه شاه شجاع

در ضلع شمال غربی حافظیه، در نزدیکی مجموعه هفت‌تنان، آرامگاه شاه شجاع را می‌بینید. شاه شجاع یکی از حاکمان دوره آل مظفر بوده است که در اشعار حافظ هم جایگاه خاصی دارد. حاکمیت او، شرایط درخشان و خوبی را در کشور و به ‌خصوص در ادب و هنر ایجاد کرده بود. از آن جایی که به هنر و ادبیات توجه خاصی می‌کرد، شعر می‌سرود و نوشته‌هایی با نثر روان داشت، همیشه، محفل شعرا و نویسندگان در دربارش به پا بود. 

آرامگاه شاه شجاع

آرامگاه خواجوی کرمانی

شیراز شهر شعرا و ادیبان محسوب می‌شود. به آرامگاه شاعر دیگری می‌رویم، خواجوی کرمانی در شمال شهر شیراز، در دامنه کوه صبوی در چشم‌انداز زیبایی بر دروازه قرآن، به خاک سپرده شده است. در سال 1315، این آرامگاه ساخته شده و در سال 1337، یک اتاق در ضلع شمالی مقبره ساخته شده که همان مقبره فعلی خواجوی کرمانی است. آب چشمه رکن‌آباد که از کنار مقبره او می‌گذرد، جلوه زیبایی به این چشم‌انداز داده است. 

آرامگاه خواجوی کرمانی

 

باغ‌های تاریخی شیراز

 

باغ های زیبا با عطر دل انگیز بهارنارنج هوش از سر شما می برد. برخی از این باغ ها مانند باغ قوام از قسمت ورودی باغ تا در محوطه پر از درختان زیبای بهارنارنج و عطر آنها است و زیبایی باغ را دوچندان کرده است.

 

باغ تاریخی شیراز

 

باغ ارم 

یکی از زیباترین و دلنوازترین باغ‌هایی که می‌توانید در آن نفسی تازه کرده و عکس‌های زیبایی بیندازید، باغ ارم شیراز است. در سفرنامه‌های قرن دهم و یازدهم از این باغ قدیمی و زیبا نام برده شده است؛ با این وجود، تاریخ دقیق ساخت آن هنوز مشخص نیست. در دوره قاجار، ایل قشقایی‌ها حدود ۷۵ سال صاحب این باغ باصفا بودند و در آن عمارتی هم بنا کردند. این باغ در حال حاضر، در اختیار دانشگاه شیراز قرار گرفته است.

باغ ارم

خانه زینت الملوک

یکی دیگر از خانه‌های دوره قاجار، خانه‌ای با سقف چوبی متعلق به زینت الملوک است. این خانه در سال ۱۲۹۰، توسط علی محمد قوام الملک برای دخترش زینت الملوک ساخته شد و در سقف چوبی آن تصاویری از پرنده و گل و بوته می‌بینید. برای بازدید از این خانه به خیابان لطفعلی خان زند رفته و در ضلع غربی نارنجستان قوام آن را می‌بینید. در حال حاضر از زیرزمین خانه، به‌عنوان نگارخانه استفاده می‌شود.

خانه زینت الملوک

باغ عفیف آباد

باغ گلشن یا همان باغ عفیف‌آباد نیز در جنوب خیابان قصرالدشت در غرب شیراز قرار گرفته که یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شیراز محسوب می‌شود. میرزا علی محمد خان، در سال 1284 هجری قمری عمارتی را در این باغ بنا کرد. در نهایت در مجموعه باغ عفیف آبادی که می‌بینید، یک کاخ سلطنتی، موزه سلاح‌های قدیمی و یک باغ فوق‌العاده زیبا قرار دارد که هرسال گردشگران و علاقه‌مندان زیادی را به سمت خود می‌کشاند. مساحت این باغ 127 هزار مربع است و امروزه در اختیار ارتش قرار دارد. 

باغ عفیف آباد

نارنجستان قوام

سراغ یکی از معروف‌ترین باغ‌های شیراز، یعنی باغ نارنجستان می‌رویم. نام دیگر آن باغ قوام است و در دوران حکومت ناصرالدین‌شاه، به دستور علی محمدخان، ساخته شده است. باغی که می‌بینید مساحتی به ‌اندازه 35 هزار مترمربع دارد. وارد باغ که می‌شوید، یک سردری هشتی مانند باز می‌شود که از طریق راهروهای قرینه شما را به سمت حیاط پیش می‌برد. درگذشته در ضلع جنوبی این باغ، خدمه‌ها زندگی می‌کردند و در ضلع شمالی آن، یک زیرزمین و دوطبقه وجود داشت که صاحبان خانه در آن به سر می‌بردند. معماری و آیینه‌کاری این خانه با گچ‌کاری‌های زیبا قطعاً یکی از جذابیت‌های شیراز را به تصویر می‌کشد و توجه‌تان را جلب می‌کند.

 

باغ نارنجستان قوام

 

 

باغ دلگشا شیراز

یکی دیگر از باغ‌های قدیمی شیراز، باغ دلگشا است که حقیقتاً با ورود به این باغ دلتان باز می‌شود. به‌ خصوص که در ناحیه آرامگاه سعدی قرار گرفته و با عمارت‌های به جا مانده از دوران قاجار تزئین شده است. با ورودتان به باغ، عطر فوق‌العاده خوش بهارنارنج، چنان حس خوبی به شما می‌دهد که می‌خواهید همان جا تمام وجودتان را با آن پر کنید. در داخل باغ، یک عمارت سه طبقه قرار دارد. 

باغ دلگشا شیراز

 

بیشتر بخوانید: راهنمای سفر به شیراز ؛ بهترین زمان سفر به شیراز

باغ جهان نما شیراز

یکی دیگر از باغ‌های زیبا و تاریخی شیراز، باغ جهان‌نما است. در ضلع شرقی خیابان حافظ، بالاتر از میدان حافظیه، این باغ را می‌بینید. این باغ در زمان دوران صفوی، یکی از پررونق‌ترین و باصفاترین باغ‌های شهر بود؛ اما پس از پایان حکومت صفویان، رو به ویرانی رفت تا اینکه در زمان زندیان توسط کریم‌خان زند دوباره رونق گرفت و عمارتی هم در آن بنا شد. 

باغ جهان نما شیراز

جاذبه های شیراز

یکی از اصلی ترین مناطق دیدنی شیراز در بعد مذهبی شیراز که سالانه مسافران زیادی را به این شهر می آورد اینجا است.آرامگاه فرزند امام موسی کاظم (ع) و برادر امام رضا (ع) است کاشی کاری و آیینه کاری های نفیس دست ساز در معماری بسیار دیدنی است.

جاذبه های شیراز

مسجد جامع عتیق

سراغ یکی از قدیمی‌ترین مناطق دیدنی شیراز می‌رویم که به آن مسجد آدینه هم می‌گویند. در سال 281 هجری قمری، در دوران عمرولیث صفاری بنای اولیه این مسجد ساخته شد و بعدها ساختمان میانی آن که به آن دار المصحف می‌گویند، توسط شاه اسحق، اینجا بنا شد. در کتیبه‌ای که در این مسجد قرار دارد، دست خط یکی از خطاطان مشهور زمان شاه اسحق است که جملاتی را در وصف قرآن بر روی آن نوشته است. اگر به تاریخ علاقه دارید، بازدید از این بنا خالی از لطف نیست. 

مسجد جامع عقیق

مسجد نصیرالملک

مسجد نصیر الملک حدود 12 سال طول کشید تا ساخته شود. در ضلع شمالی مسجد صحن بزرگی را می‌بینید که ورودی آن با یک طاق‌نمای بزرگ با کاشی‌های رنگی تزئین شده است. این مسجد دارای دو ایوان شمالی و جنوبی بوده و چندین بار مرمت و بازسازی شده است. این مسجد در جنوب خیابان لطفعلی خان زند، در نزدیکی شاه‌چراغ قرار دارد. این مسجد در زیر نور آفتاب در زیباترین و دلنشین‌ترین حالت مسجد دیدن دارد. 

مسجد نصیرالملک

مسجد وکیل 

در مجموعه وکیل، شاهد یکی از زیباترین و بی‌نظیرترین مساجد شهر هستیم که یادگاری از دوران زندیه است. این مسجد رنگی با ظرافت هرچه‌تمام‌تر معماری شده و در ساخت آن از رنگ‌های سبز و قرمز استفاده شده است که در میان 48 ستون داخل مسجد، تلالؤ نور زیبایی از آن‌ها را خواهید دید. این مسجد نیز در نزدیکی حمام و بازار وکیل قرار دارد. عبادت در این مسجد صفای دیگری دارد که از زیبایی معماری بنا نشات می‌گیرد. 

مسجد وکیل

تخت جمشید

کمتر کسی است که نام و آوازه بزرگ تخت جمشید را نشنیده باشد. این مجموعه از کاخ‌های هخامنشیان، به ارگ پارسه نیز معروف هستند. جایی که قصد بازدید از آن را دارید، به‌ عنوان بزرگ‌ترین بنای سنگی ایران شناخته می‌شود. تخت جمشید این میراث باستانی باارزش که در نزدیکی شیراز (57 کیلومتری) واقع شده یادآور دوره شکوهمند هخامنشیان است.

این بنای تاریخی تخت‌جمشید، بر فراز صخره‌ای قرار دارد که از یک سمت به کوه رحمت و از سمت دیگر به جلگه مرودشت احاطه می‌رسد. جالب است بدانید طول تخت‌جمشید، برابر با طول آکروپولیس در آتن است. طبق کتیبه بزرگ داریوش که بر دیوار جنوبی مجموعه قرار دارد، در این مکان هیچ بنایی قبل از تخت‌جمشید وجود نداشت. جاذبه فوق‌العاده دیدنی تخت‌جمشید، متعلق به دو هزار و پانصد سال پیش است.

تخت  جمشید

دروازه قرآن شیراز

ورود و خروج شما از شهر شیراز، در دروازه قرآن شیراز رقم می‌خورد؛ بنابراین اگر از جاده اصفهان شیراز وارد شهر شعرا شوید، این بنا را می‌بینید. در شمال شرقی شیراز بین دو کوه چهل مقام و باباکوه این بنای تاریخی قرار گرفته است. در واقع برای خروج از شیراز باید از این دروازه بگذرید. اینجا جایی است که چندین جاذبه دیدنی دیگر را همچون مقبره خواجوی کرمانی، حافظیه و باغ جهان‌نما را در خود جای ‌داده است. در زمان کریم‌خان زند دو جلد قرآن بر بالای ستون‌های دروازه قرآن قرار گرفت که هر کس از شهر خارج می‌شود، از زیر قرآن بگذرد. در حال حاضر این قرآن‌ها که به قرآن هفده من معروف است، در موزه پاریس قرار دارد. 

دروازه قرآن

ارگ کریم خانی

یکی دیگر از یادگاری‌های به جا مانده از دوران کریم‌خان زند، ارگ زیبای کریم‌خانی است. زمانی که کریم‌خان زند این ارگ را برای زندگی انتخاب کرد، بهترین معماران و بهترین مصالح را برای ساخت آن به کار گرفتند. این ارگ به‌ صورت مربعی بوده و با چهار برج استوانه‌ای که در چهارگوش خود دارد، همچنان استوار باقی‌مانده است. این بنا، روزگار گرم و سرد بسیاری را به خود دیده و در دوران پهلوی نیز، به‌ عنوان زندان استفاده می‌شد؛ همین کاربری آسیب زیادی هم به ارگ زد. در سال 1350 ارگ کریم‌خان به اداره فرهنگ و هنر سپرده شد. 

ارگ کریم خانی

حمام و بازار وکیل

یک شیراز است و یک مجموعه وکیل! مجموعه‌ای که ترکیبی از حمام، بازار و مسجد وکیل است. این جا نیز به دستور کریم‌خان بنا شد و یکی از مراکز تجاری مهم در شیراز است. اگر قصد خرید سوغاتی یا بازارگردی داشتید، حتماً از بازار وکیل آغاز کنید. حجره به حجره بگردید و از معماری بی‌نظیری که در اینجا به شما رخ نشان داده، لذت ببرید. حمام وکیل نیز با پیشرفته‌ترین اصول معماری دوران کریم‌خان ساخته شده است. در حمام وکیل یک بخش شاه‌نشین وجود دارد که برای استفاده شاه به کار می‌گرفتند. ورودی کوچک حمام با یک شیب ملایم شما را به داخل هدایت می‌کند. ظرافت معماری هوشمندانه‌ای که در ساخت این حمام به کار رفته است، هوشمندی و استادی معماری آن زمان را نشان می‌دهد.

حمام و بازار وکیل

نقش رستم و نقش رجب 

زمانی که برای بازدید به تخت‌جمشید رفتید، حتماً از نقش رستم و نقش رجب بازدید کنید. نقش رستم، آرامگاه 4 پادشاه هخامنشی است که کمی پایین‌تر از آن نقش و نگار فتوحات شاهان ساسانی را می‌بینید. در نقش رجب بیشتر نقش‌های برجسته‌ای از زمان ساسانیان را می‌بینید که البته در گذر زمان دچار تخریب شدند.

نقش رستم و نقش رجب

رصدخانه ابوریحان بیرونی 

این قسمت برای عاشقان به ستاره‌شناسی و آسمان شب، شور و حال دیگری دارد. رصدخانه ابوریحان بیرونی در داخل دانشگاه شیراز است. اینجا به‌ عنوان دومین رصدخانه ایران به دست پروفسور یوسف ثبوتی و پروفسور ادوارد فرانسیس ساخته شده است. برای رفتن به این رصدخانه بایستی به بلندای تپه‌ای در شمال غربی شیراز بروید که البته به صحنه‌ای که قرار است در مقابل چشمانتان ببینید، می‌ارزد.

رصدخانه ابوریحان بیرونی

موزه‌های شیراز

شهر شیراز علاوه‌بر اماکن تاریخی و باغ‌های زیبا، موزه‌های متنوعی را هم در دل خود جای داده است. پیشنهاد می‌کنیم در زمان سفر به شهر شعر و ادب، حتماً از موزه‌های این شهر هم بازدید داشته باشید. در ادامه این موزه‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

 

موزه هفت تنان (موزه سنگ)

اگر به داستان‌های تاریخی علاقه‌مندید، بازدید از این موزه خالی از لطف نیست. موزه سنگ در نزدیکی دروازه قرآن قرار دارد و میزبان هزاران برش سنگ و توده‌هایی است که از دوره‌های تاریخی پارسی نگهداری می‌شود. بر روی سنگ‌ها آثار خوش‌نویسی حک شده که شامل کتیبه‌های کوفی و نستعلیق است. موزه هفت‌تنان از هفت سنگ قبر در موزه نشات گرفته که طبق حکایات گویی متعلق به هفت درویش شیرازی است.

موزه هفت تنان (موزه سنگ)

موزه پارس (کلاه فرنگی)

 موزه پارس شیراز برجای مانده از معماری دوران زندیه است. خود موزه از یک طرف و باغی که گرداگرد آن را تشکیل داده از طرف دیگر توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند. در مرکز این بنا، طاق هشت ضلعی را می‌بینید که در حال حاضر، نگهدارنده آزاره‌هایی سنگی با کاشی‌کاری‌های فوق‌العاده یک‌دست است. در چهار سمت ساختمان موزه، آب‌نما می‌بینید که به زیبایی این بنا اضافه کرده است. 

موزه پارس (کلاه فرنگی)

موزه پرسپولیس 

این موزه هم که در منطقه پرسپولیس شیراز قرار دارد، حکایت دور و درازی را از زمان هخامنشیان در طی 2500 سال در قلب خود نگه ‌داشته است. در گشت و گذارتان از مجموعه تخت‌جمشید، سری به این موزه بزنید و از ابزارهای کشف شده قدیمی متعجب شوید. ابزارها و وسایلی که باستان‌شناسان از دل مجموعه تخت‌جمشید بیرون کشیدند، از ظروف چای‌خوری تا بناهای ساخته شده و به جا مانده از زمان هخامنشیان، همگی برایتان جذاب خواهد بود.

موزه پرسپولیس

 

جاذبه‌های طبیعی اطراف شیراز

در همه شهر ها گردشگری طبیعی از مهمترین دیدنی ها است و در شیراز علاوه بر تمام مراکز تاریخی  و فرهنگی و جاذبه های شیراز ، طبیعت گردی این شهر را از خاطر نبرید. طبیعت گردی و جاذبه های طبیعی شیراز طرفداران خاص خود را دارد که در هر فصلی از آنها دیدار می کنند.

 

چشمه شش پیر شیراز

یکی از عجیب‌ترین جاذبه‌های دیدنی حوالی شیراز در منطقه سپیدان، چشمه پرآب شش پیر است. این چشمه با زیبایی و شوری که به تصویر کشیده، به همراه آب زلال و صدای دلنشینی که در اطراف خود راه انداخته، یکی از زیباترین و باصفاترین مناطق شیراز را تشکیل داده است.

چشمه شش پیر شیراز

دریاچه مهارلو

اگر بنا باشد تنها از یکی از جاذبه های شهر شیراز بازدید کنید، دریاچه مهارلو همان جاذبه دیدنی است. تالاب مهارلو در 18 کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد. اینجا را به ‌عنوان دریاچه صورتی هم می‌شناسند. جلبک‌هایی که درون آب این دریاچه زندگی می‌کنند، چنان زیبایی و رنگ ملایمی به آن بخشیدند که گویی رنگ صورتی را بر بستر دریاچه پاشیده‌اند. اینجا زیستگاه پرندگان مهاجر از جمله فلامینگو است. 

دریاچه مهارلو

تنگ بستانک

احتمالاً تا به حال نام بهشت گمشده به گوش‌تان خورده باشد. تنگ بستانک که به آن بهشت گمشده هم می‌گویند، یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های شیراز است. زیبایی‌های منحصربه‌فردی که در این طبیعت بی‌نظیر تماشا می‌کنید، فوق‌العاده است. بهشت گمشده در فاصله کمی از شیراز قرار گرفته است و هرسال گروه‌های مختلف کوهنوردی و گردشگری را به سمت خود می‌کشاند.

تنگ بستانک

غار شاپور

اگر به دنبال یکی از اسرارآمیزترین غارهای کشور هستید، غار شاپور در نزدیکی شهر بیشاپور شیراز انتظارتان را می‌کشد. در دهانه غار مجسمه‌ای بزرگ از شاپور اول با دو کتیبه سنگی قرار گرفته که روی یکی از آن نحوه برپاسازی مجسمه و آن یکی نقش رجب است.

غار شاپور

تنگ تیزاب

تنگه تیزاب یکی از آن آبشارها و دریاچه‌هایی بوده که برای یک آب‌تنی حسابی و شنا کردن می‌چسبد. این تنگه باصفا، در نزدیکی شهر اردکان فارس قرار گرفته و دو ساعتی تا شیراز فاصله دارد. رودخانه باصفای تیزاب با آن صفا و طبیعتی که دارد جان می‌دهد برای کمپ کردن و آب‌تنی و هندوانه خوردن لب دریاچه که یک خاطره به یادماندنی برایتان بسازد.

تنگ تیزاب

تنگه دم اسب 

یکی دیگر از بکرترین و زیباترین مناطقی که می‌توانید در آن تنی به آب بزنید و عشق و صفایی ویژه کنید، تنگه دم اسب شیراز است. این منطقه در کوهمره سرخی، در فاصله 50 کیلومتری از جنوب شیراز قرار دارد. انواع درختان انبوه بلوط و کوه‌های سر به فلک کشیده، در کنار دریاچه و آبشارهای دلنشینی که در اطرافش قرار دارد، شما را برای آب‌تنی و قایق‌سواری در میان تنگه وسوسه خواهد کرد. 

تنگ دم اسب

دشت ارژن 

کمی دورتر از شیراز، می‌خواهیم از دشتی زیبا دیدن کنیم. منظور دشت ارژن است که در فاصله 60 کیلومتری از شیراز قرار گرفته است. اگر در شش ماه دوم سال از آن دیدن کنید، شاهد کوچ دسته‌جمعی پرندگان مهاجر هم خواهید بود که در کنار انواع گونه‌های زیبای گیاهی و جانوری، منظره‌ای بی‌نظیر را برایتان به تصویر کشیده است. اینجا را از دست ندهید؛ تمام زیبایی‌ها را یک جا با هم دارد. 

دشت ارژن

روستای قلات 

اگر شانس با شما یار بود و توانستید از جاذبه‌های دیدنی شیراز نهایت استفاده را ببرید، پس با بازدید از روستای قلات، جذابیت سفرتان را تکمیل کنید. در 36 کیلومتری از شیراز در جاده شیراز-سپیدان، این روستا را می‌بینید که با قدمتی 2500 ساله در انتظار بازدید شما نشسته است. باغ‌های پر دار و درخت و کوچه و پس‌کوچه‌های کاهگلی، تصویری را در مقابل چشمانتان قرار می‌دهد که احتمالاً تا به حال تنها در فیلم و عکس دیده باشید.

البته از آن همه خانه‌های ساده پر از خشت و گل، خانه‌های سیمانی و آجری باقی‌مانده که در حال تخریب شکل طبیعی روستا است. آسیاب آبی، انواع درختان مختلف، کلیسای روستا، گورستان قلات، بازار قدیمی، قلعه قزل ارسلان و بسیاری از دیدنی‌های دیگر در روستای قلات شما را در هر چهارفصل به سمت خود می‌کشاند. 

روستای قلات

 

مراکز خرید و تجاری شیراز

 

مجتمع تجاری تفریحی خلیج فارس

یکی از جاهای دیدنی شیراز برای خرید کردن و گشت‌وگذار در میان مغازه‌ها، مجتمع خلیج‌فارس است که در ابتدای شهر صدرا قرار دارد. وارد ششمین مرکز خرید بزرگ دنیا شده و در میان مغازه‌ها و مکان‌های تجاری تفریحی‌اش گشتی بزنید. علاوه بر فروشگاه، سینما، دارای شهربازی، هتل پنج ستاره و سالن‌های ورزشی است که بازدید از این مجتمع تفریحی را جذاب کرده است. 

 

مجتمع تجاری تفریحی خلیج فارس

 

مجتمع آفتاب فارس

یکی دیگر از مدرن‌ترین و دیدنی‌ترین مجتمع‌های تجاری در شیراز، مجتمع تجاری آفتاب فارس است. از موبایل و کالای دیجیتال تا لباس و پوشاک و حتی لوازم خانه را می‌توانید از اینجا خریداری کنید. این مجموعه شیک و لاکچری در هشت طبقه و در هر طبقه با انواع مغازه و خوراکی شما را سورپرایز خواهد کرد. 

مجتمع آفتاب فارس

سرای مشیر

به دل‌بازترین و دلنشین‌ترین مکان‌های شیراز خوش آمدید. سرای مشیر در کنار بازار وکیل قرار گرفته است و زیبایی‌اش از همان بیرون توجه‌تان را جلب می‌کند. کاشی‌کاری‌های نفیس با ریزه‌کاری‌های چوبی چنان با ظرافت کنار هم قرار گرفتند که دلتان می‌خواهد همان جا دوربین عکاسی‌تان را بیرون آورده و عکاسی را شروع کنید. وارد حیاط شوید، بهشتی دیگر روبرویتان می‌بینید که با ترکیب حوض آبی وسط حیاط و درختان نارنج اطراف، برای مدت کوتاهی هم که شده حال و هوای سرا، بر جانتان حاکم می‌شود. اگر قصد خرید سوغاتی دارید می‌توانید از زیورآلات زنانه و فروشگاه‌های کوچکی که در اینجا قرار دارد، خرید کنید. البته صنایع‌ دستی زیبایی دیگری هم دارد.

سرای مشیر

 

جاهای تفریحی شیراز

شاید تصور کنید که شهر شیراز فقط در اماکن تاریخی و ادبی خلاصه می‌شود، اما این شهر خالی از مراکز تفریحی نیست.  با سایت رزرو آنلاین هتل رهی نو همراه باشید تا این مکان‌های تفریحی را به شما معرفی کنیم.

جاهای تفریحی شیراز

فان دی لند شیراز

اگر در شیراز به‌دنبال یک مکان تفریحی خاص می‌گردید، بهتر است که فان دی لند شیراز را تجربه کنید. انواع امکانات تفریحی از جمله بیلیارد، پینت بال، تیر و کمان، فوتبال دستی و فوتبال دستی در این مجموعه برای افراد قرار داده شده است. 

فان دی لند شیراز

لوناپارک

از بزرگ‌ترین شهربازی‌های شیراز که قدمت آن به بیش از 30 سال می‌رسد، لونا پارک شیراز است. در این پارک وسایل بازی مختلفی اعم از ماشین مسابقه‌ای، سازه‌های بادی، لیزر تگ، بشقاب پرنده، اسب گردان، جامپینگ بادی و غیره وجود دارد.

لوناپارک

باغ جنت شیراز

این باغ در زمان قاجار ساخته شده که در آن یک عمارت بسیار زیبا وجود دارد. در حال حاضر باتوجه به بازسازی‌های انجام شده بر روی آن، دیگر آن عمارت قدیمی را نخواهید دید. هم اکنون قسمت وسیعی از این  باغ در خدمت شهرداری شهر شیراز است.

در باغ جنت شیراز شما شاده درختان سرو سربه‌فلک کشیده، فواره‌ها، فضاهای گل‌کاری شده و مسیرهای مناسب برای پیاده‌روی خواهید بود. همچنین مسافران زیادی از شهرهای مختلف این باغ را برای کمپ انتخاب می‌کنند.

باغ جنت شیراز

پارک آبی کوثر

اگر به شنا و آب‌تنی نیاز دارید، پیشنهاد می‌کنیم به پارک آبی کوثر سر بزنید. در این پارک امکاناتی ازجمله سرسره‌های هیجان‌انگیز، سونا، جکوزی، استخر، موسیقی زیر آب، ماساژ و بخش ویژه بازی‌های آبی کودکان مطابق با تکنولوژی‌های روز دنیا وجود دارد. ظرفیت این پارک در حدود 300 نفر است که چند روز در هفته بانوان امکان حضور در آن را دارند.

پارک آبی کوثر

باغ هنر شیراز

در سال 1394 در شیراز، باغ هنر که یکی از مراکز جمع‌آوری و نمایش آثار هنری بود، افتتاح شد. افرادی که به فرهنگ و هنر علاقمندند، می‌توانند برای مشاهد این آثار به باغ هنر شیراز بروند. در این باغ، آلاچیق‌هایی با اشکال خاص ساخته شده تا بازدیدکنندگان بتوانند ساعاتی را در آن به استراحت بپردازند.

باغ هنر شیراز

باغ گلها

این باغ با داشتن 3.5 هکتار مساحت، از دیگر جاهای تفریحی شیراز محسوب می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم در زما حضور در این باغ حتماً دوربین عکاسی با خود به همراه داشته باشید تا بتوانید تمامی زیبایی‌های این باغ را در دوربین خود ثبت کنید.

باغ گلها

پیست اسکی پولادکف

اگر در شیراز به‌دنبال یک پیست اسکی می‌گردید، بهتر است به پیست اسکی پولادکف که یکی از پیست‌های بزرگ و بین‌المللی ایران است، بروید. در این مرکز تفریحی  امکاناتی ازجمله تله‌کابینف دستگاه موتور برفی، تله اسکی، آموزشگاه اسکی، رستوران و کافی‌شاپ وجود دارد. همچنین در فصل تابستان هم می‌توانید به دریاچه مصنوعی این پیست سری بزنید و خود را مهمان طبیعت زیبای آن کنید.

پیست اسکی پولاد کف

پارک کوهپایه شیراز

دلایل مختلفی برای رفتن به پارک کوهپایه شیراز وجود دارد که یکی از آنها وجود گهوار دید است. این عمارت مربوط به دوران دیلمی است که در  آن زمان به‌عنوان برج مراقبت مورد استفاده قرار می‌گرفت. دلیل دیگر آب‌وهوای بی‌نظیر این پارک و همینطور امکانات رفاهی آن مانند بوفه، وسایل ورزشی، نمازخانه، زمین بازی کودکان و بوفه است. همچنین نزدیکی این پارک به دیگر جاهای دیدنی شیراز مانند آرامگاه خواجو، درواز قرآن، حافظیه و باغ جهان نما باعث شده که بیشتر گردشگران این پارک را برای گذراندن اوقات فراغت خود انتخاب کنند.

پارک کوهپایه شیراز

پارک جنگلی پالایشگاه

از مکان‌های تفریحی دیگر در شیراز می‌توان به پارک جنگلی انقلاب زرقان اشاره کرد که  به دلیل نزدیک بودن به پالایشگاه، به این نام معروف شده است. مساحت این پارک چیزی در حدود 250 هکتار است که در دسته پارک‌های مصنوعی شیراز قرار دارد. در این پارک امکانات تفریحی از جمله باشگاه سوارکاری، آلاچیق، محوله بازی کودک، بوفه، آلاچیق، آبنما، مسیر دوچرخه‌سواری و دریاچه مصنوعی وجود دارد. 

پارک جنگلی پالایشگاه

 

باشگاه پینت بال سیمرغ

یکی از بازی‌های دسته‌جمعی مناسب گروه‌های خانوادگی و دوستانه، باشگاه پینت بال سیمرغ در شیراز است.در این بازی افراد به دو گروه تقسیم می‌شوند و با اسلحه‌ها و توپ‌های رنگی به نبرد می‌پردازند.

باشگاه پینت بال سیمرغ

 

اقامت در شیراز

هتل‌های بسیاری در شیراز وجود دارند که می‌توانید برای اقامت در این کلان شهر ایران، بسته به هزینه‌ای که برای اقامت‌تان در نظر دارید، یکی از آن‌ها را رزرو کنید. از هتل های ارزان قیمت تا هتل‌های پنج و چهار ستاره مانند هتل هما شیراز، هتل زندیه شیراز، هتل الیزه شیراز، هتل بزرگ شیراز،  هتل پرسپولیس شیراز، هتل چمران شیراز، هتل بین المللی پارس شیراز، هتل آریو برزن شیراز، هتل کریمخان شیراز و بسیاری دیگر از هتل‌ها را می‌توانید در رهی نو با راحت‌ترین و سریع‌ترین روش ممکن رزرو کنید.

 

با هم سری به مکان های دیدنی شیراز زدیم و از تماشای جذابیت‌هایش لذت بردیم. عطر بهارنارنج را در باغ‌هایش بوییدیم و در تخت‌جمشید، تاریخ را مرور کردیم. در تنگه‌های دیدنی شیراز آب‌تنی کردیم و در موزه‌ها، گنجینه‌های تاریخی را دیدیم. شما از شیراز و وصف بی‌مثالش چه جاهای دیگری را می‌شناسید که در این لیست نام نبردیم؟ برایمان بنویسید که در سفرتان به شیراز، تجربه بازدید از کدام یک از این مکان‌ های دیدنی را دارید؟

 


ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لطفا منتظر بمانید ...