باغ عفیف‌آباد

تعداد بازدید: ۱۹۰۹۱ ۱۵ آبان ۱۳۹۶

اگر در سفر به شیراز دنبال این هستید که علاوه بر یک باغ زیبا از یک موزه منحصر به ‌فرد هم بازدید کنید، بدون شک باغ عفیف آباد شیراز یکی از بهترین گزینه‌هاست.

 

آشنایی با باغ عفیف آباد شیراز

باغ عفیف آباد یکی از مشهورترین جاهای دیدنی شیراز است که در حال حاضر بزرگ‌ترین موزه نظامی خاورمیانه را در قلب خود جای داده و ارتش جمهوری اسلامی آن را اداره می‌کند. باغ عفیف آباد با نام باغ گلشن نیز شناخته می‌شود که خانه وسایل نظامی مانند توپ و تانک است. این باغ درختان بسیار زیادی داشته و عطر و بوی گل‌ها و شکوفه‌های درختان میوه در فصل بهار در سرتاسر آن می‌پیچد.

 

باغ عفیف آباد را میرزا علی محمد قوام الملک دوم ساخت. این باغ یکی از زیباترین باغ‌های ایران بوده که با گل‌کاری هنر واقعی ایرانی را به تصویر می‌کشانده است. اما امروزه گل‌کاری آن زیاد مورد توجه قرار نمی‌گیرد و بیشتر شاهد درختان نخل بسیار بزرگی هستیم که سر به فلک کشیده‌اند. درخت‌های مرکبات نیز از دیگر شگفتی‌های این باغ هستند که با قدم زدن در میان آنها می‌توان حس زنده بودن پیدا کرد. به هر گوشه این باغ که بنگرید یک شگفتی تاریخی با چشم اندازی فوق العاده توجه شما را به خود جلب می‌کند. در حال حاضر این باغ در دست ارتش است و از آن به عنوان موزه‌ای برای نمایش آثار نظامی استفاده می‌کنند.

 

باغ عفیف آباد شیراز

باغ عفیف آباد شیراز کجاست؟

باغ عفیف آباد شیراز در انتهای خیابان عفیف آباد شیراز قرار دارد. این باغ در نزدیکی خیابان ستار خان واقع شده است.

 

مسیرهای دسترسی به باغ عفیف آباد شیراز

مسیر دسترسی به باغ عفیف آباد سخت نیست و به راحتی می‌توان به آن رسید. ایستگاه مترو در نزدیکی باغ عفیف آباد وجود ندارد و می‌توان از نزدیک‌ترین ایستگاه به آن یعنی ایستگاه چهارراه زرگری استفاده کرد. در این ایستگاه می‌توانید از مترو پیدا شوید و بعد با استفاده از تاکسی به باغ بروید.

 

افرادی که با خودروی شخصی خود به باغ عفیف آباد می‌روند، در صورتی که در پارکینگ جلوی باغ نتوانستند جای پارک پیدا کنند، می‌توانند بعد از اینکه به باغ عفیف آباد رسیدند، به خیابان ستارخان در مجاورت آن بروند. در این خیابان پارکینگ قرار دارد و می‌توانند جای پارک مناسبی برای خودروی خود پیدا کنند.
 

مسیرهای دسترسی به باغ عفیف آباد

تاریخچه باغ عفیف آباد

باغ عفیف آباد در دوره صفویه یکی از بهترین و باشکوه‌ترین باغ‌های شیراز محسوب می‌شد. میراز علی محمد خان قوام الملک باغ عفیف را خرید و ساختمانی بسیار مجلل در وسط آن بنا کرد. او برای اینکه بتواند آبیاری باغ را بهتر انجام دهد، قناتی که در نزدیکی این باغ قرار داشت خرید. میرزا علی محمد که والی فارس بود، در تابستان‌های گرم به این مکان می‌آمد و از مهمان‌های خود در اینجا پذیرایی می‌کرد. خانواده او در طبقه پایین ساکن بوند و در طبقه بالا به امور شهر رسیدگی می‌کرد. این باغ شاهد حضور افراد سرشناس زیادی بوده است که برای امور کاری یا برای تفریح به آن می‌آمدند.

 

در اواخر دوره قاجار این باغ به یک خانم به ارث رسید. نام این خانم عفیفه بود که بیشتر نوسازی‌ها توسط او در این باغ انجام شد و نام وی روی باغ ماند. وارثان باغ را به فرح و محمدرضا شاه در دوران پهلوی هدیه می‌دهند. اما بعدها این باغ را ارتش می‌خرد و آن را تبدیل به موزه نظامی می‌کند. این باغ دوران مختلفی را به چشم دیده و سرگذشت مردمان زیادی را در قلب خود جای داده است.

 

معماری باغ عفیف آباد شیراز

معماری باغ عفیف آباد شیراز نمونه زیبایی از معماری ایرانی است. در قسمت سر در ورودی این باغ چهار ستون سنگی ساده را مشاهده خواهید کرد. این ستون‌ها ساخت زیبایی دارند و الهام گرفته از ستون‌های تخت جمشید هستند. بعد از عبور از سر در به یک دهلیز می‌رسید که از جنس چوب است. به بالای همین دهلیز که نگاه کنید، زمان تاج گذاری یکی از پادشاهان ساسانی را خواهید دید که به خوبی روی آن نقش بسته است. بعد از این دهلیز از دالان کوچکی عبور خواهید کرد که شما را به سمت محوطه اصلی باغ هدایت می‌کند. در این محوطه اصلی، عمارت را در کنار یک محوطه زیبا خواهید دید که چشم اندازی زیبا ایجاد کرده است. در جلوی عمارت اصلی باغ یک حوض بسیار بزرگ ساخته شده که در اطراف آن درختان کاج و البته چنار را مشاهده می‌شود. این درختان توسط راهروها از یکدیگر جدا شده‌اند.

 

سنگ‌های گندمگ بر روی دیوارهای این بنا نقش بسته‌اند که تصاویر زیبایی دارند.