رهی نو

تضمین رزرو و بهترین قیمت

باغ ارم

تعداد بازدید: ۱۳۶۵۰ ۱۵ آبان ۱۳۹۶

باغ ارم شیراز

یکی از زیباترین جاهای دیدنی شیراز، باغ‌ها هستند که باغ ارم در میان آنها حرف اول را می‌زند. این باغ بسیار سرسبز و پر از گل یکی از قدیمی‌ترین باغ‌های این شهر محسوب می‌شود که با قرار گیری در شمال شرقی فرصتی خوب برای گشت‌وگذار گردشگران ایجاد کرده است.

معرفی باغ ارم شیراز

معرفی باغ ارم شیراز

این باغ در قلب شهر شیراز قرار دارد و با گل‌های زیبا حس و حال بیننده را عوض کرده و جانی تازه به او می‌بخشد. مساحت این باغ به اندازه 3 هکتار است و تنوع زیادی از درختان دارد. باغ ارم شیراز در حاشیه رودخانه کوشک قرار گرفته و این سرسبزی و زیبایی را مدیون آب‌های زلال و شفاف همین رودخانه است.

این باغ دارای عمارتی در میان خود است که گفته می‌شود این عمارت متعلق به دوران سلجوقیان است. تاریخ دقیقی از زمان ساخت این باغ وجود ندارد و به همین دلیل بر اساس بعضی از داستان‌های تاریخی و سفرنامه‌ها می‌توان حدس زد که این باغ متعلق به قرن‌های دهم و یازدهم هجری قمری بوده است.

باید گفت که این باغ در دوران حکومت سلسله‌های آل اینجو و آل اسحاق وجود داشته است. البته کریم خان زند تلاش و کوشش‌های زیادی برای آبادی و ساخت و ساز در این باغ انجام داده است. آنچه را که ما امروز از باغ مشاهده می‌کنیم، نتیجه زحمات و تلاش‌های کریم خان زند بوده و تمامی آنها در زمان او انجام شده است. به دوران قاجار که برگردیم متوجه می‌شویم که این باغ به مدت زمان 25 سال در دست سران ایل قشقایی بوده و گفته می‌شود که آنها عمارت موجود در باغ را احداث کرده‌اند.

بعد از اینکه باغ از دست آنها خارج شد، در زمان ناصر الدین شاه اقداماتی برای ساخت عمارت دیگری در باغ انجام شد. در مدت زمان چند سال ساخت این عمارت باشکوه به اتمام رسید. این عمارت که توسط ناصرالدین شاه احداث گردید، هنوز هم پابرجاست. اما متاسفانه برای بازدید عموم باز نیست و هیچ کس اجازه بازدید از آن را ندارد. عمارت‌های موجود در باغ شاهکار هنر معماری ایرانی هستند و می‌توان بهترین هنر ایرانی را در آنها مشاهده کرد.

باغ ارم شیراز کجاست؟

باغ ارم شیراز در خیابان ارم قرار دارد. این باغ در نزدیکی میدان ارم و مجموعه دانشگاه شیراز واقع شده است.

دسترسی به باغ ارم شیراز