باغ ارم

تعداد بازدید: ۲۰۴۳۱ ۱۵ آبان ۱۳۹۶

یکی از زیباترین جاهای دیدنی شیراز، باغ‌ها هستند که باغ ارم در میان آنها حرف اول را می‌زند. این باغ بسیار سرسبز و پر از گل یکی از قدیمی‌ترین باغ‌های این شهر محسوب می‌شود که با قرار گیری در شمال شرقی فرصتی خوب برای گشت‌وگذار گردشگران ایجاد کرده است.

 

باغ ارم شیراز

معرفی باغ ارم شیراز

این باغ در قلب شهر شیراز قرار دارد و با گل‌های زیبا حس و حال بیننده را عوض کرده و جانی تازه به او می‌بخشد. مساحت این باغ به اندازه 3 هکتار است و تنوع زیادی از درختان دارد. باغ ارم شیراز در حاشیه رودخانه کوشک قرار گرفته و این سرسبزی و زیبایی را مدیون آب‌های زلال و شفاف همین رودخانه است.

 

این باغ دارای عمارتی در میان خود است که گفته می‌شود این عمارت متعلق به دوران سلجوقیان است. تاریخ دقیقی از زمان ساخت این باغ وجود ندارد و به همین دلیل بر اساس بعضی از داستان‌های تاریخی و سفرنامه‌ها می‌توان حدس زد که این باغ متعلق به قرن‌های دهم و یازدهم هجری قمری بوده است.

 

باید گفت که این باغ در دوران حکومت سلسله‌های آل اینجو و آل اسحاق وجود داشته است. البته کریم خان زند تلاش و کوشش‌های زیادی برای آبادی و ساخت و ساز در این باغ انجام داده است. آنچه را که ما امروز از باغ مشاهده می‌کنیم، نتیجه زحمات و تلاش‌های کریم خان زند بوده و تمامی آنها در زمان او انجام شده است. به دوران قاجار که برگردیم متوجه می‌شویم که این باغ به مدت زمان 25 سال در دست سران ایل قشقایی بوده و گفته می‌شود که آنها عمارت موجود در باغ را احداث کرده‌اند.

 

بعد از اینکه باغ از دست آنها خارج شد، در زمان ناصر الدین شاه اقداماتی برای ساخت عمارت دیگری در باغ انجام شد. در مدت زمان چند سال ساخت این عمارت باشکوه به اتمام رسید. این عمارت که توسط ناصرالدین شاه احداث گردید، هنوز هم پابرجاست. اما متاسفانه برای بازدید عموم باز نیست و هیچ کس اجازه بازدید از آن را ندارد. عمارت‌های موجود در باغ شاهکار هنر معماری ایرانی هستند و می‌توان بهترین هنر ایرانی را در آنها مشاهده کرد.

 

معرفی باغ ارم شیراز

 

باغ ارم شیراز کجاست؟

باغ ارم شیراز در خیابان ارم قرار دارد. این باغ در نزدیکی میدان ارم و مجموعه دانشگاه شیراز واقع شده است.

 

دسترسی به باغ ارم شیراز

دسترسی به باغ ارم شیراز بسیار اسان و راحت است. برای اینکه به باغ بروید می‌توانید از خط مترو استفاده کنید. نزدیک‌ترین ایستگاه به باغ ایستگاه نمازی است. بعد از اینکه به ایستگاه نمازی رسیدید، کمی پیاده‌روی کنید و بعد از ده دقیقه با عبور از میدان دانشجو و میدان ارم خود را در مقابل باغ خواهید یافت.

 

در صورتی که با خوردوی شخصی می‌خواهید به باغ بروید، از سمت شمالی شهر خود را به باغ برسانید. بلوار شهید چمران بهترین راه دسترسی است. بلوار را تا انتها بروید و از میدان دانشجو بگذرید. بعد از میدان دانشجو، میدان ارم را تا انتها بروید و در مدت زمانی کوتاهی در مقابل باغ خواهید بود.

 

در صورتی که می‌خواهید از سمت جنوب شیراز به باغ بروید، ابتدا به خیابان آزادی خود را رسانده و بعد از آن مسیر به خیابان ارم بروید و میدان را طی کنید و به باغ بروید.