دروازه قرآن

تعداد بازدید: ۱۵۸۷۸ ۱۵ آبان ۱۳۹۶

می‌خواهیم به مکانی پا بگذاریم که آغاز اکثر بناهای تاریخی و ماندگار دوره کریم خان است. بهشتی که با عطر بهار نارنج و گل‌های بهاری، در باغ‌های هر عمارتی که در خود جای داده است، حال و هوایتان را عوض می‌کند. می‌خواهیم از دروازه‌ای عبور کنیم که ما را به شهر شاعران و عاشقان ادب پارسی می‌رساند. دروازه‌ای که با گذر از آن، می‌توانیم اصیل‌ترین فالوده‌های شیرازی را بخوریم و با جرعه‌ای از اشعار ناب حافظ و سعدی، سیراب شویم. به دروازه قرآن شیراز خوش آمدید.

 

دروازه قرآن شیراز

آشنایی با دروازه قرآن شیراز

از 6 دروازه‌ قدیمی شیراز، دروازه قرآن تنها دروازه‌ای بوده که باقی مانده است. در ورودی شهر از سمت مرودشت که می‌خواهید وارد شیراز شوید، در کنار فضای سنگی و کوه‌های باباکوهی و چهل مقام و بوستان خواجوی کرمانی، دروازه پر ابهتی شبیه به رحل قرآن ساخته شده است. تنگه‌ بین دو کوه به تنگه الله اکبر معروف است. سه درگاهی به هم چسبیده که در بالای آن اتاقکی برای نگهداری قرآن هفده من قرار داده شده بود تا به این ترتیب کاروان‌هایی که از شهر خارج می‌شدند، از زیر قرآن رد شده و محافظت شوند.

 

اگر در شب به این دروازه زیبا رسیدید، نورپردازی و طراحی آن به گونه‌ای به دل می‌نشیند که لذت تجربه شب‌های شیراز را برایتان چندین برابر می‌کند. بوستان اطراف دروازه قرآن به گونه‌ای دلنشین طراحی شده است که خانواده‌ها و مسافران زیادی را همنشین عصرانه‌های دلپذیر خود می‌کند. در گذشته، ماشین‌ها هم می‌توانستند از این دروازه عبور کنند اما در حال حاضر برای محافظت از بنا، پیاده راه گلکاری شده در دو طرف دروازه ساختند که فقط افراد، می‌توانند از آن عبور کنند.
 

آشنایی با دروازه قرآن شیراز

 

این دروازه سنگ صبور داغ از دست دادن هموطنانی است که در سال 98 در سیل شیراز، جان خود را از دست دادند.

 

دروازه قرآن شیراز کجاست؟

در مسیر مرودشت به شیراز در بزرگراه امام خمینی که پیش می‌روید، در سمت راست ورودی شهر شیراز، دروازه قرآن را می‌بینید. اگر از داخل شهر شیراز می‌خواهید به دروازه قرآن بروید، مسیر بلوار هفت تنان، شما را به مقصد می‌رساند.

فراموش نکنید که اگر قصد سفر به شیراز را دارید به راحتی می‌توانید با رزرو هتل در رهی‌نو، در بهترین هتل های شیراز اقامت داشته باشید.

تاریخچه دروازه قرآن شیراز

در زمان حکمرانی سلسه آل بویه بر ایران و عراق، عضدالدوله دیلمی از امیران مشهور، دستور بنای اولین خشت دروازه قرآن را صادر کرد. به دستور او، در قسمت بالای دروازه، فضایی برای نگهداری قرآن تعبیه شد تا به این ترتیب به برکت قرآن مسافران، سفرشان را به سلامت بگذرانند. در طول زمان، این بنا دچار تخریب شد تا اینکه در زمان کریم خان زند، شکل جدیدی از دروازه قرآن بازسازی و دو قرآن در اتاقک‌های بالای دروازه، نگهداری شد.

 

شکوه و عظمت این دروازه تا سال‌ها باقی ماند تا اینکه زلزله‌ای در دوره قاجار اتفاق افتاد و به بنا آسیب وارد کرد. در نهایت، بنا دوباره مورد بازسازی قرار گرفت. در این زمان در دو طرف دروازه قرآن دو اتاق ساخته شد که یکی به عنوان پاسگاهی برای سربازان و دیگری راهداری شیراز بود. این بنا تا سال 1315 بر جای خود باقی ماند تا اینکه شهرداری برای توسعه راه شمال شرقی شیراز، آن را به کلی تخریب و قرآن‌ها را به موزه پارس شیراز منتقل کرد. در سمت چپ دروازه‌ فعلی اتاق کوچکی می‌بینید که آرامگاه حاج حسین ایگار بود. بازرگانی که در سال 1327، بنای فعلی دروازه قرآن را در فاصله کمی از مکانی که بنای قبلی وجود داشت، می‌سازد.