راهنمای سفر به شیراز

لیست دیدنی های شیراز

در ایران شهرهای بسیاری با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی برای سفر و گردش وجود دارد. سالانه توریست‌های بسیاری از سراسر جهان برای دیدن این شهر‌ها، به ایران سفر می‌کنند. یکی از شهرهای معروف و زیبای ایران، شیراز است. شیراز، مرکز استان فارس با جاذبه‌های تاریخی و زیبایی‌های طبیعی به عنوان یک شهر توریستی و گردشگری به شمار می‌آید.

اگر قصد سفر به این شهر را دارید، در این مطلب به شما می‌گوییم چرا به شیراز بروید، آب‌وهوای این شهر چگونه است، چقدر لازم است هزینه کنید و بسیاری از اطلاعات دیگر که قبل از سفر باید بدانید را بیان خواهیم کرد.

 

موقعیت جغرافیایی شهر شیراز

در جنوب غرب ایران، در کوهپایه‌های رشته کوه زاگرس، شهر شیراز قرار گرفته است. فاصله تهران تا شیراز حدود 870 کیلومتر و ارتفاع آن نسبت به سطح دریا 1500 متر است.

 

آب و هوای شیراز

قرار گرفتن شیراز بر کوهپایه‌های زاگرس موجب شده تا این شهر آب و هوای معتدلی داشته باشد. در شیراز هر چهار فصل را می‌توان تجربه کرد. به همین دلیل گیاهان و درختان میوه متنوعی در شیراز وجود دارد که با آب و هوای آنجا سازگار هستند. در فصل بهار میانگین دمای این شهر 17 درجه سانتی‌گراد است. در بهار عطر شکوفه‌های نارنج هوای شهر را پر می‌کند. هوای مطبوع و مناظر سرسبز این شهر در بهار موجب شده تا بسیاری از گردشگران، فصل بهار را برای سفر به این شهر انتخاب کنند.

شیراز، تابستان نسبتاً گرمی دارد. میانگین دمای این شهر در تابستان 30 درجه سانتی‌گراد است. در پاییز نیز دمای هوا کاهش یافته و با رسیدن زمستان، دمای هوای شیراز به 5- درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد.

 

چرا به شیراز سفر کنیم؟  

شیراز یکی از معدود شهرهای ایران است که آثار تاریخی فراوان و مناظر طبیعی و زیبایی را در دل خود جای داده است. این شهر خوش آب و هوا، قدمت تاریخی بالایی دارد. زیبایی مکان‌های تاریخی و طبیعی این شهر موجب شده تا برخی افراد، بهار هر سال برای استراحت و گشت‌وگذار سری به این شهر بزنند.

بازدید از مکان‌های تاریخی این شهر را یکی از علت‌های سفر به این شهر می‌توان شمرد. بناهای تاریخی بسیاری در این شهر قرار دارند. در ادامه تعدادی از آن‌ها را نام می‌بریم.

ارگ کریم‌ خان از بناهای به جا مانده دوره زندیه است. این ارگ در مرکز شهر شیراز قرار دارد. بعد از آنکه به دستور کریم‌خان زند، شیراز به‌ عنوان پایتخت در نظر گرفته شد، این بنا برای سکونت این پادشاه انتخاب شد. در دوران پهلوی از این بنا به‌ عنوان زندان استفاده می‌شد. امروزه این بنا بازسازی شده و امکان بازدید همه از آن وجود دارد. عمارت کلاه‌فرنگی یکی دیگر از بناهای ساخته شده در دوران زندیه است. این عمارت هشت ضلعی با کاشی‌های بسیار زیبا تزئین شده است. نقش و طرح‌های کشیده شده بر روی این کاشی از داستان‌ها الهام شده است. در دوران زندیه از مهمانان در این عمارت پذیرایی می‌شد.

 

راهنمای سفر به شیراز

 

در شمال شرق شیراز، در ورودی شهر، بنای دروازه قرآن قرار گرفته است. این بنا در دوران دیلمیان ساخته شد. در زمان کریم‌خان زند، دروازه قرآن مجدد بازسازی شد. دو قرآن دست‌نویس در بالای این بنا قرار گرفت تا افرادی که از شهر خارج می‌شوند از زیر قرآن عبور کنند. این قرآن‌ها هم اکنون در موزه پارس نگهداری می‌شود.

 

دروازه قرآن

 

آرامگاه خواجوی کرمانی در شمال شرق شیراز، در کنار دروازه قرآن قرار دارد. مقبره این شاعر پر آوازه قرن هشتم هجری، در دوران پهلوی ساخته شد و به‌ عنوان یکی از مکان‌های دیدنی به شمار می‌آید.

حافظیه نیز یکی از مکان‌هایی است که گردشگران آن را در اولویت‌های خود برای بازدید قرار می‌دهند. نورپردازی زیبا به همراه پخش موسیقی‌های سنتی، زیبایی این مکان را در شب دوچندان کرده است.

 

چرا به شیراز سفر کنیم

 

سعدیه هم که در کنار آرامگاه حافظ قرار دارد از دیگر مکان‌هایی است که نباید تماشای آن را از دست داد. در این باغ بزرگ و زیبا مقبره سعدی به همراه عارفان و شاعران دیگری مانند شوریده شیرازی قرار گرفته است.

علاوه بر موارد بالا مکان‌های دیدنی و تاریخی بسیاری در این شهر وجود دارد. تعداد بسیار بالای مکان‌های دیدنی این شهر، به شما این اطمینان را خواهد داد که تمام طول سفر خود در این شهر در حال گردش خواهید بود. نام تعداد دیگری از مکان‌های دیدنی شهر شیراز عبارت است از:

 • خانه زینت الملوک
 • نقش رستم
 • تخت جمشید

 

هزینه‌های سفر به شیراز

برای تخمین هزینه سفر خود به شیراز باید در ابتدا، قبل از شروع سفر مواردی را مشخص کنید.

با چه وسیله نقلیه‌ای به این شهر سفر می‌کنید؟

از تهران به 4 روش می‌توان به این شهر سفر کرد.

 • اگر با اتوبوس می‌خواهید بروید، بلیط اتوبوس به شیراز را از پایانه غرب، بیهقی و ترمینال جنوب می‌توانید تهیه کنید. با اتوبوس مسافت 930 کیلومتر تهران به شیراز را در مدت زمان 12 ساعت طی خواهید کرد. قیمت بلیط اتوبوس از تهران تا شیراز بستگی به نوع اتوبوس دارد و از 160 تا 191 هزار تومان است.
 • اگر قطار را ترجیح می‌دهید، از تهران تا شیراز به وسیله قطار حدود 15 ساعت در راه خواهید بود. قیمت بلیط قطار تهران به شیراز از 226 هزار تومان شروع می‌شود.
 • همچنین شما می‌توانید از طریق هواپیما، مسیر تهران به شیراز را طی کنید. به وسیله هواپیما در مدت زمان 1 ساعت و 30 دقیقه از تهران به شیراز خواهید رسید. هزینه بلیط تهران به شیراز 675 هزار تومان است.
 • اما اگر قصد سفر به شیراز به وسیله ماشین را دارید، حدود 10 ساعت در مسیر خواهید بود. هزینه رسیدن به شیراز از طریق ماشین، به این موضوع وابسته است که خودرو شما به ازای هر کیلومتر، چند لیتر بنزین مصرف می‌کند. به این ترتیب می‌توانید تخمین بزنید برای مسیر 930 کیلومتر، خودرو شما چند بار نیاز به سوخت‌گیری خواهید داشت.

برای برآورد هزینه اقامت خود، باید تعیین کنید که قصد اقامت در سوییت، هتل آپارتمان یا هتل را دارید. هزینه هر شب اقامت در هرکدام از این موارد متفاوت است. ضمن آنکه تعداد نفرات در هزینه اجاره محل برای اقامت، تأثیر می‌گذارد. هزینه اجاره سوییت و هتل آپارتمان برای یک شب اقامت از 250 هزار تومان شروع می‌شود. مقدار هزینه به مکان سوییت، نزدیک بودن به مراکز تفریحی، تاریخی و فاصله آن تا مرکز شهر وابسته است. قیمت رزرو هتل نیز از 90 هزار تومان شروع می‌شود. البته زمان رزرو هتل هم در هزینه آن تأثیرگذار است. در ایام تعطیلات ممکن است هزینه رزرو بالاتر از زمان‌های عادی باشد.

 

بهترین زمان رفتن به شیراز

بیشتر افراد فصل بهار را برای سفر به شیراز انتخاب می‌کنند. از آنجایی که در این فصل شیراز هوای خنکی دارد و درختان شکوفه زده‌اند. البته بیشترین مسافران در تعطیلات نوروزی به این شهر مسافرت می‌کنند. اما بهترین زمان برای سفر به شیراز، اردیبهشت ماه است. زمانی که میوه‌های نارنج رسیده‌اند و عطر بهارنارنج شهر را پر کرده است. در اردیبهشت ماه، شهر به اندازه تعطیلات نوروز شلوغ نیست و گشت‌وگذار برای مسافرین راحت‌تر است. علاوه بر آن در اردیبهشت هوا خنک است و هنوز خبری از گرمای تابستان نیست.

 

حمل و نقل عمومی در شیراز

در شیراز شما به وسیله مترو، اتوبوس و تاکسی می‌توانید در سطح شهر حرکت کنید. در حال حاضر یک خط مترو شیراز فعال است. این خط از جنوب شرق، این شهر را به شمال غرب آن متصل می‌کند. اگر به مسیر تردد حرکت اتوبوس آشنا باشید یا از فردی آشنا کمک بگیرید از طریق اتوبوس هم می‌توانید در این شهر تردد کنید. استفاده از تاکسی‌های خطی، تاکسی‌های آنلاین و تاکسی‌های بی‌سیم نیز روش دیگری برای جا به جایی در شیراز است.

 

بازارها و مراکز خرید شیراز

شیراز بازار و مراکز خرید مختلفی دارد. بازارهای قدیمی و تاریخی تا پاساژهای جدید، همه مکانی برای گردش و خرید توریست‌ها و مسافرین به شمار می‌آید.

بازار وکیل یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین بازارهای شیراز به شمار می‌رود. انواع مغازه‌ها با محصولات متنوع و متفاوت در این بازار طاق بسته وجود دارد. اگر به دنبال خرید سوغات از شیراز هستید، بازار وکیل مکانی مناسب برای خرید است. در ضلع جنوبی بازار وکیل هم، بازار مشیر قرار دارد. در بازار مشیر صنایع دستی مختلفی به فروش می‌رسد.

 

بازارها و مراکز خرید شیراز

 

در شهرک صدرا، مجتمع خرید بزرگی به نام خلیج فارس قرار دارد. این مجتمع تجاری و تفریحی علاوه بر برخورداری از مغازه‌های مختلف، دارای هایپرمارکت، شهربازی، سالن سینما و فودکورت نیز هست.

 

مجتمع تجاری خلیج فارس شیراز

 

مجتمع تجاری زیتون یکی دیگر از مراکز خرید شهر شیراز به شمار می‌آید. این مرکز خرید در چهارراه 15 خرداد واقع شده است. این مجتمع مکانی مناسب برای خرید انواع لباس، زیورآلات و لوازم آشپزخانه به شمار می‌رود. علاوه بر آن در این مکان امکانات تفریحی مانند شهربازی، سینما و کافی‌شاپ وجود دارد. در خیابان عفیف آباد هم مجتمع تجاری ستاره فارس قرار دارد که یکی از مکان‌های مناسب برای خرید انواع پوشاک، کفش و عطر است.

 

مجتمع تجاری ستاره فارس شیراز

 

مجتمع تجاری نگین فارس یکی از مجموعه‌های خرید است که پوشاک، عطر، طلا و جواهرات به فروش می‌رساند. به دلیل متفاوت و شیک بودن اجناس در این پاساژ قیمت‌ها کمی بالاتر از مکان‌های دیگر است. مجتمع تجاری نگین فارس علاوه بر خرید، مکانی مناسب برای گشت و گذار است.

 

هتل‌ها و محل‌های اقامت در شیراز

علاوه بر سوییت‌های مختلف، هتل‌ها و محل‌های اقامت با کیفیت بالا در شیراز وجود دارد که میزبان توریست‌ها هستند. در ادامه شما را با چند نوع از این هتل‌ها آشنا می‌کنیم.

هتل بزرگ شیراز، یکی از هتل‌های 5 ستاره شیراز است که در دروازه قرآن قرار دارد. این هتل 13 طبقه داشته و دارای 158 اتاق است. از جمله مزایای این هتل نزدیک بودن به مکان‌های تاریخی شهر است. علاوه بر آن این هتل دارای بزرگ‌ترین رستوران گردان است.

 

هتل‌ها و محل‌های اقامت در شیراز

 

هتل هما شیراز در میدان گاز، خیابان مشکین فام، جنب پارک آزادی واقع شده است. اتاق‌های این هتل 5 ستاره از چشم‌اندازی زیبا به مرکز شهر برخوردار است. این هتل به مکان‌هایی مانند باغ ارم، آرامگاه حافظ و باغ جهان‌نما نزدیک بوده و به راحتی می‌توانید از هتل به این مکان‌ها رفت.

 

هتل هما شیراز

 

هتل زندیه شیراز نیز در خیابان هجرت، پشت ارگ کریم‌خان قرار دارد. هتل 5 ستاره زندیه، علاوه بر برخورداری از امکانات بالا، به مکان‌های تاریخی مانند بازار و حمام وکیل و ارگ کریم‌خان بسیار نزدیک است.

 

هتل زندیه شیراز

 

هتل 5 ستاره چمران شیراز در بلوار چمران هم مرتفع‌ترین هتل شیراز است. اتاق‌های این هتل از منظره زیبای باغ‌های اطراف و مرکز شهر برخوردار هستند.

 

هتل 5 ستاره چمران

 

از دیگر هتل‌های شیراز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هتل 5 ستاره پرسپولیس شیراز
 • هتل 4 ستاره الیزه شیراز
 • هتل 4 ستاره کریم خان شیراز
 • هتل 4 ستاره پارک سعدی شیراز
 • هتل آپارتمان شمس شیراز

سعی کردیم محتوای راهنمای سفر به شیراز، راهنمای جامعی برای سفرتان به شیراز باشد. گفتیم با چه مقدار هزینه می‌توانید به این شهر سفر کنید؛ از کدام مکان‌های خرید چه وسایلی را می‌توانید بخرید؛ در چه فصلی بهتر است به شیراز بروید و بسیاری از موارد دیگر. شما نیز برایمان از این شهر زیبا بنویسید و بگویید چرا حتماً باید شیراز را دید.


ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لطفا منتظر بمانید ...