رَهی نو

جاذبه های گردشگری همدان

لیست دیدنی های همدان

بهترین جاهای دیدنی همدان

بهار که به روزهای آخرش نزدیک می‌شود و کم‌کم بوی تابستان به مشام می‌رسد، آب‌وهوای خوش مناطق کوهستانی، میل سفر به جاهای دیدنی همدان را در دل زنده می‌کند. در این بین، شهر همدان که بر دامنه‌ زیبای کوه الوند جاخوش کرده، یکی از همین مناطق کوهستانی پرطرفدار است. شهری سرسبز و خوش‌آب‌وهوا که قدمت تاریخی‌اش به جذابیت‌هایش اضافه کرده است. می‌شود انکار کرد که همدان یا همان هگمتانه، قلب تپنده تاریخ و تمدن ایران است. شهری کهن در غرب ایران که تاریخ دور و درازی را از سر گذرانده است. پس اگر شما هم دلتان هوای خنک و چشمتان جذابیت‌های طبیعی و تاریخی زیبا می‌خواهد، نشانی را درست آمده‌اید! قرار است در این مقاله با همدان و زیبایی‌هایش بیشتر آشنا شویم.

جاهای دیدنی همدان

جاهای دیدنی همدان در شب

بی‌اغراق می‌شود گفت «آنچه خوبان همه دارند»، همدان به تنهایی دارد! با وجود طبیعت بی‌نظیر، بناهای باشکوه تاریخی و مکان‌های فرهنگی در کنار هوایی سرمست‌کننده، برای سفر نکردن به این شهر چه بهانه‌ای می‌شود آورد؟! ما قصد داریم مقاله جاهای دیدنی همدان را با توصیف تک تک جاذبه های گردشگری و معروف همدان ادامه بدهیم و مطمئنیم وقتی به سطر آخر برسید اولین چیزی که به ذهتنان می‌آید این است که بپرسید: « برویم همدان گردی! »

 • غار علیصدر، تماشایی‌ترین غار تالابی ایران: شکی نیست که نام همدان با غار علیصدر همدان طولانی‌ترین غار آبی دنیا گره خورده است. این غار همیشه در صدر جاذبه ‌های گردشگری و دیدنی های همدان قرار دارد. این غار در شهرستان کبودرآهنگ، بر فراز ارتفاعات ساری قیه در نزدیکی روستای علیصدر قرار گرفته است و نسبت به سطح دریا، 2100 متر ارتفاع دارد و یکی از معروف ترین چشم اندازهای طبیعی استان همدان به شمار می رود. شما برای ورود به غار علیصدر می‌توانید قایقی را در اختیار بگیرید، در پیچ و خم دالان‌های غار پارو بزنید و محو تماشای عظمت و شکوهش شوید. وسعت غار علیصدر، آن را از سایر غارهای جهان متمایز کرده است. وسعتی که قایقرانی را در غار آسان و لذت‌بخش‌تر کرده است. جالب است بدانید که دمای داخل غار هیچ وقت تغییر نمی‌کند و همیشه حدود 20 درجه سانتیگراد است.
 • دریاچه و سد اکباتان، نقاشی طبیعت: پایتان که به همدان رسید، لحظه‌ای معطل نکنید و به سمت یکی از جاهای سرسبز و تفریحی در میان دیدنی های همدان بروید، چراکه در 11 کیلومتری این شهر دریاچه‌ای بسیار زیبا منتظرتان است. در این طبیعت سرسبز اگر از تماشای درخشش موج‌های نقره‌ای آب زیر نور خورشید و آبی یک‌دست آسمان سیر شدید می‌توانید به سراغ تفریحات آبی‌ مثل قایق‌رانی و اسکی روی آب بروید. بعد از آن با استراحت در یکی از مهمانسراها و اقامتگاه های نزدیک دریاچه و صرف خوراک‌های خوش‌طعم در رستوران، خستگی‌تان را به در کنید.

دیدنی های همدان در شب

پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری همدان

همدان که 1900 متر از سطح دریا ارتفاع دارد، با آب و هوای سرد و کوهستانی، اقامتگاه تابستانی بسیاری از پادشاهان تاریخ بوده‌است. بنابراین اگر در تابستان به همدان سفر کنید، لذت زندگی شاهانه را می‌چشید و حسابی لذت می‌برید.

 1. دهکده تفریحی گنجنامه: اگر به دنبال بازدید از آن دسته از جاهای دیدنی همدان هستید که هم ورزش کنید و هم در کنارش تاریخ را سیر کنید، پس حتما مجموعه توریستی، تفریحی، ورزشی و تاریخی گنج نامه را دریابید! با ورود به این مجموعه پیش از همه زیبایی‌های دره الوند و چشم‌انداز دشت میشان، چشمتان را خواهد گرفت. نسیم خنکی هم که از سمت این دره و دشت سرسبز می‌آید صورتتان را نوازش خواهد کرد که حتما لذت تماشای این منظره را برایتان دوچندان می‌کند. برای اقامت هم می توانید یکی از اتاق های اقامتگاه گنج نامه همدان را رزرو کنید. این دهکده توریستی در 5 کیلومتری همدان، در میدان گنج نامه و در نزدیکی کتیبه‌های تاریخی و آبشار گنج‌نامه قرار دارد. امکانات تفریحی منحصربه‌فرد این مجموعه حتما شما را به وجد خواهد آورد. اگر در این هوای دل‌پذیر برای تجربه یک هیجان درست و حسابی دلتان تپید، پس حتما سکوی پرش بانجی جامپینگ، کابل پرواز تیرول، رنجر و پیاده‌روی روی پل معلق را تجربه کنید. البته از دیوار سنگ‌نوردی، تله‌کابین سواری، پیست سورتمه‌سواری، پینت‌بال و سالن بولینگ هم نمی‌شود گذشت. غار آکواریوم هم یکی دیگر از جاهای تفریحی همدان در این مجموعه است که با راهروهایی سرشار از مه و عطر هوای بارانی، تجربه‌ای متفاوت را برایتان رقم خواهد زد.
 2. بهشتی به نام میشان: در تور جاهای دیدنی همدان با دیدن چشم‌انداز دشت میشان از فراز دهکده گنج‌نامه، حتما هوس خواهید کرد به این دشت زیبا از مناظر طبیعی همدان هم سر بزنید. دراین‌صورت بهتر است خودتان را برای یک کوهپیمایی لذت‌بخش آماده کنید. پس از گذر از جاده‌ای سرسبز که در طول دره زیبای عباس آباد قرار دارد، به مسیر کوهپیمایی خواهید رسید. در ابتدای این مسیر آبشار 12 متری گنج نامه را خواهید دید و پس از یک کوهپیمایی نسبتا سخت، با دیدن بهشت میشان خستگی را فراموش خواهید کرد.
 3. پیست اسکی تاریک دره: اگر در زمستان‌های پربرف به دیدنی های همدان سرزدید، پیست اسکی تاریک دره را نباید از دست بدهید. این پیست از همان مسیر گنج نامه می‌گذرد و با 10 کیلومتر رانندگی به دره‌ای زیبا خواهید رسید که همان تاریک دره است. این منطقه حتی ممکن است تا خردادماه هم پوشیده از برف باشد. پیست اسکی تاریک دره هم با امکانات تفریحی و رفاهی مثل تله‌سیژ، تله‌اسکی، سالن غذاخوری، خوابگاه و ... پذیرایتان خواهد بود. البته در تابستان و روزهای بدون برف هم می‌توانید از این دره بی‌نظیر دیدن کنید و از هوای خنک و دلپذیر و مناظر زیبایش لذت ببرید.

جاذبه های تاریخی همدان

همدان در دوره‌های تاریخی مختلف از جمله دوره هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان، آل بویه و سلجوقیان پایتخت ایران بوده است. دوره‌هایی که یادگارهای تاریخی بسیاری برای این شهر به جا گذاشته‌اند و امروزه جاهای دیدنی همدان به عنوان یکی از بهترین انتخاب های گردشگران است. بهتر است هرچه زودتر بار و بنه سفر به جاهای دیدنی همدان و مناظر طبیعی اش را آماده کنید، از پیچ و خم دره‌های سرسبز عباس‌آباد، مرادبیک، امام‌زاده کوه و هجده دره بگذرید و از دیدن طبیعت بی‌نظیر و بناهای تاریخی باشکوه لذت ببرید، سفری که هم فال خواهد بود، هم تماشا!

 • آرامگاه باباطاهر عریان: در شمال شهر همدان، آرامگاه شاعر و عارف ایرانی، باباطاهر عریان قرار دارد. آرامگاهی باشکوه که با گنبد فیروزه‌ای، کاشی‌کاری معرق و ظرافت تزییناتش چشمانتان را خیره خواهد کرد. یکی از جاهای دیدنی همدان است که در سال 1376 به ثبت آثار ملی رسید. خوب است بدانید که موزه صنایع دستی همدان در نزدیکی این آرامگاه باشکوه قرار دارد.
 • آرامگاه ابوعلی سینا: در شهر همدان اگر به سمت میدان بوعلی سینا حرکت کنید به مقبره بوعلی سینا خواهید رسید. میدانی بیضی شکل که در کنارش درختان چنار و آب‌نماهای سنتی خودنمایی می‌کنند. گفتنی است که این بنا در دوره پهلوی و با الهام از برج قابوس بن وشمگیر طراحی شده است، آرامگاهی با دو تالار شمالی وجنوبی. در تالارجنوبی می‌توانید از سکه، سفال و انواع اشیای تاریخی دیدن کنید و در تالار شمالی آثار خطی ابوعلی سینا را از نزدیک ببیند.
 • گنبد علویان، گنبد سبز سیه‌پوش همدان: در سفرتان به دیدنی های همدان حتما به منطقه چهارباغ علویان سر بزنید، زیرا در همجواری امامزده عبدالله، بنایی نمونه و زیبا خواهید دید که یادگاری از دوره معماری اسلامی است، بنایی به نام گنبد علویان. خاندان علویان این بنا را در اواخر دوره سلجوقیان و به‌عنوان یک مسجد ساختند. بنایی که در گذشته گنبدی سبزرنگ داشته اما به‌مرور زمان فروریخته است. جالب است بدانید به سبب آنکه این محل، مدفن سادات و محبان حضرت علی (ع) بوده است، خاقانی در یکی از شعرهایش از این بنا به‌عنوان گنبد سبز سیه‌پوش یاد می‌کند.

جاهای دیدنی همدان در روز

 • برج قربان، یادگار یک رشادت تاریخی: روایتی وجود دارد که در دوره صفویان و در هنگامه‌ی شورش افغان‌ها، فردی به اسم قربان برای دفاع از محل زندگی‌اش و مردمان آن منطقه، در مقابل شورشی‌ها سنگر می‌گیرد. در قرن هفتم یا هشتم هجری در محل سنگرگیری او بنایی می‌سازند و به یادش این بنا را برج قربان می‌نامند. بنایی که بقعه زاهدی به نام حسن بن عطار حافظ ابوالعلای همدانی و تعدادی از امرای سلجوقی و از جاهای دیدنی همدان است که درحال‌حاضر در محله زندی‌های همدان قرار دارد. این بنا برجی 12 ضلعی است که ارتفاع گنبدش به 8 متر می‌رسد.
 • تپه هگمتانه: اگر علاقه دارید وسیع‌ترین تپه باستانی ایران را که از دوره باشکوه هخامنشی به‌جا مانده است از نزدیک ببینید، به تپه هگمتانه در مرکز شهر همدان بروید و با تماشای نمونه‌ای از نخستین شهرهای ایران باستان، از گوشه گوشه این شهر، تاریخ را بیرون بکشید.
 • بنای تاریخی قلعه: یکی دیگر از جاذبه های گردشگری همدان محله قاشق تراشان از محله‌های قدیمی همدان است و در آن یک حمام سنتی به نام حمام قلعه قرار دارد. بنایی به‌جا مانده از دوران قاجار که طراحی بسیار جالبی دارد. شما با ورود به ساختمان و گذشتن از ورودی هشتی‌شکل، ابتدا وارد حمام سرد خواهید شد و سپس حمام گرم را خواهید دید! این حمام بعد از مرمت به‌عنوان موزه مردم‌شناسی پذیرای بازدیدکنندگان وگردشگران است. شما علاوه بر بازدید یک بنای کهن می‌توانید غذاهای خوشمزه‌ای را در سفره‌خانه سنتی این بنا صرف کنید و از شنیدن نوای موسیقی زنده لذت ببرید.
 • بازار سنتی همدان: مجموعه تاریخی بازار سنتی همدان، بنایی بسیار زیبا و اصیل است که عمرش به دوران قاجاریه می‌رسد و از جاذبه های گردشگری معروف همدان است. بازار سنتی درحال‌حاضر در محدوده خیابان‌های باباطاهر، اکباتان و شهدا قرار گرفته است. بازاری مسقف با معماری اسلامی که قسمت‌هایی از آن دارای پوششی گنبدی‌شکل است. بدون شک معماری زیبای این بازار، خصوصا نمای بیرونی‌اش شما را شگفت‌زده خواهد کرد. همدان شهر بناهای تاریخی است. شما می‌توانید علاوه بر تمام دیدنی های همدان که نام برده شد از مجسمه شیر سنگی، گورستان پارتی، بقعه خضر و مسجد جامع همدان هم دیدن کنید و دوره‌های مختلف تاریخ را از نظر بگذرانید. به‌علاوه اگر به موزه هم علاقه دارید موزه تاریخ طبیعی همدان، موزه هگمتانه، موزه سفال و موزه مشاهیر همدان هم حرف‌ها و دیدنی‌های بسیاری برایتان خواهد داشت.

اقامت در همدان

هتل‌های همدان را که می‌توانید برای اقامت در این شهر زیبای ایران، بسته به هزینه‌ای که برای اقامت‌تان در نظر دارید، یکی از آن‌ها را رزرو کنید. از هتل های ارزان قیمت تا هتل‌های لوکس 5 و هتل های 4 ستاره همدان مانند هتل باباطاهر همدان، هتل پارسیان بوعلی همدان، هتل پارسیان همدان، هتل کتیبه همدان، هتل بین المللی امیران 1 همدان، هتل بین‌المللی امیران 2 همدان و بسیاری دیگر از هتل‌ها را می‌توانید در رهی نو با راحت‌ترین و سریع‌ترین روش ممکن رزرو کنید.


ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لطفا منتظر بمانید ...