رَهی نو

گنج‌نامه‌ همدان

تعداد بازدید: ۶۹۲۳ ۱۱ آبان ۱۳۹۶

گنج‌نامه یکی از زیباترین و محبوب‌ترین جاهای دیدنی همدان است که در سفر به این شهر فرصت تماشای آن را به هیچ عنوان از دست ندهید.
 

گنج‌نامه همدان

 


بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی همدان | جاذبه ها و تفریحات همدان + عکس و آدرس 


ویژگی کلی کتیبه‌های گنج‌نامه

ارزش و اعتبار ویژه گنج‌نامه همدان به خاطر وجود کتیبه‌های بسیار زیبایی بوده که از دوران هخامنشی برجای مانده است. بیشتر مردم این سوال برایشان پیش می‌آید که چرا که کتیبه‌ها باید در چنین مکانی قرار بگیرد. باید گفت که دلیل اصلی نصب کتیبه‌ها در این منطقه وجود یک شاه‌راه در دوران هخامنشی محسوب می‌شود. از آنجایی که این شاه‌راه هگمتانه را به بابل وصل می‌کرده و یک مسیر بسیار شلوغ و پر رفت و آمد بوده، بهترین مکان برای نصب کتیبه‌ها به شمار می‌رفته است.

 

با رفتن به این مکان شاهد وجود دو لوح خواهید بود که یکی در سمت راست و دیگری در سمت چپ قرار دارد. لوح سمت چپ کمی بالاتر قرار دارد و به نام داریوش کبیر است. لوحی که در سمت راست واقع شده متعلق به خشایار شاه است. بر روی این لوح‌ها که نگاه کنید چند سوراخ منظم خواهید دید که این سوراخ‌ها مانند درپوشی بوده که از آنها برای محافظت از لوح استفاده می‌شده است.

 

بر روی این کتیبه‌ها نوشته‌هایی وجود دارد. یعنی به طور کلی هر کتیبه دارای سه ستون بیست خطی است که با خطوط متفاوتی نوشته شده‌اند. ستون چپ کتیبه به زبان پارسی، ستونی که در راست قرار دارد زبان ایلامی و ستون وسط به زبان ایلامی نگاشته شده است. نوشته‌های این لوح‌ها به خط میخی نوشته شده‌اند.

 

آدرس و موقعیت جغرافیایی گنج‌نامه همدان

گنج‌نامه بسیار معروف همدان در جنوب غربی همدان واقع شده است. این مکان معروف تفریبا در فاصله 5 کیلومتری از این شهر قرار دارد. این لوح‌ها در انتهای دره سرسبز عباس آباد و بر روی یکی از صخره‌های الوند ساخته شده و از کمی آنطرف‌تر می‌توان آنها را مشاهده کرد. گنج‌نامه در میان دره‌ای زیبا بوده که با آب و هوای خوب خود پذیرای بازدید کننده‌ها است.

 

مسیرهای دسترسی به گنج‌نامه

مسیر دسترسی به گنج‌نامه همدان بسیار آسان و راحت است. برای اینکه به این مکان بروید می‌توانید از مسیر جاده همدان به عباس آباد استفاده کنید. این مسیر را تا میدان قائم ادامه دهید. بعد از آن وارد بلوار کولاب شوید و از آن به میدان عباس آباد بروید. این جاده بسیار با صفا و زیبا ابتدای جاده گنج نامه است و می‌توانید از زیبایی‌های این مکان نیز بازدید کنید و بعد خود را به مجموعه برسانید.

البته می‌توانید از مسیر دیگری نیز برای رسیدن به گنج‌نامه استفاده کنید. ابتدا به میدان بوعلی سینا بروید. در اینجا چند بلوار مشاهده خواهید کرد که یکی از آنها شما را به سمت بلواره ارم و عباس اباد هدایت می‌کند. شما در پایان این مسیر به گنج‌نامه خواهید رسید.

مسیرهای دسترسی به گنج‌نامه

 

فراموش نکنید که اگر قصد سفر به همدان را دارید به راحتی می‌توانید، بهترین هتل های همدان با تخفیف ویژه را در رهی نو رزرو کنید.

ترجمه متن کتیبه‌ها

همانطور که گفته شد یکی از کتیبه‌ها به نام داریوش و دیگری به نام خشایار شاه است. ترجمه متن کتیبه خشایارشاه عبارت است از:

 

خدای بزرگ است هورامزدا، که بزگ‌ترین خدایان است، که این زمین را آفرید، که مردم را آفرید، که برای مردم شادی آفرید، که خشایارشاه را شاه کرد، یگانه از میان شاهان بسیار، یگانه فرمانروا از میان فرانروایان بی‌شمار. من خشایارشاه بزرگ، شاه شاهان، شاه کشورهای دارای ملل بسیار، شاه این سرزمین بزرگ دوردست پهناور، پسر داریوش شاه هخامنشی.

 

ترجمه متن کتیبه داریوش نیز این گونه است:

خدای بزرگ است اهورامزدا، که این زمین را آفرید، که مردم را آفرید، که شادی را برای مردم آفرید، که داریوش را شاه کرد، شاهی از میان بسیاری، فرمانروایی از میان بسیاری، منم داریوش، شاه بزرگ، شاه شاهان، شاه سرزمین‌هایی که نژادهای گوناگون دارند، شاه سرزمین دور و دراز، پسر وپشتاسب هخامنشی.

 

رمزگشایی از متون کتیبه‌ها

در سال 1220 شمسی یک نگارگر و باستان شناس فرانسوی به نام اوژن فلاندن و همچنین پاسکال کوست بررسی بر روی این کتیبه‌ها را آغاز نمود. اما کاشف بریتانیایی به نام سر هنری راولینسون توانست خط میخی نگاشته شده بر روی این کتیبه‌ها را رمزگشایی کند. رمزگشایی این کتیبه‌ها کلیدی به دست کاشفان داد تا که آنها نیز بتوانند سنگ نوشته‌های دیگری مانند داریوش در بیستون را مطالعه کنند و آنها را نیز رمزگشایی کنند.

 

امکانات و تفریحات دهکده توریستی گنج‌نامه همدان

تفریحات و دیدنی‌های این منطقه فقط مربوط به گنج‌نامه نیست و می‌توان از جاذبه‌ها و تفریحات این دهکده توریستی نیز بازید کرد و اوقات خوشی را در آنجا سپری نمود. این تفریحات شامل:

 

آبشار گنج‌نامه: این آبشار ارتفاع 12متری داشته و در کنار کتیبه‌های گنج‌نامه قرار دارد. جریان آب این آبشار در تمامی ایام سال برقرار بوده و زیبایی این منطقه را چند برابر کرده است. در فصل زمستان می‌توان شاهد وجود قندیل‌های یخی بود که از ارتفاع بالا به سمت زمین شگفتی آفریده‌اند.

 

تله کابین گنج‌نامه: در مجاورت کتیبه‌های باشکوه این منطقه تله کابینی را مشاهده خواهید کرد که سفر شما هیجان انگیزتر خواهد کرد. این تله کابین طول 1680 متر، 17 پایه، 50 عدد کابین و اختلاف ارتفاع 800 متری دارد و به سمت میدان میشان می‌رود. تماشای این منطقه از فراز آسمان و داخل این تله کابین‌ها بسیار لذت بخش خواهد بود.


رزرو هتل های 4 ستاره همدان با بیشترین تخفیف