رَهی نو

جاذبه های گردشگری رشت

لیست دیدنی های رشت

اطلاعات کامل دیدنی های رشت

رشت پایتخت استان گیلان و بزرگترین شهر ساحلی دریای خزر و سومین شهر توریستی ایران است. جمعیت آن بالغ بر یک میلیون نفر است که در ایام تعطیل گردشگران ایرانی و خارجی زیادی به جاهای دیدنی رشت آمده و  این جمعیت دو برابر می شود. آب و هوای  مدیترانه ای رشت، تابستان های آن را بسیار گرم و شرجی و زمستان ها را سرد و مرطوب ساخته است. تاریخچه رشت به حدود چهار قرن پیش می رسد. همانطور که دیدنی های رشت دل خیلی از مسافران را برده و بسیاری از انها خاطرات خوشی را در رشت تجربه کرده اند. به لحاظ تاریخی هم همیشه نقش پر رنگی در تاریخ ایران ایفا کرده است.

رونق رشت از زمان شاه عباس صفوی آغاز شد و در زمان قاجار به واسطه رابطه تجاری ایران و روسیه و مکان جغرافیایی رشت که جاده اصلی این رابطه بود، ساخت و بازسازی مکان های دیدنی رشت هم به اوج خود رسید. این شهر دروازه تجاری ایران و اروپا به شمار می رود. از آن زمان رشت همواره مرکز تغییرات مهم ایران به شمار می رفته و اولین بانک، اولین کتابخانه ملی، اولین تأتر کلاسیک، اولین اتوبوس، اولین داروخانه شبانه روزی و حتی اولین خانه معلولان ایران در این شهر بنا شده است. این جاذبه های گردشگری رشت که نام بردیم اهمیت تاریخی زیادی به آن داده اند. ارزش تاریخی این شهر به حدی است که از سال ۹۴ روز دوازدهم دی ماه به نام روز رشت در تقویم نامگذاری شده است. همچنین این شهر در سال ۲۰۱۵ از جنبه خوراک شناسی (کشف و آزمون مزه های گوناگون) موجب شده است که رشت در لیست شهرهای خلاق یونسکو ثبت شود. در این لیست هجده شهر دیگر از سراسر جهان قرار دارند. در این مقاله قصد داریم جاهای دیدنی رشت را معرفی کنیم.

 

لیست سرگرمی و تفریحات رشت

 

تفریحات و دیدنی های رشت

 

برای سفر به جاهای دیدنی رشت از راه زمینی و هوایی می توان اقدام کرد. فاصله تهران تا رشت شش ساعت زمینی است و علاوه بر اتوبوس و تاکسی های خطی، پرواز روزانه نیز بین این دو شهر برقرار است.  

1. پارک های رشت: یکی از امکانات تفریحی و مکان های دیدنی رشت هستند که شامل مکان های تاریخی و گردشگری نیز می باشند. رشت دارای ۴۰ پارک است که پارک مفاخر یا باغ چمارسرا از معروفترین آنها به شمار می رود. این پارک در سال ۱۳۲۶ به عنوان اولین نمونه جنگلداری شهری ساخته شد که در نوع خود بی نظیر است.

2. باغ محتشم: دومین پارک قدیمی رشت و از دیدنی های رشت است که در زمان ناصر الدین شاه ساخته شد. عمارت کلاه فرنگی به دست اکبر خان بیگلر بیگی در همین مکان بنا شده است.  در انتهای پارک رودخانه ای جریان دارد که برای استراحت و تفرج مکان دلپذیری است. پارک جنگلی سراوان با تنوع گیاهی و برکه کوچکی که در دل خود دارد از دیگر مکان های گردشگری رشت است که در نزدیکی موزه میراث روستایی این شهر واقع شده است. در این پارک محوطه وسیعی برای بازی پینت بال در نظر گرفته شده است که روزی شاد و پرخاطره برای میهانان خود به یادگار می گذارد.

3. شهربازی قصر بازی: مجموعه شهربازی مدرنی است که در کیلومتر پنج جاده رشت به انزلی ساخته شده و با امکاناتی نظیر سالن بولینگ، سالن بیلیارد ، کافی شاپ در فضای باز و ... در کنار بازی های هیجان انگیز برای کودکان، برای انواع سلیقه ها و سنین سرگرمی های مناسبی دارد.

 

مکان های دیدنی رشت

 

4. باشگاه بیلیارد بیستون: در خیابان حبیب زاده رشت و باشگاه بیلیارد پاسارگاد در بلوار دیلمان آماده ارائه خدمات به علاقه مندان مسافران جاذبه های گردشگری رشت است.

5. مجموعه های ورزشی رشت:  چندین مجموعه با انواع امکانات مختلف از جمله سالن های بدنسازی،  فوتبال، فوتسال، ایروبیک ، تیراندازی ، شطرنج، و استخر و ... نیز برای استفاده بانوان و آقایان در دسترس است.

6. چشمه آب شور لاکان: دیگر مکان تفریحی رشت به شمار می رود. بین جاده رشت- لاکان ، جنگلی متراکم و زیبا است که چشمه آب شور لاکان  در قلب این جنگل در جنوب رشت قرار دارد. چشمه به یک تالاب کوچک متصل می شود. دیواره های این چشمه توسط رسوبات آهک پوشیده شده است. به دلیل محتوای نمکی زیاد، آب آن شور است. ساکنان این مکان از آب چشمه آب شور لاکان در تابستان برای درمان بیماری های پوستی استفاده می کنند.

7. تالاب عینک ،در حاشیه پارک دانشجو در غرب رشت واقع شده است و از لحاظ بزرگی، دومین تالاب استان گیلان به حساب می آید که توجه گردشگران دیدنی های رشت را به خود جلب کرده است. علت انتخاب نام عینک برای این تالاب این است که در عکس های هوایی به شکل عینک دیده می شود. در این تالات حدود دو تن ماهی قزل آلا و کپور شناورند. برای مشاهده فاصله اقامت گاههای و هتل های رشت به این مکان های تفریحی اینجا کلیک کنید. لیست هتل های رشت

 

مکان های تاریخی و جاهای دیدنی رشت

 

جاهای دیدنی رشت از تاریخ تا بوی باران

مکان های تاریخی از دیگر جاهای دیدنی رشت هستند که علاقه مندان به تاریخ را مجذوب خود خواهند ساخت.

1. رصد خانه کوشیار گیلانی: ‌بزرگترین رصد خانه شمال کشور که مجموعه ای علمی، آموزشی و تحقیقاتی است در این شهر قرار دارد. این رصدخانه از نظر استاندارهای جهانی کم نظیر است.

2. موزه رشت :‌ این موزه یک ساختمان دو طبقه به مساحت ۵۶۰ متر مربع  و متعلق به میرزا حسین خان کاظمی (یکی از متحدان میرزا کوچک خان جنگی) است . این موزه در سال ۱۹۷۰ توسط سازمان فرهنگ و هنر خریداری و پس از بازسازی به موزه تبدیل شد. موزه شامل سه بخش به نام باستان شناسی، انسان شناسی و نمایش اسناد است .

3. خانه قدیری: این خانه در سمت شرقی میدان رشت واقع شده است. خانه قدیری یکی از ساختمان های تاریخی و مکان های دیدنی رشت است که مربوط به دوره قاجار و اوایل پهلوی است . این ساختمان توسط محمد ولی خان تنکابنی سپهدار، فرماندار گیلان ساخته شد و از سال 1369 تا سال ۱۳۸۱ به عنوان ساختمان میراث فرهنگی استان گیلان مورد استفاده قرار می گرفت. این ساختمان در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

 

جاذبه های گردشگری رشت

 

4. آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی: آرامگاه میرزا کوچک خان که به نام سردار جنگل معروف است در جنوب رشت واقع شده است . این بنای یادبود ساده و زیبا از طرف بازدیدکنندگان بسیار محترم شمرده می شود.

5. موزه میراث روستایی گیلان: این موزه در پارک جنگلی سراوان در زمینی به وسعت ۲۶۰ هکتار در ۱۸ کیلومتری جاده رشت تهران واقع شده است. ایده ایجاد این موزه پس از زلزله سال 1369 در گیلان شکل گرفت که روند نابودی بناهای تاریخی را تشدید کرد. با این حال، مرحله مطالعات مقدماتی آن از ابتدای سال 1381 شروع شد. ساختمان های 9 روستای اصلی استان گیلان که نماد معماری اصلی در گیلان هستند در این موزه جای داده شده است. ساختمان های موجود در سایت موزه به 65 تا 180 سال پیش باز می گردد. سبک زندگی، شغل ها، خانه ها و صنایع دستی بومی گیلان در این موزه نشان داده شده است. این موزه یکی از آن دیدنی های رشت است که نباید از دست بدهید. بازدید از این موزه شما را به گذشته رشت خواهد برد. بوی باران، بوی درختان، بوی زندگی روستایی و صفا و صمیمت مردم این شهر.

6. مدرسه شاپور: این مدرسه یکی از ساختمان های اولیه دوره پهلوی اولیه است که در مسیر رشت به انزلی واقع شده است و اولین ساختمان مدرسه در گیلان است که به سبک مدرن ساخته شده است. مدرسه شاپور یکی از مکان های دیدنی رشت است که در لیست آثار ملی ثبت شده است. همچنین یک مدرسه قدیمی با نام شهید بهشتی در رشت وجود دارد که مربوط به دوره قاجار است.

اقامت در رشت

هتل‌های بسیاری در رشت وجود دارند که می‌توانید برای اقامت در این شهر زیبا، بسته به هزینه‌ای که برای اقامت‌تان در نظر دارید، یکی از آن‌ها را رزرو کنید. از هتل های ارزان قیمت تا هتل‌های پنج و چهار ستاره رشت مانند هتل کادوس رشت، هتل شبستان رشت و بسیاری دیگر از هتل‌ها را می‌توانید در رهی نو با راحت‌ترین و سریع‌ترین روش ممکن رزرو کنید.

 


ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لطفا منتظر بمانید ...