رهی نو

تضمین رزرو و بهترین قیمت

خانه توکلی شیراز

تعداد بازدید: ۱۱۷۰۸ ۶ آذر ۱۳۹۶

خانه توکلی شیراز

خانه‌های سنتی و تاریخی شهر شیراز شهرت جهانی دارند و حرف‌های زیادی از دوران قدیم بیان می‌کنند. خانه توکلی یکی از شگفتی‌های تاریخی و جاهای دیدنی شیراز است که زمان ساخت آن به دوران قاجار باز می‌گردد و بازدید از آن به همه توصیه می‌شود.

آشنایی با خانه توکلی شیراز

آشنایی با خانه توکلی شیراز

همانطور که در بالا ذکر شد، خانه توکلی شیراز از جمله بناهایی به شمار می‌آید که در دوران قاجار ساخته شده است. متولی اصلی این بنا محمد حسین کمپانی بوده که آن را در کنار خانه پدری خود برپا کرده است. این بنا یک حیاط مرکزی دارد که زیبایی آن با بنای اصلی چند برابر شده است. به هر سمت این حیاط که نگاه کنید می‌توانید عمارت و اتاق‌ها را مشاهده کنید.

این بنا دارای یک ورودی است که در جبهه شرقی آن قرار دارد. این ورودی دارای یک هشتی است که مرز مشترک آن به حیاط به شمار می‌آید و به وسیله آن می‌توان به داخل حیاط راه پیدا کرد. به هر جای این ساختمان قدیمی که نگاه کنید می‌توانید تزئینات زیبایی را مشاهده کنید. این تزئینات شامل آجرکاری، کاشی کاری هفت رنگ، درها و درک‌ها، سقف‌ها، تزئینات چوبی در شیرسرها و... می‌شود.

این ساختمان یک زیر زمین و یک بنای اصلی دارد. ورودی زیرزمین دارای درهای چوبی است که فاصله کمی از زمین دارد. با طی چند پله می‌توان به طبقه بالا رفت. پنجره‌های این بنا همگی رنگی هستند و نور را به زیبایی وارد خانه می‌کنند.

این بنا در 25 اسفند ماه سال 1379 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و این یادگار دوران گذشته برای همیشه در قلب تاریخ ما ماندگار شد.

خانه توکلی شیراز کجاست؟

خانه توکلی شیراز در محله قدیمی گور عربان قرار دارد. این خانه درست در خیابان لطفعلی خان زند واقع شده است. بعد از وارد شدن به این خیابان از مردمی که در این خیابان می‌بینید آدرس خانه را جویا شوید. آنها سریع به شما خواهند گفت که باید خود را به کوچه 184 برسانید. در این کوچه خانه‌ای با شماره پلاک 8 وجود دارد که همان خانه توکلی است. به همین سادگی!

فراموش نکنید که اگر قصد سفر به شیراز را دارید به راحتی میتوانید با رزرو هتل در رهی نو، در بهترین هتل های شیراز اقامت داشته باشید. 

معماری خانه توکلی شیراز