رهی نو

تضمین رزرو و بهترین قیمت

خانه سعادت شیراز

تعداد بازدید: ۵۹۹۴ ۴ آذر ۱۳۹۶

خانه سعادت شیراز

خانه سعادت شیراز یکی از این مجموعه‌های تاریخی جذاب این شهر است که حرف های زیادی از گذشته دارد. زمان آن رسیده است که کمی بیشتر با این خانه‌ی زیبا آشنا شویم.

آشنایی با خانه سعادت شیراز

آشنایی با خانه سعادت شیراز

خانه سعادت شیراز یکی از زیباترین بناهای تاریخی شهر شیراز است که به دوران حکومت قاجاریان بازمی‌گردد. این خانه متشکل از بخش‌های گوناگونی است که مهم‌ترین آنها حیاط مرکزی، اتاق‌های سه دری و اتاق‌های پنج دری است. گچ‌بری‌های این مکان بی نظیر هستند و با کاشی کاری‌ها و آجرکاری‌ها منحصر به فرد خود زیبایی این بنا را چند برابر کرده‌اند.

گفته می‌شود که نام این بنا با همکاری شخصی به نام حاج میراز آقا سعادت انجام شد و برای همیشه این نام بر روی این بنا باقی ماند.

بر اثر گذشت زمان این خانه دچار آسیب‌هایی زیادی شده و فرسودگی‌ بنا باعث شد چهره اصلی آن دچار تغییراتی شود. به همین منظور در سال 1384 هجری شمسی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شیراز قسمت‌هایی از این بنا را مرمت و بازسازی کردند تا که بتوانند این بنای تاریخی با ارزش را احیا کرده و برای همیشه ماندگار کنند. در مدت زمان کوتاهی پوشش سقف طبقه همکف ضلع‌های شمالی، غرب و جنوب تعویض شد، پی‌های ساختمان تقویت شد، کف فرش ضلع جنوبی و حیاط خلوت تعویض و تغییراتی دیگری بر روی این ساختمان انجام شد.

بعد از مرمت و بازسازی خانه سعادت در این مکان موزه برپا شد تا که با یک تیر چند نشان زده شود. با این کار مردم و علاقمندان به هنر و تاریخ نه تنها می‌توانستند از این خانه تاریخی بازدید کنند، بلکه قادر بودند هنرهای سنتی و صنایع دستی ایرانی را نیز بازدید کنند.

این بنای تاریخی با معماری باشکوه‌ش در سال 1382 هجری شمسی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و برای همیشه در تاریخ ماندگار شد.

فراموش نکنید که اگر قصد سفر به شیراز را دارید به راحتی می‌توانید با رزرو هتل در رهی‌نو، در بهترین هتل های شیراز اقامت داشته باشید.

خانه سعادت شیراز کجاست؟