رَهی نو

پاسارگاد شیراز

تعداد بازدید: ۱۶۷۰۶ ۱۵ آبان ۱۳۹۶

غیرممکن است به شیراز سفر کنید و بازدید از پاسارگاد در برنامه شما نباشد. ولی بهتر است این بار کامل با این مجموعه آشنا شوید و سپس با اطلاعات کامل دوباره به بازدید این مجموعه زیبا بروید تا تجربه متفاوتی برایتان رقم بخورد.

 

پاسارگاد شیراز

 

آشنایی با پاسارگاد شیراز

یکی از زیباترین سازه‌های برجامانده از دوران هخامنشی پاسارگاد شیراز است و مردم آن را به عنوان بهترین مجموعه‌ دیدنی شهر شیراز می‌شناسند. پاسارگاد آرامگاه بزرگ مرد ایران زمین یعنی کوروش کبیر است و میراثی زیبا و ماندگار برای همه ما محسوب می‌شود. این مجموعه به دستور خود کوروش ساخته شده و نظیر آن در هیج جا دیده نشده است. مجموعه پاسارگاد یکی از زیباترین جاهای دیدنی شیراز به شمار می‌آید و هر ساله افراد زیادی از آن بازدید می‌کنند.

 

در تاریخ ایران پاسارگاد جایگاه خاصی دارد و با قرارگیری در شهر فرهنگی و تاریخی شیراز بر جذابیت این شهر افزوده است. این مکان دارای ساختمان‌های زیادی است که می‌توان در این بین به آرامگاه کوروش کبیر، مسجد پاسارگاد، باغ پادشاهی پاسارگاد، پل، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب‌نماهای باغ شاهی، کاخ دروازه، آرامگاه کمبوجیه، کاروانسرای مظفری، محوطه مقدس، تنگه بلاغی و ساختارهای دفاعی تل تخت اشاره کرد. درست در دامنه‌های کوه‌های زاگرس مجموعه‌ای قرار دارد که قدمت آن به دوران پارینه سنگی باز می‌گردد. این مجموع باشکوه قدرت خود را از سلسله هخامنشیان گرفت و سزمین پادشاهان در آن شکل گرفت. در حدود سال 550 میلادی کوروش بزرگ آخرین پادشاه، مادها را شکست داد و با خوشحالی تمام این مکان را که نزدیک به محل نبرد وی بود به عنوان پایتخت حکومت خود برگزید. این پیروزی مقدمه‌ای بر آغاز پیروزی‌های کوروش بر سایر سرزمین‌ها بود. او کم کم یک منطقه بعد دیگری را فتح می‌کرد و نام خود را در تمام حکومت‌ها به عنوان پادشاهای عظیم ماندگار کرد. او در زمان فتح مکان‌های مختلف کاخ‌ها و بناهای باشکوهی دید. کوروش خاطره بناهای مرمرین یونانی را در خاطره خود حفظ کرد و همیشه به فکر آنها بود. در این باغ همه چیز حتی شیوه کاشت درختان و جوهای آبی که بر بستر سنگی دیده می‌شد فرق داشت. این باغ که توسط کوروش احداث شد از آن پس الگوی ساخت سایر باغ‌ها در ایران زمین شد. جالب است بدانید که نام پاسارگاد کلمه‌ «پسرکده» بوده است. به ریشه این لغت که بنگیریم متوجه می‌شویم که این نام از قبیله شاهان پارسی یعنی همان قبیله پاسارگاد گرفته شده است. معنی لغت پاسارگاد به طور کل «آنان که گرز گران می‌کشند» می‌شود.

 

پاسارگاد در فهرست آثار میراث جهانی در ایران قرار دارد و در نشست یونسکو نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

 

آشنایی با پاسارگاد شیراز

 

پاسارگاد شیراز کجاست؟

مجموعه پاسارگاد در 82 کیلومتری تخت جمشید قرار دارد. یعنی درست در 130 کیلومتری شهر شیراز یک مجموعه را مشاهده می‌کنیم که شکوه و عظمت آن تمام جهان را گرفته است.

 

موقعیت جغرافیایی پاسارگاد شیراز

پاسارگاد شیراز در دشتی بلند در در ارتفاع 1900 متری از سطح دریا ساخته شده است و در حصاری از کوهستان قرار دارد. دشت پاسارگاد دقیقا در قسمت شمالی استان فارس است. در میان رشته‌های زاگرس یعنی در فاصله 130 کیلومتری شمال شیراز قرار دارد. این دشت در ارتفاع 1850 متری از سطح دریا است و وسعتی به اندازه 190 کیلومتر مربع دارد. این منطقه دارای اقلیم کوهستانی است که در تابستان‌ها هوا معتدل بوده و در زمستان‌ها نسبتا سرد است.

 

مسیرهای دسترسی به پاسارگاد

مسیرهای دسترسی به مجموعه پاسارگاد آسان است. فقط کافی است که در هر جای شیراز که هستید خود را به شهرستان پاسارگاد برسانید. مرکز شهرستان پاسارگاد سعادت شهر بوده که بسیار زیبا است. در جاده اصلی شیراز – اصفهان که قرار بگیرید، یک جاده فرعی درست در 21 کیلومتری سعادت شهر مشاهده می‌کنید. این جاده فرعی روستای مادر سلیمان و کور شور که بیش از 4 کیلومتر طول دارد شما را به زیباترین مجموعه تاریخی یعنی پاسارگاد شیراز می‌رساند.

 

بهتر است مدت زمانی را در روستای مادر سلیمان نیز بگذرانید و از طبیعت زیبا و بکر آن نیز استفاده کنید و خود را مهمان یک فنجان چای ذغالی کنید.