رهی نو

تضمین رزرو و بهترین قیمت

شهر زیرزمینی کاریز

تعداد بازدید: ۲۱۱۵ ۱۳ آبان ۱۳۹۶

شهر تاریخی کاریز کیش

اگر به کیش سفر کنید و بعد از تجربه کردن تفریحات مهیجی همچون غواصی، جت اسکی، پاراسل و ... روزتان را به طبیعت گردی و تاریخ گردی نگذرانید، بخش مهمی از لذت گشت و گذار در کیش را از دست دادید. شاید عجیب باشد که بدانید در کیش با همین آب و هوای گرمی که لباس‌تان را خیس می‌کند، مکانی وجود دارد که بر خلاف آب و هوای شرجی کیش، چنان هوای خنک و دلچسبی را به تن‌تان می‌نشاند که تجربه آن خالی از لذت نیست. می‌خواهیم به جایی از این جزیره سفر کنیم که همچون گنجی با ارزش تا مدت‌ها گوشه‌ای از زیر زمین به حال خودش رها بود تا اینکه نعمت وجود آن توسط یک سرمایه‌گذار ایرانی کشف شد. تمام این صحبت‌ها راجع به شهر زیرزمینی کاریز است.

شهر زیرزمینی کاریز در کجاست

شهر زیرزمینی کاریز کیش

سرزمین کاریز یکی از قنا‌ت‌های قدیمی در کیش بوده که قدمتش به 2500 سال پیش برمی‌گردد. بخش جالب ماجرا اینجاست که با حضور در این سرزمین زیر زمینی، به قناتی پا می‌گذارید که در عمق 16 متری زمین ساخته شده است. ساختار مرجانی این شهر، کاریز را تبدیل به یکی از مهم‌ترین قنات‌های کیش و حتی ایران کرده است. روی دیوار و سقف‌های آن، فسیل انواع آبزیان از جمله صدف و مرجان را می‌بینید که به زیبایی این قنات اضافه کرده است. آبی که در این قنات زیرزمینی می‌بینید از محله‌هایی به نام صفین و باغو سرچشمه گرفته است و به شهر قدیمی حریره می‌رسد. حلقه‌های چاهی که در این قنات می‌بینید اغلب در لایه مرجانی و به ارتفاع 6 متر حفر شده که آب را در خود نگهداری می‌کرد.

مرجان‌هایی که روی سقف کاریز به صورت فسیل درآمدند، کار تصفیه آب حاصل از بارش باران را انجام می‌دادند و در اختیار مردم این منطقه قرار می‌گرفت. ماجرا از این جا برایتان جالب می‌شود، که به محض ورود به قنات، بدون توجه به اینکه در چه فصلی از سال وارد این قنات شدید، حتی اگر در بیرون از اینجا زیر نور آفتاب و هوای شرجی کیش در حال تبخیر شدن باشید، با ورود به اینجا نسیم خنکی که گونه‌هایتان را نوازش می‌کند، حسابی روح‌تان را تازه می‌کند.

ورودی‌های مختلف کاریز با نورهای رنگی تزئین شده که جذابیت فضا را برای گردشگران بیشتر کرده است. در بدو ورودتان از پله‌هایی با ارتفاع کوتاه پایین رفته و در حالیکه که توجه‌تان به سقف شیشه‌ای و رنگی بالای سرتان جلب می‌شود، تابلوی خوشامد گویی شهر کاریز را در مقابل‌تان می‌بینید. شهری که پیش رو دارید، دالان به دالان و پرپیچ و خم است.