رَهی نو

مازندران

سفر به استان مازندران

مازندران یکی از استان های شمالی ایران در ساحل دریای خزر است. دماوند که بلندترین قله ایران و بلندترین کوه آتشفشانی در آسیا است، در مازندران و شهرستان آمل واقع شده است. مردم این استان طبق بررسی ها بسیار باهوش هستند.

همچنین مازندران یکی از مهمترین پایگاه های باستان شناسی در خاورمیانه و جهان با قدمتی شش هزار ساله است. از لحاظ گردشگری، غرب مازندران به دلیل دریا و شهرها و مرکز مازندران به دلیل جنگل های متراکم آن شهرت بسیاری دارند و این استان را در یکی از استان های برتر توریستی ایران تبدیل کرده اند. برخی از مهمترین و زیباترین شهرهای آن  کلاردشت، نوشهر، چالوس، نور، بابل، بابلسر، رامسر هستند. آب و هوای شمال ایران به طور کلی به دلیل کوه البرز و بادهای محلی و سطح پوشش گیاهی، معتدل و مرطوب است.

سفر به استان مازندران

شهرهای توریستی مازندران

شهرهایی که در ادامه نام برده شده اند طبق آمار از توریستی ترین و دیدنی ترین شهرهای مازندران هستند، به همین علت در کنار آب و هوا و دیدنی ها از امکانات و تجهیزات مدرن چون تله کابین و تفریحات پیشرفته و همچنین هتل های لوکس برخودارند. نمونه ای از این امکانات را میتوانید در این لینک ببینید. 

1. کلاردشت

 این شهر سر سبز یکی از محبوب ترین مکان های گردشگری در جهان است که در ارتفاع 1250 متر از سطح دریا واقع شده و چشم انداز آن تپه های ملایم پوشیده شده با درختان جنگلی است. مسیرهای پیاده روی ، رودخانه های مناسب برای ماهیگیری و دریاچه ولشت  آن را به بهشت دوستداران طبیعت تبدیل کرده است.

کلاردشت

2. رودبارک

این دره زیبا در ارتفاعات کلاردشت، همراه با صخره های کوه علم کوه و تخت سلیمان، معمولا به نام سویس ایران شناخته می شود. قله های مشهور، جنگل های متراکم جاده های عباس آباد کلاردشت و سواحل دریای عنوان زیباترین جاذبه های گردشگری را به آن اختصاص داده است.

رودبارک

3. جنگل‌های دوهزار تنکابن

جنگل‌های دوهزار طبیعت کم نظیری دارد. رودخانه دو هزار هم از ارتفاعات الموت قزوین و تخت سلیمان می‌آید و از حاشیه روستا عبور و آنهمه زیبایی را کامل می‌کند. منطقه چالدره داخل این جنگل‌ها نیز بسیار بکر است.

جنگل_های دوهزار تنکابن

4. دشت دریاسر تنکابن

به دریاسر، دشت اردیبهشت ایران می‌گویند و علت آن این است که در بهار این دشت پر از گل‌های زردرنگی می‎‌شود. دیدن آنهمه گل یکجا که از بینش نیز چشمه‌های زیادی بیرون می‌آید باعث به وجد آمدن هر بیننده‌ای می‌شود. دشتی که از هر سو کوه‌ها محصورش کرده‌اند.

دشت دریاسر تنکابن

5. نمک آبرود

محبوبیت این روستا به خاطر جنگل های زیبا و دو خط تله کابین نمک آبرود آن است که گردشگران را به داخل جنگل وبالای کوه می برد و چشم اندازی رویایی در برابر آنها قرار میدهد. در کنار تله کابین شهربازی نمک آبرود هم مکانی مناسب برای سرگرمی و لذت است.

نمک آبرود

6. رامسر

رامسر در سواحل غرب استان مازندران، در محدوده باغات پرتقال قرار دارد. این شهر از ساحل  دریای خز تا  دامنه کوههای البرز گسترده است. ساحل رامسر از سواحل محبوب شمال ایران است و تمام تفریحات ساحلی شامل آفتاب گرفتن، قایق سواری ، شاتل و ... در این ساحل در دسترس است.

رامسر

جنگل دالخانی-رامسر

اگر دلتان می‌خواهد جنگل بکری را ببینید که به دالان بهشت معروف است جنگل‌های مسیر در نهایت به ییلاقاتی مثل رودبار و گرسماسر می‌رسند. آب و هوای لطیف و بوی رطوبت پیچیده در هوای اینجا، باعث می‌شود دلت بخواهد زمان همانجا بایستد.

جنگل دالخانی-رامسر

 ییلاق گرسماسر-رامسر

 همینطور که خوش و خرم در جنگل‌ دالخانی پیش بروید به ییلاق گرسماسر می‌رسید. جایی که چشمه‌ها بسیار، دشت های فراخ و کوه‌هایی که از بالایش می‌توان رامسر و تنکابن را دید آن را از دنیای اطرافش متفاوت کرده.

 ییلاق گرسماسر-رامسر

7. نوشهر

بندر نوشهر در نزدیکی تهران قرار دارد و یکی از دو شهر استان مازندران است که فرودگاه دارد.  آب و هوای ملایم ، ساحل و نزدیکی آن به پارک جنگل سیسنگان آن را به  یکی از مکان های گردشگری محبوب تبدیل کرد است.

نوشهر

8. ساری

از دیگر شهرهای دیدنی مازندران ساری است که دیدن از مناظر طبیعی آن به تنهایی برای سفری 3 تا 4 روزه کفایت می کند. این شهر خوش آب و هوا دارای دیدنی هایی چون دریاچه چورت و منطقه الندان می شود.

ساری

از دیگر دیدنی های ساری می توان موارد زیر را نام برد:

  • دریاچه چورت- ساری: نام اصلی دریاچه چورت، میانشه است ولی به دلیل فاصله کمش با روستای چورت به این نام خوانده می‌شود. هوای مه آلود اطراف دریاچه، درختانی که تا تنه در آب فرو رفته‌اند، صدای حیوانات و پرندگانی که در سکوت جنگل حکمفرماست.

دریاچه چورت- ساری

  • منطقه تفریحی الندان ساری: منطقه تفریحی الندان در نزدیکی زمستان‌ها این دریاچه دیدنی محل زندگی اردک می‌شود، پاییز درختچه های اطراف دریاچه ازگیل و ولیک می‌دهند و بهار، بنفشه، پیازچه وحشی و سبزی‌های دارویی اطرافش می‌رویند.

منطقه تفریحی الندان ساری

  • آبشار اوبن ساری: آبشار اوبن به معنی زیرآب، یکی از بکرترین آبشارهای خزه‌ای ایران را داراست. آبشاری که در دل جنگل‌های دودانگه ساری قرار گرفته. از چشمه‌های طبیعی اطرافش تغذیه می‌کند و به رودخانه شیرین رود می‌ریزد. روستای زیبای میانا در نزدیکی این آبشار از دیگر دیدنی‌های این منطقه است.

آبشار اوبن ساری

بهترین جاهای گردشگردی مازندارن

1. کاخ سلطنی رامسر

کاخ سلطنتی رامسر یا کاخ سنگ مرمر یکی از با ارزش ترین آثار تاریخی پهلوی در شمال ایران است. این کاخ تا انقلاب به عنوان در اختیار خانواده شاه بود. ساختمان کاخ در میان باغی با مساحت 60000 متر قرار گرفته و اولین درخت مرکبات اصلاح شده و گیاهان تزئینی در این باغ کاشته شده است و از این نظر یکی از جذاب ترین باغ های ایران است. معماری این باغ تحت نظارت معماران ایرانی و آلمانی انجام شده است. ساختمان قصر از سنگ مرمر سفید ساخته شده است. مبلمان موجود در این موزه شامل مبل ها، شمعدان های عتیقه و بوفه، مجسمه های برنز و سنگ مرمر گرانبها و نقاشی های نقاشان مشهور جهان است. یک درخت کاج با 23 متر ارتفاع در منطقه مقابل کاخ در سال 1392 خورشیدی هجری سال کاشته شده است. استخری آبی در مقابل کاخ وجود دارد که در آن چند ماهی خاویار برای دکوراسیون نگهداری می شود. این کاخ به عنوان بنای تاریخی ثبت ملی شده است.

کاخ سلطنی رامسر

2. دریاچه ارواح

 دریاچه ارواح که به نام  دریاچه ممرز نیز شناخته می شود، در 5 کیلومتری روستای چلندر در ناحیه مرکزی شهرستان نوشهر و در وسط جنگل های متراکم واقع شده است. این دریاچه 700 متر طول و 300 متر عرض دارد. درختان خشکی که در دریاچه وجود دارند، آن را دیدنی کرده اند. 

دریاچه ارواح

3. چشمه گردو

چشمه گردو نام یک چشمه ای در فاصله پنج کیلومتری نوشهر و در قدیمی ترین روستای این شهر به نام سنگ تجن واقع شده است. این چشمه آبهای دو شهر نوشهر و چالوس و همچنین روستاهای اطراف را فراهم می کند.که باعث سرسبزی و طراوت جنگل ها و آبشار دیدنی سواسره چالوس نیز همین میباشد. 

چشمه گردو

4. چشمه  آب گرم لاریجان

این چشمه های آب گرم در کوه دماوند واقع شده است  که معروف ترین آنها " حمام شاه عباسی " نام دارد و معروف ترین حمام لاریجان است. آب این حمام طبیعی است اما به علت استقبال گردشگران و ازدحام آنها، فاقد استانداردهای بهداشتی است.

دریاچه شورمست مازندران


استخر آب- آهن (آب و آهن) چشمه دیگری است که به خاطر مقدار زیاد آهن در آب آن معروف است! رنگ آب مایل به نارنجی است و  از آن برای درمان بیماری های پوستی استفاده می کنند.دریاچه

5. دریاچه شور مست

دریاچه شور مست یکی از دریاچه های طبیعی سوادکوه با مساحت 15 هکتار و عمق 5 متر است. چشم انداز دریاچه و جنگل های اطراف آن با درختان کهن پوشیده شده و آن را یکی از زیباترین مکان های استان تبدیل کرده است. 

دریاچه شور مست

6. دریاچه الیمالات

این دریاچه زیبا در قلب جنگل های چمستان در شهرستان نور قرار دارد. بکر و بدیع بودن مناظر اطراف این دریاچه هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

دریاچه الیمالات

7. پارک نیلوفر آبی

پارک نیلوفر آبی با مساحت 45 هکتار یکی از جالب ترین و جذاب ترین جاذبه های توریستی استان مازندران است. سه حوضچه طبیعی در این پارک وجود دارد که یکی از آنها پوشیده از گل های نیلوفر است. این گلها  سطح تالاب را مانند نگین های صورتی تزئین کرده اند و منظره ای زیبا به این پارک بخشیده اند.

پارک نیلوفر آبی

8. پارک جنگلی سیسنگان

پارک جنگی سیسنگان یکی از بزرگترین و زیباترین پارک های جنگی ایران است. زیبایی های این ساحل و امکانات رفاهی و مسیرهای پیاده روی این پارک را به یکی از محبوب ترین مکان های گردشگری شمال تبدیل کرده است. قسمتی از این جنگل تحت حفاظت محیط زیست قرار دارد.

پارک جنگلی سیسنگان

9. آرامگاه میر حیدر آملی

شیخ حیدر آملی یکی از عارفان قرن هشتم است که شجره نامه اش به امام زین العابدین می رسد و در عرفان و حکمت صاحب نظر است. مقبره او در قرن نهم در آمل ساخته شد و اکنون به عنوان آثار ملی ثبت شده است.

آرامگاه میر حیدر آملی

از دیگر دیدنی های آمل:

  • دریاچه سد لار-آمل: در ۱۳ کیلومتری پلور، بزرگترین دشت ایران قرار دارد. چشمه‌های زیاد این منطقه و تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی که به مددش هم می‌توان فلامینگو و کبک دید و هم پلنگ و بزکوهی از لار منطقه همه چیز تمامی ساخته. با عبور از دریاچه سد لار و رفتن به مناطق بالادست آن طبیعت بکرتری را می‌شود دید. در بهار اطراف دریاچه پر از شقایق می‌شود
  • فیلبند- آمل: به فیلبند به خاطر ارتفاع ، سرزمین ابرها و بام شرقی مازندران می‌گویند. یکی از ییلاقات مازندران که در بهار و تابستان برای فرار از گرمای هوا می‌توان به آن پناه برد. مازندرانی ها به فیلبند، فلبند می‌گویند. فل در گویش مازندرانی به معنای خستگی و بند هم به معنی بند آمدن و نتوانستن است و دلیلش وجود ارتفاع زیاد و پیج های تند این روستاست. این منطقه چشمه های کوچک و بزرگی هم دارد که برای درمان درد کلیه مفید است.

10. گوهر تپه

گوهر تپه واقع در بهشهر، از ابتدایی ترین مکانهایی است که انسان ها پس از خروج از غار برای سکونت انتخاب کردند و قدمت آن به عصر پارینه سنگی می رسد. آثار ارزشمند تاریخی این تپه باستانی در عمق بسیار کمی از زمین واقع شده اند چنانکه با شخم زدن زمین، بیرون می آمدند و از این رو به آن گوهرتپه می گویند.

گوهر تپه

11. آبگرم استراباکو

آبگرم معدنی استراباکو در جاده هراز، نزدیک روستای بایجان، مقابل تونل قدیمی رضاشاهی، در محلی به نام قلابن قرار دارد. آبگرم معدنی استراباکو با 4 چشمه با فواصل کم است که از دل کوه می‌جوشد و پس از چند متر به رودخانه هراز می ریزد. آبگرم معدنی استراباکو با حرارت 34 درجه سانتیگراد از پای کوه جوشیده و پس از جمع شدن در دو استخر تقریبا بزرگ، از آن سر ریز کرده و به داخل رود خانه می ریزد ، آبگرم معدنی استراباکو دارای ماده ای به نام زبیق می باشد که برای درمان بیماری های عفونی به ویژه در پوست کاملا موثر است. علاوه بر ان در آزمایشات جدید مشخص شده که دارای جیوه، منیزیم، ید و پتاسیم بوده و با ته نشین شدن و در شرایطی، املاح با نوشیدن آن برای درمان بیماری های کلیه و کبد هم مفید واقع می شود. فواید دیگر آن شفافیت پوست به دلیل برخورداری از جیوه می باشد و به نظر می رسد که رسوبات قرمز رنگ و زیبای آن در صورت فرآوری برای سفیدی و شفافیت و طراوت و شادابی پوست و درمان بیماری های دیگر نیز موثر بوده و در صورت معرفی طرفداران زیادی خواهد داشت.

آبگرم استراباکو

12. دریاچه دوخواهران

در قلب منطقه البرز مرکزی، به محلی موسوم به دو راهی پنجاب می‌رسید. این دوراهی و جاده‌ای خاکی که مسیر مواصلاتی نمارستاق نام گرفته. اواخر خردادماه بهترین موقع است و هوا رو به گرمی است. از پلی بر رودخانه عبور کنید، در مسیری پاکوب قرار می‌گیرید و به‌سوی غرب ادامه مسیر دهید. پس از یک ساعت به دشت وسیع و بی‌انتهای دریوک می‌رسید. تمامی دشت سرسبز را طی می‌کنیم و به‌سوی جنوب مایل شده، وارد دره کوچکی در پای قلل لهرا می‌شوید.

دریاچه دوخواهران

13. دشت و آبشار دریوک

دشت و آبشار شیب دار کوهره دریوک یک دشت وسیع و با آبشاری بلند و کشیده با سنگلاخ هایی سخت که بلندترین آبشار زمینی ایران است . بعد از دشت در مسیر قله چشمه جوشانی قرار دارد به اسم اشتلک یا اشلک که می گویند خواص درمانی دارد. دشت لهرا یا لرا ٬برای کسانی که از راه های دور قصد صعود به قله را دارند جهت اقامت شبانه جای مناسبی است. دریاچه دو خواهران از دشت دریوک اگر به سمت جنوب مایل شوید.

دشت و آبشار دریوک

 


اقامت در هتل های لوکس و لاکچری شمال ایران را از دست ندهید


 


ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لطفا منتظر بمانید ...