حمام مهدی قلی بیک

تعداد بازدید: ۳۱۵۷۳ ۵ آذر ۱۳۹۶

موزه حمام قلی بیک

کمتر شهری در ایران است که نتوانید در آن حمام‌های زیبای قدیمی را پیدا کنید. حمام شاه مشهد که به موزه مردم‌شناسی تبدیل شده است، یکی از بهترین برنامه‌های گردشگری شما در این شهر زیارتی خواهد بود.

معرفی موزه حمام قلی بیک مشهد

حمام شاه یا حمام مهدی قلی بیک یکی از آثار مربوط به دوران صفویه است و یکی از بزرگ‌ترین حمام‌های قدیمی ایران محسوب می‌شود. این بنا معماری بسیار زیبایی دارد و خوشبختانه تا به امروز باقی مانده و در حال حاضر از آن به عنوان موزه مردم شناسی شهر مشهد استفاده می‌کنند.

این حمام در سال 1027 هجری قمری به دستور مهدی قلی بیک جانی قربانی ساخته شد. از آنجاییکه این حمام در نزدیکی مسجد شاه قرار دارد در گذشته به آن حمام شاه و در زمان پیروزی انقلاب اسلامی به آن حمام رضوی می‌گفتند. این بنا ساختاری از حمام‌های قدیمی ایرانی را ترسیم می‌کند. جنس اصلی این بنا از آجر، ساروج، فلز، شیشه، سنگ و کاشی بوده است.

موزه حمام قلی بیک مشهد کجاست؟

سر در ورودی موزه حمام قلی بیک

موزه حمام قلی بیک در نزدیکی مسجد هفتاد و دو تن شهر مشهد و در راسته بازار بزرگ این شهر قرار دارد. آدرس دقیق این مکان در خروجی ضلع غربی حرم امام رضا (ع) و در انتهای بازار بزرگ است.

تاریخچه موزه حمام قلی بیک

در سال 1369 حمام قلی بیک متروکه شد و در سال 1385 کاربرد آن تغییر یافت و نام موزه مردم شناسی برای آن انتخاب شد. فضاهای سربینه، گرمخانه و چال حوض حمام به فضاهایی دیگری در موزه تغییر یافتند و تبدیل به غرفه‌هایی برای نمایش محصولات مختلف شدند. در این غرفه‌ها ظروف سنگی، سفالینه‌ها، نبوشه‌های سفالی، گلجام، کاشی‌های ازاره، وسایل استحمام (مانند بادکش حجامت، کاسه، مجمعه، صابون، حنا، گل سرشور و...)، وسایل آرایشی (شانه چوبی، جعبه آینه، جعبه چوبی لاکی روغنی، سرمه‌دان، عطردان و...)، وسایل روشنایی (قندیل، فانوس دریایی، چراغ توری، شمعدان برنجی و...)، سماورها، قوری‌ها، پوشاک و... به نمایش گذاشته می‌شود.

بنای موزه مردم شناسی در سال 1374 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و مرمت و بازسازی‌هایی بر روی آن صورت گرفت.

فراموش نکنید اگر قصد سفر به مشهد را دارید، به راحتی می‌توانید با رزرو هتل در رهی‌نو، در بهترین هتل‌ های مشهد اقامت داشته باشید.

معماری و بخش های مختلف حمام