رهی نو

تضمین رزرو و بهترین قیمت

موزه نان مشهد

تعداد بازدید: ۷۵۹۶ ۵ آذر ۱۳۹۶

موزه نان مشهد

موزه نان مشهد یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری شهر مشهد شناخته می‌شود که بازدیدکننده‌ها را با مسیر جالب و جذاب تهیه نان از همان ابتدای کاشت گندم آشنا می‌کند.

آشنایی با موزه نان مشهد

موزه نان مشهد در سال 1390 تاسیس شد و ابزارهای تهیه نان در آن به نمایش گذاشته شده است. در این موزه ابزارهایی مانند دستاس، آسیاب بادی و آسیاب آبی وجود دارد و مراحل تهیه آرد که شامل بذر افشانی، گندم چینی، خرمن چینی، خرمن کوبی و چک زدن است نشان داده می‌شود. این موزه در سطح ایران و حتی خاورمیانه نظیر ندارد و برای اولین بار در شهر مشهد ساخته شد. همچنین باید اشاره کرد که موزه‌ای به نام موزه فرهنگ نان در آلمان برای اولین بار برپا شد.

باید بدانید که موزه نان مشهد در یک فضای فرهنگی هنری ایجاد شده تا تمامی مردم را با زحمات مراحل تهیه نانی که بر سر سفره خود قرار می‌دهند آشنا کند. هدف اصلی ساخت این موزه فعالیت‌های فرهنگی، تاریخی و تبلیغاتی است و بر معماری سنتی ایران تکیه می‌کند.

طراحی موزه نان معماری سنتی دارد و از مصالح ساده در ساخت آن استفاده شده است. مصالحی مانند آجر ایرانی، کاهگل، چوب و گچ در ساخت آن دیده می‌شود و می‌توان هنر استادکاران در خلق رسمی‌بندی و گره‌چینی‌ها را در آن مشاهده کرد. در قسمت ورودی موزه فضای خاک، فضای آتش و همچنین قسمتی برای گالری عکس نان وجود دارد که بسیار جذاب و دیدنی هستند. به هر قسمتی از این موزه که نگاه کنید مانکن‌هایی را مشاهده می‌کنید که زندگی و کار مردم را نشان می‌دهند. البته تجهیزات کشاورزی نیز در این موزه به تصویر کشیده شده است و علاقمندان می‌توانند با آنها نیز آشنا شوند.

نان‌های موجود در این موزه سنگگ، نان بربری، نان جوانه گندم، نان سفید، نان قهوه‌ای، نان لواش، نان روغنی، نان شیرمال و نان سبوس دار هستند.

موزه نان کجاست؟

آدرس موزه نان مشهد

موزه نان مشهد در کیلومتر 17 بزرگراه آسیایی قرار دارد. این موزه بعد از سه راه فردوسی، کوچه شهید یزدی کارخانه گندم دشت مشهد ساخته شده است.

فراموش نکنید که اگر قصد سفر به مشهد را دارید، به راحتی میتوانید در بهترین هتل های مشهد اقامت داشته باشید.

بخش‌های مختلف موزه نان مشهد