رَهی نو

گیلان

راهنمای سفر و اقامت در گیلان

گیلان یکی از استان‌های زیبای ایران در امتداد ساحل دریای‌خزر است. مرکز این استان،‌ رشت، شهری در شمال ایران است که در حدود ۴۰ کیلومتری ساحل دریای‌خزر قرار دارد. این منطقه به علت جاذبه گردشگری خاص خود در پژوهش زیر مورد بررسی قرار گرفته ‌است.
مانند هر جای دیگری در ایران، شهر رشت به خوبی از طریق اتوبوس با تهران و شهرهای مجاور مرتبط است. شما می‌توانید نقشه شهرهای استان گیلان را بردارید، کوله بارتان را ببندید و به ترمینال آزادی (پایانه اتوبوس‌رانی غرب تهران) برای گرفتن اتوبوس یا تاکسی به سمت رشت مراجعه کنید. از شمال تهران تا رشت ۳۵۰ کیلومتر (تقریباً ۴ ساعت) است. تاکسی خصوصی هم اگر بخواهید ارزان تمام می‌شود. برای رزرو هتل با تخفیف می توانید با مشخص کردن زمانبندی سفر خود رزور هتل را با توجه به بودجه ای که به سفر اختصاص داده اید در سایت رهی نو انجام دهید.

استان گیلان

 

شهرستان های استان گیلان

گیلان از طریق آستارا دارای مرز خاکی با جمهوری آذربایجان است. به طور کلی مساحت گیلان ۱۴٬۰۴۴ کیلومتر مربع و جمعیت آن طبق آخرین سرشماری ۲٬۴۸۰٬۸۷۴ نفر است. شهرستان‌های استان گیلان عبارتند از: آستارا، آستانه‌اشرفیه، املش، بندر انزلی، تالش، سیاهکل، شفت، رشت، رودبار، رودسر، رضوان‌شهر، صومعه‌سرا، فومن، لاهیجان، لنگرود و ماسال.

طبیعت استان گیلان با آب و هوای معتدل، جنگل‌های انبوه و مناظر زیبا نظیر دریا، آبشارها، کوهستان‌های پوشیده از جنگل، رودخانه‌های جاری، باغ‌های سرسبز و نواحی حومه‌ای، زمینه شکل‌گیری فعالیت‌های گوناگونی را ایجاد کرده است. دشت‌های ساحلی جنگلی این منطقه به سرعت به سمت کوه‌های البرز بالا می‌روند.

نقشه شهرهای استان گیلان

 

مکان های دیدنی و طبیعت گردی در گیلان

غنای فرهنگی و تاریخی گیلان همراه با تنوع زیاد سبک زندگی محلی، باعث ضرورت توجه به توسعه گردشگری در مقیاس بین‌المللی می‌شود.

1.  قلعه رودخان: قلعه رودخان در طول ۵۰ کیلومتری جنوب غربی رشت، در میان جنگل‌های انبوه سرسبز و معتدل گیلان و در کنار رودخانه‌های جاری از دل کوه، قرار گرفته است. برخی مورخان بیان می‌دارند که ساخت این قلعه به دوران ساسانیان یعنی به بیش از ۱۴ قرن پیش باز می‌گردد اما در قرن دهم یعنی در طول سلسله سلجوقیان نوسازی شده ‌است.

این قلعه از سنگ ساخته شده و به خاطر حدود ۱۰۰۰ پله‌ای که شما را به بالای آن می‌رساند، معروف شده است. پس اگر قصد رفتن به این مکان را دارید خود را برای یک پیاده‌روی ۵۰ دقیقه‌ای و پوشیدن کفش‌های پیاده‌روی آماده کنید. برای گیلان گردی زمانی که به بالا صعود می‌کنید دید خوبی از دژ و اطراف آن خواهید داشت. در طول مسیر فروشنده‌ها و مغازه‌های کنار راهی هستند که شما می‌توانید اسنک یا خوراکی‌های دیگری از آن‌ها خریداری کنید. اگر می‌خواهید فضای مرموز این قلعه باستانی دست‌نخورده را احساس کنید، دیدن آن را در یک روز مه‌آلود برنامه‌ریزی کنید. همچنین می‌توانید از غذاها و نوشیدنی‌های سنتی در طول مسیر لذت ببرید.

قلعه رودخان

2.  عمارت جلوه: شاید با اطمینان بتوان ساختمان جلوه را زیباترین بنای مرکز شهر رشت دانست که با طراحی خاص جلوه‌ای متفاوت به خیابان بخشیده است. این بنا در حدود سال ۱۳۱۰ با معماری متمایز فرانسوی روسی ساخته شد و در ابتدا دارای یک برج در وسط خود بود، که بعدها در کنار آن سازه‌ای ساخته شده است.

3.  کاخ شهرداری رشت: در سفر گیلان گردی شما، کاخ شهرداری یکی از زیباترین مکان‌ها در مرکزی‌ترین نقطه شهر رشت است. آرتم سرداراف معمار ارمنی-آلمانی ساکن رشت این ساختمان را با الهام از معماری سن‌پترزبورگ ساخت و از آن زمان تاکنون به عنوان ساختمان شهرداری رشت مورد استفاده قرار گرفته ‌است. این ساختمان در سال ۱۳۶۹ به دلیل زلزله مهیبی که در رودبار به وقوع پیوسته بود، آسیب دید و دیوارهای آن ترک برداشت اما در همان سال توسط روبرت واهانیان بازسازی شد. در این عمارت گروه‌های موسیقی و ارکستر فعالیت می‌کنند و گردشگران شهر رشت هر زمان بخواهند می‌توانند از آن دیدن کنند.

کاخ شهرداری در شهر رشت

4.  موزه رشت: قدمت این ساختمان در حدود ۷۰ سال است. اما پس از مرمت اساسی در سال ۱۳۶۷ در معرض عموم قرار گرفت. موزه رشت از دو بخش مردم‌شناسی و باستان‌شناسی تشکیل شده است. در این موزه به خوبی می‌تواند به سبک زندگی گیلکی پی ببرید و یک گیلان گردی جانانه را تجربه کنید. بازدید کنندگان می توانند شب را در یکی از هتل های خوب رشت اقامت کنند و صبح عازم موزه رشت شوند. یا قدم زدن در خیابان های رشت فرهنگ و برخورد گرم مردم رشت حس و حالی خوبی به شما خواهد داد.

 5.  بازار بزرگ رشت: بازار بزرگ رشت قلب اقتصادی استان گیلان است و در بافت فرسوده شهر رشت قرار گرفته است. قدمت این بازار به دوره صفویه بازمی‌گردد. برخلاف بازارهای سنتی مشابه، سرپوشیده نیست و سقف گنبدی یا نورگیر ندارد. بازار بزرگ رشت در طول سالیان ظاهر سنتی خود را حفظ کرده ‌و هنوز هم محلی برای فروختن محصولات کشاورزی، ماهی، مواد غذایی محلی و صنایع دستی است.

بازار سنتی رشت

6.  آرامگاه میرزا کوچک‌خان جنگلی: میرزا کوچک خان جنگلی (۱۲۵۷ - ۱۱ آذر ۱۳۰۰) معروف به سردار جنگل از سردمداران مبارز انقلاب مشروطه بود. آرامگاه او در میان بقعه و گورستان سلیمان داراب در شهر رشت واقع و در اطراف مقبره او، اجساد مجاهدان جنگلی دیگر نیز دفن شده است. مقبره میرزا کوچک‌خان جنگلی یک ساختمان آجری به شکل هشت‌ضلعی منتظم با سقف چوبی است.

7.  موزه میراث روستایی گیلان: موزه میراث روستایی گیلان در پارک جنگلی سراوان استان گیلان قرار گرفته است. حدوداً یک پیاده‌روی چهار ساعته نفس‌گیر لازم است تا تمام قسمت‌های این موزه سرسبز را در جنگل بازدید کنید و تمام سبک‌های معماری کلبه‌های آن را از طریق تاریخ روستایی بشناسید.

تماشای سنت و آداب و رسوم قدیمی به شما این فرصت را می‌دهد که محیط زندگی روستایی را کشف کنید. حتی یک عکس با لباس‌های محلی بگیرید و خاطرات گیلان گردی خود را به دیوار خانه تان نصب کنید. همچنین می‌توانید صنایع دستی یا یک تکه نان گرم بخرید. در آن‌جا قهوه‌خانه‌ها و رستوران‌هایی وجود دارد که می‌توانید کباب ترش یا باقالی‌قاتوق میل کنید. بسیاری از خانه‌های روستایی که سبک معماری مناطق ساحلی،‌ دشتی یا کوهستانی را نشان می‌دهند؛ در این موزه بازسازی یا نوسازی شده‌اند.

بوم گردی در گیلان

8.  دریاچه سقالکسار: دریاچه سقالکسار یک جاذبه گردشگری منحصر به فرد است که طبیعت آرام و زیبایی دارد. این منطقه در روستایی به همین نام از توابع دهستان لاکان قرار دارد. یک خانه نارنجی رنگ در وسط دریاچه قرار گرفته که تا نیمه در آب فرو رفته است. بازارچه اطراف این دریاچه هم به جاذبه‌های آن افزوده چراکه در کنار لذت بردن از فضای اطراف می‌توانید از آن‌ها چای،‌ آش یا غذاهای محلی خریداری کنید.

بهار و تابستان دریاچه سقالکسار بسیار بیشتر از زمان‌های دیگر سال سرسبز و زیبا می‌شود اما باید توجه داشته باشید که جمعیت بیشتری در این فصول در این منطقه حضور پیدا می‌کنند و شلوغی بیش از حد ممکن است آزاردهنده باشد. برای همین توصیه می‌کنیم فصل‌های پاییز و زمستان را برای گیلان گردی در این منطقه انتخاب کنید.

9.  آبشار ویسادار: آبشار ویسادار با ۱۵ متر ارتفاع در یک منطقه کوهستانی و در امتداد یک جاده سرسبز قرار گرفته است. صخره‌های اطراف آن هم جذاب و دیدنی هستند. گیلان گردان ماجراجو می‌توانند در پایین‌دست آبشار شنا کنند. بهترین زمان برای سفر به این منطقه فروردین تا اوایل آبان ماه است. چرا که پاییز و زمستان فصل‌های پربارانی هستند و ممکن است مخاطراتی را به همراه داشته باشند که حتما باید تدابیر لازم اتخاذ گردد.

دریاچه سقالکسار گیلان

 

10.  تالاب انزلی: تالاب انزلی یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی در سفر به استان گیلان شماست. این تالاب شهر بندرانزلی را به دو قسمت تقسیم کرده است. و به عنوان یکی از بهترین مکان‌ها برای تماشای پرندگان در نظر گرفته می‌شود. شایان ذکر است تا سال ۱۳۹۱، حدود ۱۸۷ گونه پرنده در این منطقه مشاهده و ثبت شده‌اند.
تالاب انزلی خانه بیش از ۸۰ هزار پرنده زمستانی از جمله اردک، غاز، قو و آنقوت است. این تالاب حیرت‌انگیز در بین مزارع برنج و حوضچه‌های ماهی احاطه شده‌ است و حدود دو سوم کل مرداب از نیزار پوشیده شده ‌است. نیلوفرهای آبی این تالاب در اواخر تیر ماه به زیباترین شکل خود می‌رسند. وسعت تالاب انزلی در زمستان و بهار زیاد است اما در پاییز و تابستان از حجم آن کاسته می‌شود.

 


اقامت در هتل کادوس رشت را از دست ندهید


 


ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لطفا منتظر بمانید ...