رَهی نو

سمنان

سفر به استان سمنان

اگر از تهران راهی دیار خراسان شوید؛ سر راهتان حتما به سمنان می‌رسید؛ شهری وسیع که درست پایین پای البرز جا خوش کرده است و آب و هوای متنوعی دارد؛ سمنان که در زمان کمبوجیه ایالت‌های ری، استرآباد و خراسان را به هم وصل می‌کرد؛ اکنون با دشت‌های زیبا و چشمه‌های آب معدنی فراوان و البته شهمیرزادهای باصفا، مسافران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. بنابراین اگر دوست دارید به استان تاریخی  سمنان سفر کنید، در این مقاله با ما همراه باشید تا سفری مجازی به استان سمنان داشته باشیم.

نقشه استان سمنان

استان سمنان با مساحت 97.491 مترمربع، هفتمین استان ایران از نظر مساحت است. شهرستان‌های گرمسار، آرادان، سمنان، شاهرود، دامغان،سرخه، میامی و سنگسر در این استان واقع شده‌اند؛ استان سمنان با استان‌های تهران و قم از غرب، خراسان شمالی، مازنداران و گلستان از شمال و از سمت جنوب هم با استان‌های خراسان جنوبی و اصفهان همسایه است و به این ترتیب نقش مهمی در مسیرهای ارتباطی استان‌های بزرگی مثل تهران و خراسان و اصفهان دارد. استان سمنان کمترین تراکم نسبی جمعیت را دارد و با این که تقریبا هفت درصد از مساحت ایران را به خودش اختصاص داده تنها یک درصد از جمعیت کل ایران در این استان زندگی می‌کنند.

آب و هوای سمنان و بهترین زمان سفر به این استان

استان سمنان به دلیل گستردگی، آب و هوای متنوعی دارد؛ بخش‌های شمالی این استان به خاطر همسایگی با رشته کوه البرز، آب و هوای سرد و معتدلی دارند و هر قدر به بخش‌های جنوبی نزدیک‌تر می‌شویم آب و هوا گرم‌تر می‌شود؛ تا جایی‌که در قسمت‌های جنوبی استان، آب و هوای خشک و کویری در انتظار شما است. با این اوصاف  اگر قصد سفر به مناطقی مثل شهمیرزاد را ندارید؛ سفر در تابستان چندان لذت‌بخش نخواهد بود؛ از طرفی زمستان‌های سمنان هم سرد  و در برخی مناطق بسیار خشک است؛ بنابراین شاید بهتر باشد در فصل بهار به این استان سفر کنید.

اقامت در استان سمنان

استان سمنان به دلیل قرار گرفتن در یکی از شاهراه‌های مواصلاتی کشور، دارای هتل‌ها و اقامتگاه‌های مختلفی است که می‌توانید با توجه به شهرستانی که برای سفر انتخاب کرده‌اید و البته میزان هزینه‌ای که برای سفر در نظر گرفته‌اید؛ در هریک از آن‌ها اقامت کنید. برای آسان‌تر شدن انتخاب شما، هتل‌های استان سمنان را در سه دسته لوکس، اقتصادی و ارزان به شما معرفی می‌کنیم.

هتل های لوکس استان سمنان

اگر دوست دارید یک سفر رویایی و لوکس را تجربه کنید می‌توانید از میان هتل‌های گوته مال سمنان( سمنان) که تنها هتل پنج ستاره با امکانات و پارک تفریحی آبی است، هتل پارمیدا(شاهرود)، هتل قصر بسطام(بسطام در شش کیلومتری شهرستان شاهرود) با پنج هکتار مساحت که یکی از بهترین هتل‌های منطقه است، هتل گل شهمیرزاد ( شهمیرزاد) یکی را انتخاب کنید؛ تمام این هتل‌ها چهار یا پنج ستاره هستند و امکانات رفاهی مناسبی را در اختیار مسافران قرار می‌دهند.

هتل های اقتصادی و متوسط سمنان

همه ما سفرهای اقتصادی را تجربه کرده‌ایم؛ سفرهایی که با کمی صرفه‌جویی، تبدیل به بهترین سفرهای عمرمان شده‌اند؛ اگر دوست دارید خود و خانوادتان را به یک سفر اقتصادی به استان سمنان مهمان کنید؛ می‌توانید برای اقامت به سراغ هتل‌هایی مثل هتل جهانگردی سمنان، هتل جهانگردی شاهرود، هتل سنگسر مهدیشهر و یا مهمان‌سرای جهانگردی دامغان بروید.  

هتل های ارزان سمنان

اگر زمان زیادی را در هتل سپری نمی‌کنید؛ یا دوست دارید بودجه سفرتان را به جای هزینه هتل برای تفریحات مختلف کنار بگذارید، بهتر است به سراغ هتل‌های ارزان قیمت و یا مسافرخانه‌ها بروید. هتل رویال شاهرود و مهمان‌پذیر نادر از جمله اقامت‌گاه‌های ارزان قیمت استان سمنان هستند.

چشمه علی دامغان در سمنان

لیست بهترین دیدنی های استان سمنان

 1. چشمه علی دامغان: اگر در تابستان به دامغان سفر کردید، بازدید از چشمه علی دامغان را از دست ندهید؛ این منطقه تاریخی که قدمت آن به دوران صفویه می‌رسد؛ به عنوان تفرجگاه تابستانی شاهان قاجار مورد استفاده بوده است؛ این مجموعه از دو بخش قراول خانه و سازه درون آب تشکیل شده و در سال 1386 به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است.

2. تنگه داستان: تنگه داستان در حقیقت مجموعه ای از آبشارها و کوه‌ها است. دو کوه اصلی این منطقه به نام کوه داستان و کوه اسمال شناخته می‌شوند. آب سرد از میان سنگ‌ها و صخره‌ها راه خودش را می‌رود و یک تابلوی نقاشی زیبا را در مقابل بازدیدکنندگان قرار می‌دهد. وجود صخره‌های طبیعی در این منطقه و آب وهوای معتدل و البته خنک آن، این ناحیه را به مکانی ایده‌آل برای  صخره نوردی تبدیل کرده است.

3. جنگل ابر شاهرود: امکان ندارد به شاهرود سفر کنید و دیدن جنگل ابر را از دست بدهید؛ این جنگل سرسبز و پوشیده از درختان متنوع، در تمام روزهای سال تماشایی است. در این جنگل زیبا، ابرها چنان به درختان نزدیک هستند که حس می‌کنید سوار بر ابرها مشغول دیدن زمین هستید. جنگل ابر شاهرود که قسمتی از جنگل‌های هیرکانی است به خاطر قدمتی که دارد، تعداد زیادی از داروهای کمیاب گیاهی را در خود جای داده و از این نظر اهمیت بسیار زیادی دارد.

4. شهمیرزاد: شهمیرزاد که در کتاب‌های قدیمی به شهمار، سهار و شامار هم معروف بوده؛ امروز یکی از سرسبزترین و البته خوش آب و هواترین مناطق سمنان است که  در بیست کیلومتر این استان قرار گرفته است؛ اگر دوست دارید مدتی را به دور از هیاهوی شهری سپری کنید؛ در کوچه باغ‌های پر درخت قدم بزنید و  در آب و هوایی پاک نفس بکشید؛ بهتر است به شهمیرزاد سر بزنید.

5. دشت آفتابگردان و شقایق‌های کالپوش: اگر در اردیبهشت ماه عازم سمنان شوید حتما برای بازدید از منطقه کالپوش برنامه‌ریزی کنید؛ در این منطقه شما با دشتی از لاله‌های سرخ مواجه می‌شوید که عطر و زیبایی بی‌نظیرشان تا مدت‌ها در خاطرتان می‌ماند؛ البته زیبایی این دشت به لاله‌های سرخ محدود نمی‌شود؛ اگر کمی صبر کنید و در شهریور به این منطقه بروید با دشتی پوشیده از گل‌های آفتاب‌گردان زیبا مواجه می‌شوید که زیبایی‌اش چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.

دشت آفتابگردان در سمنان

7. رضا آباد خوارتوران: سفر به سمنان سفری به دل جنگل و کویر، سفر به استان سمنان به خاطر تنوع اقلیمی و برخورداری از مناطق بکر کویری و در کنارش مناطق کوهستانی و جنگلی، قطعا سفری هیجان انگیز و پر خاطره برای شما خواهد بود؛ سفری که تا مدت‌ها یادآوری طعم پسته‌های دامغانش، بوی جنگل ابرش و صدای آبشار تنگه دستانش مستتان می‌کند.

8. گردکوه: منطقۀ کوهستانی گردکوه در 18 کیلومتری غرب دامغان واقع شده و محور جاذبه‌های گردشگری این منطقه «قلعۀ گردکوه» است که به «گنبدان دژ» نیز شهرت دارد. کوهی که قلعۀ گردکوه بر آن بنا شده به شکل گنبد است. وجود گیاهان دارویی–صنعتی و گونه‌های مختلف جانوری بر جذابیت این منطقه افزوده است.

9.غار دربند: این غار که یکی از بزرگ‌ترین غارهای آهکی ایران است در مهدیشهر سمنان و در منطقه دربند واقع شده است. طول این غار 114 متر و ارتفاع دهانه آن 300 متر است.  با حفاری‌های صورت گرفته چند سکه و البته ظروف سفالی در این غار کشف شده که قدمت آن‌ها به هزاره اول می‌رسد.

سایر جاذبه‌های توریستی و گردشگری سمنان: در سفر به سمنان برای بازدید از جاذبه‌های طبیعی و مکان‌های گردشگری حتی یک روز را هم نباید تلف کنید؛ در این استان مناطقی مثل جنگل رودبارک، پارک ملی کویر، تنگه زندان، چشمه قلقل، گردکوه، رضاآباد خوارتوران، و .... انتظارتان را می‌کشند.


ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لطفا منتظر بمانید ...