رهی نو

تضمین رزرو و بهترین قیمت

باغ خونی مشهد

تعداد بازدید: ۲۰۴۲۵ ۵ آذر ۱۳۹۶

باغ خونی در مشهد

یکی از بناهای تاریخی  بسیار زیبا که در حال حاضر، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مشهد به دلیل مشکلات کنونی کمی‌آن را مورد کم لطفی  قرار داده، باغی با قدمت ۲۰۰ ساله به نام باغ خونی مشهد، بنایی زیبا به جا مانده از دوره قاجاریه است. حتما سعی کنید از این بنای تاریخی باشکوه در سفر خود به مشهد بازدید کنید. این مکان دارای قدمت تاریخی بسیار پیچیده و غنی است. این فضای بسیار زیبا از گذشته دور و زمان احداث، در خود چشمه طبیعی داشت، به همین جهت به آن باغ چشمه نیز ‌می‌گفتند. این بنای تاریخی در بخش خارجی جنوبی حصارهای شهر مشهد ساخته شد. در آن دوره تاریخی و تلویحا دوره قاجاریه، به فضاسازی‌هایی به شکل باغ  بسیار اهمیت داده ‌می‌شد. بر اساس مستندات تاریخی، در تاریخچه باغ خونی مشهد، هدف از ساخت این بنا، ایجاد نمادی تمام عیار از باغ‌های ایرانی بوده است. به گونه ای که این باغ برای آیندگان یک نمونه بارز از رسوم آن دوره کهن باشد. همانطور که مشخص است، این باغ با تمام تخریب‌ها و حوادث تاریخی که از سر گذرانده هنوز هم توانسته است جلال و شکوه خود را حفظ کرده و به محیطی چشم نواز برای صنعت گردشگری و توریسم کشور مبدل شود.  در ادامه، مطالب بیشتری را درباره این جاذبه گردشگری در شهر مشهد  بخوانید.

آدرس باغ خونی مشهد

باغ خونی مشهد کجاست؟

باغ خونی، باغی سراسر اسرارآمیز و دارای فضای سنتی در شهر مشهد است. این باغ تاریخی، یادگاری از معماری زمان قاجار با فضای فراتر از ۶ هکتار در سال ۷۹ به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسمی ‌رسید. باغ خونی در مشهد، یکی از آن اماکن تاریخی و گردشگری است که نباید هنگام سفر به شهر مذهبی مشهد از دست داد. این باغ در خیابان عنصری کوچه 9 قرار دارد. اگر ‌می‌خواهید در سفر خود به مشهد یکی از زیباترین مکان‌های تاریخی این شهر را ببینید که شکوه معماری دوره قاجار را به رخ بینندگان خود ‌می‌کشد، مسیر باغ خونی برایتان بسیار مناسب است. بنای تاریخی باغ خونی مشهد در خیابان هفده شهریور، میدان بسیج، خیابان عنصری  واقع گردیده است. قدیمی‌ترین باغ تاریخی مشهد، در انتهای خیابان امام رضا علیه السلام قرار دارد. اگر ‌می‌خواهید با وسیله نقلیه‌ شخصی یا عمو‌می ‌به دیدن باغ خونی بروید، کافی است از خیابان حرم به سمت خیابان عنصری ۹ بروید. در انتهای خیابان ‌می‌توانید ورودی این باغ را ببینید این باغ ۲۰۰ ساله در گذشته در سمت خارجی شهر قرار داشت. اما اکنون با تغییرات زیادی که در بافت شهری مشهد ایجاد شده است  این بنا در مرکز شهر قرار گرفته است. همواره ‌می‌توانید با رعایت شرایط بازدید، این باغ اسرارآمیز را که در سا‌ل‌های اخیر با بی مهری تاریخ رو به تخریب کامل می‌رود، از نزدیک ببینید.

بازدید از باغ خونی مشهد: در حال حاضر باغ خونی، به حالت گردشگری در آمده است و بازدید آن برای گردشگران و توریست‌ها با برنامه‌های از پیش تعریف شده انجام ‌می‌گیرد. اگر ‌می‌خواهید به باغ خونی مشهد بروید، بهتر است بدانید که باغ در تمام روزهای هفته باز است. بازدیدکنندگان ‌می‌توانند در ساعت ۸ تا ۲۲ برای بازدید از این بنا که  بیش از ۲۰۰ سال از تاریخ ایران را در دل خود دارد، به این مکان بیایند. 

تاریخچه عمارت باغ خونی مشهد

تاریخ نشان ‌می‌دهد که این باغ پر هیاهو در ابتدای ساخت یک فضای شخصی اعیانی بوده که سپس بعد از مدتی به مکانی دولتی مبدل گشته است. در آن برهه تاریخی که کمونیسم وارد ایران شد، اتباع خارجی روس توانستند بر این مکان تاریخی غلبه کنند و آن را تا سالیان طولانی به مکانی برای استقرار شخصی، نظا‌می ‌و سیاسی تبدیل کردند. بنا بر واقعیت‌های ثبت شده تاریخی این مکان، جایی بوده که مسجد گوهرشاد از آن به توپ بسته شد. 
تمام این مستندات بر اسرار و شگفتی‌های این باغ افزوده است. اگرچه این باغ که بیش از ۲۰۰ سال از بنای آن ‌می‌گذرد، دچار بی‌مهری‌های مدیریتی قرار گرفته است، اما هنوز هم بسیار زیبا است. این بنای تاریخی در فاصله کوتاهی تا حرم رضوی قرار گرفته است. باغ خونی یک جاذبه گردشگری بی نظیر در شهر تاریخی مشهد است.

علت نام گذاری مجموعه باغ خونی مشهد

باغ خونی که با نام‌ باغ روس‌ها و باغ چشمه نیز شهرت داشته است، در نهایت در دوره پادشاهی ناصرالدین شاه با عنوان باغ خونی خوانده شد. برای دلیل انتخاب نام باغ خونی برای این مکان بسیار زیبا، روایت‌های تاریخی زیادی وجود دارد. در این میان روایتی که ‌می‌تواند از همگی محتمل‌تر به نظر آید، روایت نام گذاری این باغ با واژه پهلوی است. بر اساس روایت فوق، واژه خون که با شکل‌های خانیک، خونیک، خین نیز در زبان کهن فارسی متداول بوده است، به معنای چشمه است. بر اساس این واقعیت، ‌می‌توان علت نامگذاری این باغ را به باغ خونی از چشمه زیبایی که از این باغ گذر ‌می‌کرد، مرتبط دانست. همانطور که بر این موضوع پیشتر نیز تکیه شد، به باغ خونی مشهد، باغ چشمه نیز ‌می‌گفتند. بنابراین با توجه به معنای واژه خون در زبان پهلوی علت نامگذاری مشخص ‌می‌شود. اگرچه توضیحات زیادی بر اساس حدس و گمان‌ها برای نام‌گذاری این باغ با این نام وجود دارد، اما این موردی که ذکر شد، از تما‌می‌موارد قابل قبول‌تر است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
نظرات (1)
Captcha

از 1 تا 5 امتیاز دهید: خیلی عالی
[ 1: ضعیف ] , [ 2: متوسط ] , [ 3: خوب ] , [ 4: عالی ] , [ 5: خیلی عالی ]
من ۱۳۹۹/۴/۲ ساعت ۷:۲:۴۱ بعد از ظهر

الان محل استقرار پلیس ضد شورش هست و دیگر جاذبه گردشگری نیست.

مدیر سایت۱۳۹۹/۴/۳ ساعت ۲:۱۱:۴۸ بعد از ظهر

سلام. ممنون از اطلاع رسانی تون.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لطفا منتظر بمانید ...