رهی نو

تضمین رزرو و بهترین قیمت

کویرهای ایران

تعداد بازدید: ۸۳۰ ۶ بهمن ۱۳۹۷

لیست کویرهای دیدنی ایران

در کویر نگاه کردن دشوار است و باید چشم‌ها را با دست سایه کرد تا کویر نبیند.   «دکتر علی شریعتی»

نوشتن از کویر همیشه هیجان‌انگیز است. یاد مکالمه خلبان با شازده‌کوچولو می‌افتم که می‌گفت: « من همیشه عاشق کویر بوده‌ام. آدم بالای توده‌ای شن لغزان می‌نشیند. هیچی نمی‌بیند و هیچی نمی‌شنود، امّا با وجود این، چیزی در سکوت برق برق می‌زند.» انگار کویر رازی در خود پنهان دارد که نه با‌نگاهش می‌گوید و نه با سکوتش.

 

دیدن از کویرهای ایران

 

شاید بگویید خب این همه کویر کویر که این روزها مد شده چیست؟ اصلا کویر کجاست؟ تصور شما برای بار اول که می‌خواستید به کویر بروید چه بود؟ شما هم صحنه را جوری تصور می‌کردید که باید در یک بیابان بی آب و علف کیلومترها زیر آفتاب گز کنید و برگردید؟ (تازه اگر از شر نیش مار و عقرب و جانورهای موذی در امان بمانید) اگر هنوز نرفته‌اید چه طور؟ دوست دارید از کدام کویر شروع کنید؟ با من همراه باشید تا سری به بهترین کویرهای ایران بزنیم.

 

1. کویر مرنجاب! نگین طلایی!

اگر برای اولین بار است که می‌خواهید یک سفر کویری را تجربه کنید، بهتر است از کویر بسیار محبوب مرنجاب شروع کنید. این‌جا می‌توانید ترکیب زیبای کویر و دریاچه‌ی نمک را از نزدیک ببینید. مرنجاب از نظر پوشش گیاهی، از جمله کویرهای غنی محسوب می‌شود و می‌توانید شاهد گیاهانی چون بوته‌های قیچ و درختان گز و تاق باشید. تپه‌ شنی‌های بلند این کویر را به زیباترین کویرها تبدیل کرده است. از آسمان شب‌اش برایتان هرچه بگویم کم است. فقط در همین حد بدانید که می‌توانید در پوشش سیاه آسمان و درخشش ستاره‌های بسیار، ستاره‌ها را در دست بگیرید.( الان دارید فکر می‌کنید آیا واقعا می‌توانید ستاره را بگیرید یا نه؟...) 
مرنجاب در 301 کیلومتری تهران است و به فاصله‌ی 60 کیلومتر از کاشان قرار گرفته ‌است. در ضلع شمالی این کویر می‌توانید از دریاچه نمک آران و بیدگل دیدن کنید و در غرب مرنجاب، دریاچه نمک حوض سلطان و حوض مره را می‌بینید. 
در کویر مرنجاب زمانی که از دریاچه نمک و جزیره‌ی سرگردان دیدن کردید، چاه تاریخی دستکن را که زمانی محل آب خوردن شترهای کاروان بود، از نردیک ببینید. اگر قصد دارید شب در کویر بمانید(که پیشنهاد می‌کنم حتما این کار را انجام بدهید) می‌توانید از کاروانسرای تاریخی که از زمان شاه عباس صفوی ساخته شده است استفاده کنید. بعد از راه رفتن روی رمل‌های نرم، شهر زیر زمینی نوش‌آباد در نزدیکی آران بیدگل منتظر بازدید شما است. نگران حیوانات این بیابان نباشید، در این قسمت حیواناتی مثل بزمچه، آفتاب پرست، گربه شنی، عقاب و کفتار وجود دارد.(عرض کردم که نگران نباشید!)
اگر هنوز سفر به کویر را تجربه نکرده‌اید، تورهای زیادی برای رفتن به این کویر وجود دارد که می‌توانید روی آن‌ها حساب کنید و یک سفر لذت‌بخش کویری را تجربه کنید.

 

2. کویر چابهار

اگر در کویر مرنجاب ترکیب کویر و دریاچه نمک را می‌بینید، این‌جا شاهد ترکیب کویر و دریای عمان خواهید بود. در جاذبه‌های گردشگری چابهار، همانطور که برایتان گفته بودم، کوه‌های گل‌افشان وجود دارد. این کوه‌ها در منطقه‌ای قرار گرفته‌اند به نام بندر تنگ. بنابراین پیشنهاد می‌کنم حتما سری به این‌ قسمت بزنید. تلاقی دریا و کویر را به وضوح می‌توانید در این منطقه بینید. سواحل ماسه‌ای و شنی و فضای کویری در کنار دریای عمان، جذابیت‌ فوق‌العاده‌ای برای مهمانان کویر دوست ایجاد می‌کند. کویر دقیقا از لب ساحل دریا آغاز می‌شود. بهتر است با ماشین به لب دریا نروید. چرا که امکان دارد در ماسه‌ها گیر کنید. بنابراین چند قدم پیاده‌روی کنید تا به یک طبیعت بکر برسید. بعد از آن هم می‌توانید از تپه‌های گل‌افشان که گل به صورت حباب از آن خارج می‌شود دیدن کنید.

 

کویر چابهار کنار دریا

 

3. مصر و کویرش!

اگر فیلم خیلی دور خیلی نزدیک را دیده باشید، احتمالا صحنه‌ی گیرافتادن ماشین زیر آن‌همه شن را به یاد دارید. اینجا کویر مصر ایران است. جایی در نزدیکی اصفهان. کویر مصر از زمان ساخت همان فیلم بیشتر سر زبان افتاد. اما عاملی که توجه گردشگران کویری را به خود جلب می‌کرد، خود کویر و روستای مصر بود. می‌پرسید چه عاملی؟
به سمت اصفهان که حرکت می‌کنید در نزدیکی شهرستان بیابانک، روستایی به چشم می‌خورد. دو طاق کوچک که روبروی هم قرار گرفتند، نشان ورود به این روستا است. یک تابلوی آبی رنگ که ورود شما را به روستای توریستی مصر خوش‌آمد می‌گوید. خانه‌های روستایی مطابق با شرایط هوایی کویری این منطقه از دیوارهای کاهگلی و سقف‌هایی که به شکل گنبدی هستند، طراحی شده است. روستای مصر دقیقا جایی در دل کویر است. 
در دو کیلومتری این روستا، به منطقه‌ی امیرآباد خواهید رسید. تپه‌های شنی امیرآباد ادامه‌ی زیبایی‌هایی است که در پیش دارید. کفش‌هایتان را دربیاورید که لذت راه رفتن روی رمل‌های نرم و شن‌های گرم را تجربه کنید. شترسواری از دیگر تفریحاتی است که می‌توانید با پرداخت 5000 تومان به مدت ده دقیقه تجربه‌اش کنید. اگر می‌خواهید به گشت و گذارتان کمی چاشنی اضافه کنید، سوار موتورهای چهارچرخ شوید. به ازای هر 10 دقیقه موتورسواری، 10000 تومان پول باید بپردازید. اگر اهل هیجان هستید، سوار ماشین‌های دودیفرانسیل آفرود شوید. بلیط به همراه راننده‌ی حرفه‌ای این ماشین‌ها، 15000 تومان است.
 به سمت شمال روستا که حرکت کنید، به روستای فرحزاد خواهید رسید که سرتاسر پر از نخلستان‌های سرسبز است. سری هم به نیزار مصر که در شرق روستای مصر قرار گرفته است، بزنید که چشمه‌ی آبی در آن وجود دارد و آبی به دست و رویتان بزنید. راستی دوربین‌تان را برای عکاسی به خصوص در شب فراموش نکنید. اینجا اکثرا میزبان منجمانی است که برای رصد آسمان شب به کویر می‌آیند. زیبایی مصر فقط به کویر محدود نمی‌شود، بنابراین از دریاچه‌های نمک، تخت عباسی و تخت عروس هم دیدن کنید. 

 

4. کویر متین آباد

اگر تازه‌کار هستید یا به اصطلاح هنوز خاک کویر را نخورده‌اید، پیشنهاد می‌کنم برای شروع، به کویر متین‌آباد سفر کنید. اگر به سمت کاشان حرکت کنید در 60 کیلومتری جنوب غربی کاشان به این کویر می‌رسید. این‌جا اقامتگاه‌هایی از چادر یا کومه وجود دارد که بر خلاف اقامتگاه‌های تاریخی کویرهای دیگر، مدرن و با کلیه امکانات ساخته شده است. بنابراین اگر می‌خواهید برای اولین بار لذت کویر را تجربه کنید، به سمت متین آباد حرکت کنید.

 

کویر متین آباد نطنز

 

5. کویر جندق

در ضلع شمال شرقی اصفهان، می‌توانید این کویر را ببینید. کویر از سمت غرب به کویر ریگ جن منتهی می‌شود که بسیار صعب العبور است و علائم زندگی در آن وجود ندارد. باتلاق نمک در کویر جندق از دیدنی‌های کویر محسوب می‌شود. وجود این تپه و تپه‌های مخروطی، پستی و بلندی‌های گود مانند معروف به گود محمود، از دیگر جاذبه‌های این‌جا است. اگر به این کویر رفتید، سری به مزرعه زعفران هم بزنید.  کویر جندق که بخشی از دشت کویر است، محل زندگی حیواناتی مثل خرگوش، پلنگ، گرگ، روباه و ... است. مثل سایر کویرها اینجا هم بسیار برای شترسواری و پیاده روی روی رمل‌های نرم مناسب است.

 

6. کویر ابوزیدآباد

یکی از بهترین کویرهایی که می‌توانید با تورهای یک روزه به آن سفر کنید، کویر ابوزیدآباد است. برای رفتن به این کویر، کافی‌ است به سمت کاشان حرکت کنید. در شمال شرقی این شهر و شمال ابوزیدآباد، می‌توانید این کویر را ببینید. مردم اینجا دارای گویش شیرینی هستند به نام راژِی، که به نوبه‌ی خود جذابیت این‌جا را برایتان بیشتر می‌کند. اگر فرصت گشت و گذار از بناها و کاروانسرا را داشتید حتما سری به «اویی» بزنید. اویی در شهر تاریخی نوش‌آباد قرار گرفته است. این شهر یکی از قدیمی‌ترین شهرهای زیرزمینی است که با دالان‌های قدیمی به سبک ساسانیان، برای عکاسی فوق‌العاده‌ است. اگر شب در کویر ماندنی شدید و خواستید از دیدن آسمان شب لذت ببرید، می‌توانید به کاروانسرای صفوی بروید. در 35 کیلومتری ابوزید در ضلع جنوبی این منطقه هم روستای تاریخی و معروف ابیانه قرار دارد که می‌تواند تعطیلات کویری شما را تکمیل کند. اگر با تور می‌روید که می‌توانید از آفرود و سافاری لذت ببرید، اما اگر به صورت خودجوش یا تنها به کویر رفته‌اید، به لذت قدم زدن در سکوت کویر بسنده کنید. یکی دیگر از جاذبه‌های این کویر که نباید از دست بدهید قلعه کَرشاهی است. این قلعه، در 20 کیلومتری شهر متین آباد در نزدیکی ابوزیدآباد قرار گرفته است. قلعه‌ای بلند با قدمتی تاریخی که از خاک شن ساخته شده است.

 

7. کویر حاج علی‌قلی (کویر دامغان)

همیشه زمانی که عکس دریاچه‌های نمک یا نمکزارهای کویر را می‌دیدم یاد فیلم‌های برزخی می‌افتادم (آخر معمولا در فیلم‌ها برزخ را در شرایط بیابانی و در نمکزارهای کویر نشان می‌دادند). تا این که بالاخره دریاچه‌های نمک کویر را از نزدیک دیدم. وسعت زیبایی این قسمت از کویر به حدی‌ است که امکان دارد شما را حتی بیشتر از خود کویر به وجد بیاورد. اگر به سمت جنوب شرقی دامغان حرکت کنید. در نزدیکی روستای خوزران، کویر حاج علی قلی را خواهید دید. چیزی که بیشتر از خصلت کویر و شنزار، این مکان را جذاب کرده است، دریاچه‌های خشک شده از نمک است. هم‌چنین در 30 کیلومتری جنوب شرقی دامغان، املاح نمک دریاهایی به چشم می‌خورد که امروزه جز پلیگون‌های شش ضلعی نمک، چیزی از دریا باقی نمانده است. درواقع در کویر حاج علی قلی، ترکیب آب و خاک و نمک است که به آن زیبایی بخشیده است. البته در مسیر خاکی که از روستای خوزران به سمت دریاچه نمک وجود دارد بهتر است با ماشین نروید. بعد از کلی عکاسی از شش ضلعی‌های نمکی و عکاسی هنری از ترکیب آسمان و دریاچه نمک به سمت دامغان حرکت کنید تا از بناهای تاریخی آن‌جا هم دیدن کنید.

 

کویر حاج علی قلی خان دامغان


کویر از آن دست مکان‌هایی است که خاک گیرا دارد. اگر فقط یک‌بار به کویر رفته باشید، قطعا برای بار دوم برنامه‌ریزی خواهید کرد. با توجه به شرایط گرم آب و هوایی این منطقه، بهترین زمان سفر به این کویرها، همان پاییز و زمستان است؛ که البته شب‌های سردی را پیش‌رو خواهید داشت (که باز به نظرم بهتر از روزهای گرم و طاقت فرسا در تابستان است). سعی کنید برای بار اول همراه با تور حرفه‌ای به این سفر بروید. لباس گرم برای شب‌های سرد و لباس خنک برای روزهای گرم، کلاه، عینک، صندل سبک برای قدم زدن در شنزارها هم به همراه داشته باشید. اگر ذوق هنری و عکاسی دارید، کویر یکی از بهترین مکان‌ها برای عکاسی است. اگر شما هم تجربه‌ی کویر را داشته‌اید، برایمان از تجربه‌هایتان بنویسید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اولین نفری باشید که نظر می دهد
Captcha

از 1 تا 5 امتیاز دهید: خیلی عالی
[ 1: ضعیف ] , [ 2: متوسط ] , [ 3: خوب ] , [ 4: عالی ] , [ 5: خیلی عالی ]
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لطفا منتظر بمانید ...