رَهی نو

هتل های بوکان

اطلاعات مفید برای سفر به بوکان

بوکان یکی از استان های مهم آذربایجان غربی است. این شهرستان در منطقه ای تقریبا کوهستانی و در  همسایگی شهرستان میاندوآب از شمال و شهرستان سققز از جنوب، شهرستان شاهین دژ از شرق و منطقه مهاباد از غرب است. پس از کرج، بوکان دومین شهر مهاجرپذیر ایران است که  بیشتر مهاجران آن از کردستان و شمال ایران هستند.
بوکان بزرگترین شهر جنوب استان آذربایجان غربی است و مرکز شهر بوکان است. این شهر عنوان "عروس شهرهای ایران" عنوان شده است و از نظر غنای فرهنگی ، شیراز کردستان به شمار می آید و مرکز فرهنگ و هنر کردی است.
آب و هوای بوکان با توجه کوهستانی بودن آن، معتدل است و قدمت آن به دوران قاجار و حدود ۲۰۰ سال پیش می رسد. اکثر ساکنان آن کرد و سنی مذهب هستند و زبان آنها کردی است . 

 

بوکان آذربایجان

 

بهترین وسیله برای سفر به بوکان

برای سفر به بوکان می توانید از جاده های زمینی استفاده کنید. فاصله بوکان تا تهران ۶۶۰ کیلومتر است و دو ترمینال مسافربری در شمال و جنوب شهر قرار دارد که برای تهران، تبریز، اصفهان، ارومیه، اهواز و رشت اتوبوس دارد. 
اگر علاقه ای به سفرهای زمینی ندارید، می توانید از پرواز تهران به ارومیه استفاده کنید . فاصله ارومیه تا بوکان حدود ۱۸۰ کیلومتر است.

تفریحات و گردشگری در بوکان

1. تپه قلایچی :

تپه باستانی قلایچی که قدمت آن به هزاره اول پیش از میلاد مسیح می رسد، در لیست آثار ملی ایران ثبت شده است . آثار باستانی کشف شده از این تپه، نشان میدهد که محل سکونت یکی از تمدن های بسیار مهم به نام «مانا» در شمال غرب ایران بوده است . اثار معماری به جا مانده در این منطقه، حاکی از وجود یک معبد بزرگ است که احتمالا محل عبادت این قوم متمدن بوده است.

2.غار قلایچی:

این غار در ۱۲  کیلومتری بوکان و در کوهی به نام قلایچی و در محوطه باستانی آن واقع شده است. غار قلایچی یکی از عمیق ترین غارهای طبیعی کشف شده در ایران است. تاکنون حدود ۴۰۰ متر از این غار توسط کوهنوردان حرفه ای کشف شده است اما به علت سازه های آهکی ورود به آن می تواند به ساختار غار آسیب بزند.
در نزدیکی این غار، غار دیگری به نام «دوکچی» قرار دارد که احتمالا به غار قلایچی متصل است. غار دوکچی به خاطر و چکیده ستون هایش شهرت دارد. 

3.خانقاه  شمس الدین برهانی : 

این خانقاه که در سی کیلومتری شهر بوکان قرار گرفته، در سال ۱۳۱۰ در اطراف مزار شمس الدین برهانی که از مشاهیر قرن چهاردهم بود، ساخته شده است . پس از آن مشاهیر دیگری مانند سیف القضات، ملاصالح حریق و ... نیز در آن مکان دفن شدند.

4. مسجد حمامیان:
بنای مسجد حمامیان متعلق به دوران قاجار است و به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است. ساختمان مربع شکل مسجد، از شاهکارهای معماری مذهبی است که در برابر زلزله مقاوم است. 

5.پارکچه حسن زیرک:

مجمتع تفریحی پارکچه حسن زیرک در دامنه کوه نالشکینه واقع شده و آرامگاه استاد حسن زیرک و قادر عبدالله زاده از هنرمندان بنام کرد در آن قرار دارد. فضای سبز، گل آرایی و نورپردازی این مجتمع هر ساله گردشگران و دوستداران هنر را به خود جلب می کند.

6.آرامگاه تاریخی سرداران مکری:

گنبد سردار محل دفن سردار محمد حسین خان مکری و چند تن از نوادگان عزیزخان مکری از بزرگان شهر بوکان است. معماری این گنبد مربوط به دوران قاجار است و در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

7.قلعه سردار بوکان:‌

آرگ بوکان یا قلعه سردار در قرن نوزده میلادی  به دست عزیزخان مکری داماد امیر کبیر بنا شد. این قلعه در زمان ناصر الدین شاه به عنوان مرکز حکومتی استفاده میشد و پس از آن به عنوان مرکز پست و مدرسه به کار رفت.  متأسفانه این مکان در لیست آثار ملی ثبت نشده است و بیش از نود درصد آن تخریب شده است.

8.غار بی بی کند:

غار بی بی کند در فاصله ۱۸ کیلومتری شهر قرار گرفته و قدمت آن حدودا به سه هزار سال پیش باز می گردد. این غار سه طبقه در دل کوه ساخته شده  و  به عنوان پناهگاه استفاده می شد. چشمه آب خنکی که از دل کوه به وسیله آبراه به ایوان غار هدایت شده است، از ویژگی های منحصر به فرد غار است.

9.منطقه شکار ممنوع:

منطقه شکار ممنوع سه کانیان ، دشت وسیعی است که زیستگاه پرنده کمیابی به نام «میش مرغ» است . این پرنده، بزرگترین پرنده کشور است. طبیعت بکر و انواع گیاهان مختلف ، مکانی مناسب برای گردشگری طبیعت دوستان است. 

 

اقامت در هتل های بوکان

اقامت در بوکان

 

مجتمع اقامتی بوکان:  مجتمع اقامتی زیر نظر سازمان گردشگری بوده و با اجاره سوئیت و امکانات رفاهی آماده پذیرایی از مسافران است.مجتمعی با قیمت پایین برای اقامت در هتل های بوکان.

هتل ایزدی: هتل سه ستاره ایزدی در پارک ساحلی شهر بوکان قرار دارد . برای کودکان زیر چهار سال رایگان است و امکانات آن شامل : اینترنت، رستوران، کافی شاپ و لاندری است.

 

جاذبه های گردشگری بوکان


ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لطفا منتظر بمانید ...