جاذبه های گردشگری آبادان


لیست دیدنی های آبادان

آبادان، جنوبی‌ترین شهر استان خوزستان است که در سال 82 منطقه آزاد تجاری و اقتصادری اروند در آن به رسمیت شناخته شد. این منطقه آبادان، خرمشهر، شلمچه و جزیره مینو را شامل می‌شود. از دل این شهر دو رودخانه بهمنشیر و اروندرود در جریان است که در نهایت به خلیج همیشگی فارس می‌ریزند. آشنایی با جاذبه های گردشگری آبادان کمک بزرگی است تا در سفر به این شهر، در وقت و هزینه شما صرفه‌جویی شود؛ چرا که دیگر دغدغه پرس‌وجو برای یافتن دیدنی‌های این شهر جنوبی را ندارید. در این مطلب از رهی نو همراه ما باشید تا با فهرستی از جاهای دیدنی آبادان آشنا شوید.

 

جاذبه های گردشگری آبادان

 

معرفی مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های گردشگری آبادان

مردم جنوب به خصوص آبادان بسیار خونگرم هستند و در طی شبانه روز صدای موسیقی و شادی مردم را به وفور خواهید شنید. از همین رو است که شب‌های آبادان برای گشت و گذار پیشنهاد می‌شود. اگر قصد دارید به این شهر سفر کنید، بهتر است با جاذبه‌های گردشگری آبادان آشنا شوید.

 

سینما رکس آبادان

شهرت سینما رکس آبادان پس از آتش سوزی در سال 57 چندین برابر شد. متاسفانه این آتش سوزی در زمان پخش فیلم سینمایی گوزن‌ها رخ داد که منجر به کشته شدن 420 نفر از عزیزان آبادانی شد. در نهایت بقایای سینما را در سال 84 تخریب کردند و اکنون به یک مجتمع تجاری تبدیل شده است.

 

پل کابلی آبادان

اگر می‌خواهید اولین پل کابلی ساخته شده در خشکی که در دنیا شهرت دارد را از نزدیک ببینید، حتما در سفر به آبادان به بلوار طیب بروید تا بتوانید پل کابلی آبادان را از نزدیک ببینید.

 

پل بهمنشیر

پل بهمنشیر در دوره پهلوی اول ساخته شد که در سال 80 به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسید. برای آنکه این پل را نزدیک ببینید به سمت میدان ایستگاه هفتم آبادان برانید. ساخت این پل توسط شرکت نفت صورت گرفت و درست مقابل در ورودی پالایشگاه آبادان واقع شده است.

 

مسجد رنگونی‌ها

از دیگر جاهای دیدنی آبادان مساجد این شهر است. معماری زیبای و بی‌نظیر مسجد رنگونی آن را از دیگر بناهای این شهر متمایز کرده است. این بنا یادگاری از رنگونی‌های مقیم آبادان است که در سال 1290ساخته شد. در نگاه اول بنای این مسجد و حال و هوایی که دارد شما را به یاد بناهای هندی خواهد انداخت. برای آنکه این مسجد را از نزدیک ببینید به آدرس آبادان، خیابان امام خمینی، روبه روی انبار پالایشگاه مراجعه کنید.

 

سینما نفت و تاج

سینما نفت و تاج به نگهبان شهر آبادان شهرت دارد؛ چرا که این بنای تاریخی در ظاهر به شکل یک شیر نشسته است. تاریخچه این شهر به قبل از جنگ جهانی دوم بازمی‌گردد. در ابتدا این سینما به سینما تاج معروف بود و با همین نام شروع به کار کرد. در نهایت به نام نفت و تاج معروف شد.

 

آرامگاه ارامنه ساکن آبادان

بالاتر از اروندرود آرامستانی وجود دارد که ویژه ارامنه است و در حدود 320 مقبره از ارامنه این شهر را می‌توانید از نزدیک ببینید. این آرامستان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری آبادان است. روی این مقبره‌ها به زبان ارامنه حکاکی شده و از جنس سیمان هستند. در شهر آبادان جنب تانک فارم، نزدیک به بلوار شهید علی عیسی زاده می‌توانید این آرامستان را پیدا کنید.

 

جاهای دیدنی آبادان

 

کلیسای سورت گاراپت

این کلیسا که در سال 1319 ساخته شده است، یادگاری‌های بسیاری از دوران جنگ بر بنای آن وجود دارد که پس از پایان یافتن جنگ ایران و عراق به دست سازمان مرمت و بازسازی مناطق جنگی، تعمیر و بازسازی شد. پس از جنگ از آنجاییکه ارامنه زیادی در آبادان ساکن نیستند، دیگر مراسم مذهبی و آداب و رسوب ارامنه در این کلیسا برگزار نمی‌شود.

 

بازارهای آبادان

یکی از بازارهای مهم این شهر بازار مرکزی است که اجناس با قیمت عالی را می‌توانید در این شهر خریداری کنید. از آنجایی که این بازار روبه روی بازار ماهی فروش‌ها است، می‌توانید پس از گشت و گذار در این بازار سری هم به بازار ماهی فروش‌ها بزنید.

 

از دیگر بازارهای این شهر بازار کویتی‎‌ها، بازار امیری، بازار احمدآباد، بازار ته لنجی است. به دلیلی موقعیت استراتژیک و آزاد بودن منطقه می‌توانید کالاهای بسیار مناسبی در این بازارها خریداری کنید.

 

آرامگاه سیدعباس

سیدعباس بنا به گفته مردم محلی یکی از سادات مورد احترام در شهر آبادان بوده است به همین دلیل مراسم‌ مذهبی اعم از اعیاد و جشن‌ها و حتی مراسم عزاداری، در این آرامگاه برگزار می‌شود. آرامگاه سیدعباس در بلوار شهدای هفتم تیر قرار دارد.

 

بهترین زمان سفر به آبادان

حتما شنیده‌اید که در تعطیلات نوروزی مسافران و گردشگران زیادی راهی شهرهای جنوبی کشور می‌شوند. به دلیل موقعیت جغرافیایی که این شهرها دارند و قرارگیری آن در یک دشت پهناور، از اوایل خرداد ماه دیگر نمی‌توان به آسانی به این شهرها سفر کرد؛ چرا که گرمای آن به شدت طاقت فرسا می‌شود. اما در فروردین و اردیبهشت هوای جنوب بسیار دلچسب است.

 

به طور کلی هوای آبادان را استوایی دانسته‌اند و رطوبت بالای آن حتی در زمستان نیز شهرت دارد، به طوری که رطوبت هوا در زمستان تا 89 درجه نیز می‌رسد. ازطرف دیگر زمستان‌های آبادان نیز بسیار سرسبز است و شما می‌توانید در این زمان‌ها نیز به آبادان سفر کنید. پیشنهاد ما به شما سفر به آبادان در پاییز و زمستان است.

جمع بندی

جاهای دیدنی‌ آبادان محدود به این مراکز و اماکن نیست. در سفر به آبادان می‌توانید از روستای شلحه که یک روستای بکر و تاریخی است دیدن کنید و البته سری هم به موزه آبادان بزنید. در موزه آبادان صنایع دستی و هنری از هنرمندان مختلف را شاهد خواهید بود که به دلیل طاق گنبدی شکلی که دارد، بسیار شبیه آرامگاه دانیال نبی در شهر شوش است. از دیگر مراکز دیدنی می‌توان به مقام خضرنبی، موزه تنوع زیستی، سینما شیرین، موزه هنرهای معاصر آبادان اشاره کرد. همانطور که مشاهده کردید جاذبه ‌های گردشگری آبادان کم نیستند. در این صورتی که تجربه‌ای از سفر به این شهر جنوبی دارید، لطفا آن را در بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.


ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لطفا منتظر بمانید ...