رَهی نو

سفرهای زیارتی

هتل های مناسب برای یک سفر زیارتی

سفر کردن همیشه برای تفریح و یا دیدن مکان‌های تاریخی نیست. گاهی سفر بهانه‌ای می‌شود برای دل کندن از تمام روزمرگی‌ها و نیازهای اولیه انسانی، بهانه‌ای برای یافتن آرامش روحی و دستیابی به معنویت بیشتر. سفرهای زیارتی معمولا با چنین دغدغه‌هایی آغاز می‌شوند. سفرهایی که در آن، افراد به قصد قربت الی الله، نیت می‌کنند و بار و بنه‌ سفرشان را می‌بندند تا نذری را ادا کنند و یا با خودشان خلوتی داشته باشند.

 

هتل های مناسب برای سفر زیارتی

خلوتی که بهشان کمک می‌کند تا کمی به نیازهای روحی‌شان برسند. به همین خاطر است که این‌گونه سفرها، احساس و آداب خاص خود را دارند. چراکه با قصد و هدفی متفاوت و والا آغاز می‌شوند. بی‌تردید کسانی که مکان‌های زیارتی را برای سفر انتخاب می‌کنند، فارغ از لذت‌های یک سفر به حس آرامشی که در انتظارشان است فکر می‌کنند. به همین سبب قصد داریم، در این مقاله ملزومات یک سفر زیارتی را بررسی کنیم و در ادامه هتل‌هایی را به شما معرفی خواهیم کرد که متناسب با چنین سفرهایی، اقامتی دلپذیر را برایتان فراهم می‌کنند.

 

آداب و ضروریات یک سفر زیارتی

بدون شک اولین و مهم‌ترین شرط آغاز چنین سفری خلوص نیت است. بر طبق سفارش قرآن و بزرگان دین لازمه شروع هر کاری داشتن نیت خیر است. به‌خصوص در یک سفر زیارتی که اهمیت این موضوع چند برابر می‌شود. بنابراین پیش از سفر با قصد مشخصی نیت کنید و حاجت‌هایی را که در نظر دارید همراه با نیت ذکر کنید تا به واسطه برکات این سفر حاجت روا شوید. به‌علاوه حتما به این موضوع توجه داشته باشید که به‌عنوان فردی معتقد به اصول شرعی و موازین اسلامی، باید در همه حال از پاک بودن لباس و وسایل‌تان و همین‌طور عدم غصبی بودن مکان مطمئن باشید. یکی از نکاتی که شور زیارت را دوچندان می‌کند، سفر دسته‌جمعی است. چراکه دعا خواندن و ذکر گفتن به‌صورت جمعی آرامش بیشتری را به افراد القا می‌کند.

در این بین یکی از نکات مهمی که در طول سفر توجه به آن بسیار مهم است، پیدا کردن یک مکان پاک برای انجام فرائض دینی است. در شهرهای مذهبی و قطب‌های زیارتی، معمولا به دلیل ازدحام مسافر و شلوغی‌های بیش از حد، برخی از مکان‌هایی که برای اسکان زائران در نظر گرفته می‌شوند، چندان تمیز نیستند. به همین خاطر پیش از سفر حتما برای یک اسکان مناسب برنامه‌ریزی کنید. مطمئنا هتل‌هایی را خواهید یافت که مختص اقامت زائران تاسیس شده‌اند و از بابت پاکیزگی برای انجام واجبات دینی، خیالتان را از هر بابت آسوده خواهند کرد. همین‌طور نزدیک بودن فاصله محل اقامت تا مکان زیارتی یکی از مهم‌ترین نکات برای انتخاب هتل است. آرامش در هتل و تناسب با فضای معنوی نیز از ویژگی‌های مهمی است که مطمئنا زائران بسیار به آن توجه دارند. به‌علاوه بهتر است زائران در هنگام زیارت، پول نقد و وسایل قیمتی به‌همراه نداشته باشند. چراکه ممکن است برخی افراد سودجو که قصد زیارت ندارند، از شلوغی و ازدحام جمعیت در حرم‌های متبرکه سوءاستفاده کنند و به اموالتان دستبرد بزنند. بنابراین انتخاب اقامتگاهی که به صندوق امانات مجهز باشد، خاطرتان را از بابت امنیت اموالتان آسوده خواهد کرد. در ادامه بهترین هتل‌هایی را که در قطب‌های زیارتی کشور جهت رفاه حال زائران در نظر گرفته شده‌اند، به شما معرفی خواهیم کرد.

 

1. هتل قصرالضیافه مشهد، نزدیک ترین هتل به حرم

هتل قصر الضیافه مشهد هتلی 5 ستاره و لوکس که 57 واحد اقامتی را در خود جای داده است. مهم‌ترین خصوصیت این هتل مجلل که توجه بسیاری از زائران را به خود جلب کرده است، فاصله اندکش با حرم مطهر امام رضا (ع) است. شاید تعجب کنید اما این هتل در ضلع شرقی حرم و در قسمت ورودی صحن هدایت قرار دارد. درواقع این هتل بخشی از حرم است. به همین خاطر در طی مدت زمان کوتاهی در حدود 5 دقیقه می‌توانید خود را به صحن مطهر برسانید. به همین سبب در هر ساعتی از شبانه‌روز به‌راحتی و بدون دردسر امکان زیارت برایتان فراهم خواهد بود. این فاصله کم تا حرم، منظره‌ی ویژه‌ای را برای اکثر اتاق‌های هتل به وجود آورده است. چشم‌اندازی رو به حرم که هر زائری را شیفته خود خواهد کرد. این چشم‌انداز دلپذیر به همراه فضای آرامبخش هتل به آرامش روحی و تقویت حال معنوی زائران بسیار کمک خواهد کرد.

هل قصر ضیافت مشهد

علاوه بر این، تنوع اتاق‌ها و سوئیت‌ها و تجهیزات موجود در هر واحد، رفاه حال زائران را در طول اقامت فراهم خواهد کرد. وجود صندوق امانات در هر اتاق، یکی از مزایایی است که امنیت پول و وسایل گرانبهایتان را تامین خواهد کرد. همچنین هتل قصرالضیافه با در نظر گرفتن امکاناتی همچون فضای سبز، کافی‌شاپ، دو رستوران (یکی در فضای داخلی هتل و یک رستوران تابستانی در فضای باز) به همراه پرسنلی حرفه‌ای قصد دارد اقامتی بی‌نظیر و به‌یادماندنی را را برای زائران رقم بزند.

 

2. با پای پیاده، از هتل کریمه قم تا مرقد کریمه اهل بیت

این هتل 4 ستاره که در سال 1389 افتتاح شده، دارای 5 طبقه و 57 اتاق و سوئیت است. اقامتگاهی که در بین هتل‌های موجود در شهر قم، کمترین فاصله را با صحن حضرت معصومه (س) دارد. به‌طوری‌که با یک پیاده‌روی چند دقیقه‌ای می‌توانید خود را به حرم برسانید. البته زائرینی که به قصد زیارت به قم سفر می‌کنند مطمئنا برای قدم گذاشتن در مسجد جمکران نیز لحظه‌شماری می‌کنند. خبر خوب این‌که این هتل علاوه بر فاصله اندک با مرقد حضرت معصومه، به مسجد جمکران، مسجد جامع و مدرسه فیضیه قم نیز بسیار نزدیک است و زائران به‌راحتی به تمامی این مکان‌ها دسترسی خواهند داشت. به‌علاوه تنوع اتاق و تجهیرات کامل در هر اتاق از جمله صندوق امانات، توجه به نظافت و پاکی از نکات ویژه‌ای است که این هتل را به اقامتگاهی مناسب برای زائران تبدیل کرده است. همچنین معماری سنتی هتل و تطابق آن با بافت و فضای معنوی شهر، حس دلنشین این سفر زیارتی را چندبرابر خواهد کرد. قیمت رزرو هتل کریمه قم 

هتل کریمه قم برای زیارت

 

3. هتل سنتی نیایش در معنوی‌ترین نقطه شیراز

اگر برای زیارت حرم مطهر حضرت شاهچراغ، قصد سفر به شیراز را دارید، مطمئنا انتخاب هتل سنتی نیایش انتخاب بسیار مناسبی خواهد بود. چراکه فاصله کوتاه هتل با این مرقد مطهر، رفت‌وآمد و زیارت را در هر ساعت از شبانه‌روز برایتان ممکن خواهد کرد. فاصله‌ای که با ده دقیقه پیاده‌روی و یا سه دقیقه رانندگی طی خواهد شد. به‌علاوه هتل نیایش با مکان زیارتی دیگری به نام امامزاده سیدعلاء‌الدین، فرزند امام موسی کاظم (ع) و برادر شاهچراغ، معروف به آستانه نیز فاصله چندانی ندارد. بارگاهی که بعد از شاهچراغ مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین زیارتگاه در شیراز به شمار می‌آید. گفتنی است آرامگاه بی‌بی دختران (از فرزندان امام سجاد (ع)) هم روبروی هتل قرار دارد که زیارتگاهی ساده و دلنشین است و بدون شک زیارتش خالی از لطف نخواهد بود. معماری سنتی هتل، فضای پاکیزه، وجود صندوق امانات، محیط آرامش‌بخش و همجواری با معنوی‌ترین نقطه شیراز ازجمله مزایای هتل نیایش برای اقامت زائران است.
همان‌طور که گفته شد آنچه یک سفر زیارتی را از سفرهای دیگر متمایز می‌کند توجه ویژه به ارزش‌های معنوی و فراغت از روزمرگی‌ها و دغدغه‌های معمول زندگی است. بدون شک انتخاب یک مکان اقامتی مناسب کمک خواهد کرد این اهداف به شکل بهتری برآورده شوند. بنابراین برنامه‌ریزی پیش از سفر و انتخاب اقامتگاهی که به اهمیت چنین سفری توجه داشته باشد، بسیار ضروری خواهد بود. این مقاله سعی داشت به شما کمک کند تا بتوانید در این انتخاب بهتر عمل کنید.

 

 


ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لطفا منتظر بمانید ...